TARİH

Thomas Woodrow Wilson Hayatı ve Wilson ilkeleri

Thomas Woodrow Wilson Hayatı ve Wilson ilkeleri (14 ilke)

Thomas Woodrow Wilson Hayatı… 1856’da doğan Thomas Woodrow Wilson, Birinci Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri başkanı idi. Barış görüşmeleri konusunda ortaya koyduğu 14 ilke, Wilson ilkeleri olarak anılır.

Wilson, hem iktisat, hem de hukuk fakültelerini bitirdikten sonra, Princeton Üniversitesi‘nde öğretim üyeliği ve 1902-1910 arasında rektörlük yaptı. 1910’da Demokrat Parti’den siyasete atıldı ve New Jersey valisi seçildi. 1912 Başkanlık seçimlerine de Demokrat Parti adayı olarak katıldı ve kazandı.

Thomas Woodrow Wilson Hayatı
Thomas Woodrow Wilson Hayatı

Yeni Özgürlük ve Wilson ilkeleri

Birinci Dünya Savaşı’nın arifesinde, Mart 1913’te Devlet Başkanlığı görevine başlayan Wilson, Yeni Özgürlük adını verdiği programı uygulamaya koydu. ABD’nin Uzakdoğu’da ve Latin Amerika’da yayılma siyasetini sürdüren Wilson, 1915’te Haiti’yi işgal ettikten sonra 1916’da Meksika’ya askeri müdahalede bulundu.

1916 Denizaltı Savaşı

Birinci Dünya Savaşı ile birlikte ABD’nin tarafsızlığını ilan eden Wilson, Almanya’nın 1916’da Denizaltı Savaşı‘na son vermesinde etkili rol oynadı. Aynı yıl yapılan seçimleri kazanarak yeniden devlet başkanlığı görevine getirildi. Almanya’nın gizlice Denizaltı Savaşı başlatması üzerine 1917’de Kongre’den savaş ilan edilmesini istedi. Böylece ABD itilaf Devletleri yanında Birinci Dünya Savaşı’na girdi.

Thomas Woodrow Wilson Hayatı ve Wilson ilkeleri
Thomas Woodrow Wilson Hayatı ve Wilson ilkeleri

Wilson ilkeleri 12. Madde ve Manda Sorunu

8 Ocak 1918’de kalıcı ve adil bir barışın temeli olarak nitelediği 14 ilke Programı ‘nı Kongre’ye sundu. Bunun 12. maddesi şöyleydi: “Osmanlı imparatorluğu çerçevesi içinde yer alan halklara özerklik tanınacaktır. Ayrıca Boğazlar tüm ülkelerin gemilerine açık tutulacaktır.” İşte Erzurum ve özellikle Sivas Kongrelerinde tartışılan “Manda Sorunu” bu maddeye dayanıyordu ve Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından kesinlikle reddediliyordu.

Kasım 1918’de ateşkesten sonra Paris Barış Konferansı’na katılan Wilson, Milletler Cemiyeti önerisinin Versailles Antlaşması kapsamına alınmasını sağladı. 1919’da Nobel Barış Ödülü’ne değer görüldü. Başkanlık süresi 1921’de dolan Wilson siyasal yaşamdan çekildi ve 3 Şubat 1924’te öldü.

Thomas Woodrow Wilson Hayatı ve Wilson ilkeleri konulu yazı hoşunuza gittiyse benzer tarihi hikayeleri aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1-Çanakkale Şehit Hikayeleri
2-Hüsrev Paşa’nın Ölümü
3-Doktor Edward Jenner Çiçek Aşısını Nasıl Buldu?

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı