Biyografi

Celal Bayar Kimdir?


Celal Bayar Kimdir? Celal Bayar’ın hayatı hakkında bilgiler.

Mahmut Celal Bayar Türkiye’nin üçüncü cumhurbaşkanı. 1883’te Bursa’nın Gemlik ilçesi Umurbey köyünde doğdu, 1986’da öldü. 1950, 1954 ve 1957’de üç kez cumhurbaşkanlığına seçildi ama, daha sonra tutuklanarak idam cezasına çarptırıldı.

Bayar’ın ailesi Plevne’den göçmüştü. Bayar, Bursa’da bankacılık yaparken, İttihat ve Terakki’nin gizli örgütü Küme’ye girdi ve parti içinde yükseldi. Yunan ordusu İzmir’e çıktıktan sonra Galip Hoca takma adıyla yörede dolaştı ve ulusal direnişi örgütlemeye çalıştı. Son Osmanlı Meclisindeki konuşmalarından ötürü hakkında tutuklanma kararı çıkınca, Anadolu’ya geçti. Cumhuriyet kurulduktan sonra çeşitli bakanlıklar yaptı Bayar aynı zamanda İş Bankası’nın kurucularından biri oldu.

1937’de İsmet Inönü’nün istifası üzerine başbakan oldu. 1946’da arkadaşlarıyla birlikte Demokrat Parti’yi (DP) kurd) DPI’nin iktidarı boyunca, 1950, 1954 ve 1957’de cumhurbaşkanı seçildi. Ancak Demokrat Parti baskıcı yönetimi nedeniyle eleştirilere uğrayınca 27 Mayıs 1960’da tutuklandı. Bayar’a önce idam cezası verildiyse de, yaşlılığı nedeniyle cezası önce ömür boyu hapse çevrildi, 1964’te serbest bırakıldı Yaşamının son yıllarına dek siyasetle uğraşarak devlet töreniyle gömüldü.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı