Neden Niçin Nasıl

İlk Sinema Filmi Gösterimi – Sinemacılığın Doğuşu

İlk Sinema Filmi Gösterimi

İlk Sinema Filmi Gösterimi ile ilgili bugünkü yazımızda size sinemacılığın doğuşu hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Gelin şimdi o yıllarda Paris’e gidelim…Paris’teki Grand Cafe‘nin “Hintli Salonu”, yer altında 100 metrekare genişliğinde ve duvarları Arap usulü şekilleriyle süslenmiş bir salondu. Lumiere kardeşlerin yakın dostu ve film oynatıcısı Clement Maurice; Grand Cafe’nin sahibine paralı sinema gösterileri yapmak için salonu kendilerine kiralamasını teklif edince salonun sahibi, günlüğüne 30 frank karşılığında, bu teklifi kabul etti.

İlk Sinema Filmi Gösterimi

Sinemacılığın Doğuşu – 28 ARALIK 1895 

İlk temsil 28 Aralık 1895’te, öğleden sonra yapıldı. Bu, Maurice ve Lumiere kardeşler tarafından davet edilen gazetecilere ve salon sahiplerine yapılan özel bir gösteriydi; seyircilerin hepsi 33 kişiden ibaretti. Programda da, Louis Lumiere tarafından çevrilen “Kendi Kendisini Sulayan Bahçıvan” ve “İşçilerin Lumiere Fabrikasından Çıkışı” adlı iki film yer alıyordu. Babalarıyla beraber orada bulunan Lumiere kardeşler gösterilerinin beğenileceğini umuyorlardı. Başarıları umduklarından daha fazla oldu Bu gerçek bir zaferdi.

İlüzyonist Georges Melies ‘in icadın patentini satın almak istemesi üzerine, baba Lumiere: “Delikanlı, bu icat satılık değildir ve satılık olmadığı için de bana teşekkür etmelisiniz. Çünkü hiçbir ticari değeri olmadığı için sonunda sizi mahveder!” dedi. Ama aldanıyordu. Günlük gelir birkaç gün içinde 33 franktan 2.500 franga yükseldi. Günde her biri yarım saatlik 20 gösteri yapılıyor, halk içeriye girebilmek için itişerek kuyruklarda bekliyordu.

Bunlar da aynı gün oldu: 1897 : Edmond Rostand “Cyrano de Bergerac” ı Paris’te oynadı. 1967 : Avustralya “Davis Kupası” nı aldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı