Tatil

İspanya’da Gezilecek En Güzel Yerler

Barselona Gezi Rehberi 2017

Herkese Merhaba!  İspanya‘da gezilecek en güzel yerler yazımda sizlere Barselona’da gezilecek yerler ve yapılması gereken şeylerden genel olarak bahsetmiştim. Ama dediğim gibi Barselona başlı başına  bir tatil noktası olabilir. Mimarisiyle, birçok sanat akımına ev sahipliği yapmasıyla, doğasıyla, gridal bir sistem üzerine kurulmuş şehir planlamasıyla ve en önemlisi sıcakkanlı insanlarıyla sizi konuk edecek bu rüya şehire nasıl giderim diyorsanız öncelikle içlerinde baya uygun fiyatlı olanlarına da rastladığım Barselona turlarından biriyle bu eşsiz şehri deneyimleyebilirsiniz.

Yurtdışı denilince aslında Yurtdışı turları genelde cazip gelen bir seçimdir ama açıkçası ben kendin pişir kendin ye mantığıyla her işimi kendim görüp yurdışı turlarımı da kendim oluşturmaktan yanayım. Böyle daha zevkli olduğunu düşünüyorum. Eğer ben oteldi, yemesiydi, içmesiydi, araştırmasıydı o kadar uğraşamam diyorsanız sizin için de Barselona turlarını önerebilirim. Ama ben bugün sizlere kendi deneyimlerimi paylaşacağım ve Barselona‘ya gitmeden önce aklınızda bulunan Barselona’da gezilecek yerler nelerdir sorunuza cevap vermeye çalışacağım bir Barselona gezi rehberi sunacağım.

İspanya'da Gezilecek En Güzel Yerler
İspanya’da Gezilecek En Güzel Yerler

Barselona’da gezilecek yerler

Ben Barselona’ya gittiğimde Barselona FC‘nin maçlarını oynadığı Nou Camp Stadyumu‘na yakın bir otelde kaldım. Fiyat olarak gayet makuldu. Merkeze ve La Rambla Caddesi‘ne metro ile kolayca ulaşım sağlayabiliyorsunuz dolayısı ile  metro durağına yakın olmasına dikkat ettim. Hatta Barcelona Card alırsanız bu kartla hem ulaşım sağlayabilir hem de müzelerde indirim sahibi olabilirsiniz. Ama merkeze yakın olmasını tercih ederseniz fiyatları biraz daha yukarı da olmakla birlikte, Barselona‘nın en bilenen ve yoğun caddesi La Rambla Caddesi üzerinde de birçok otel bulabilirsiniz.

Barselona’ya ne zaman gitmeliyim diyorsanız aslında ne için gittiğinize bağlı diyebilirim. Eğer şehri tanımaya yönelik bir kültür ve şehir gezisi düşünüyorsanız Yaz aylarında gitmemenizi öneririm zira Barselona‘nın sıcak Akdeniz havası sizi bunaltabilir. O nedenle bu türlü kültür gezisi planlayanlar için ilkbahar ve sonbahar dönemlerini öneriyorum ama deniz kum güneş isteyenlerdenseniz yaz aylarında bu şehir sizin için ideal. Şehri rahat rahat dolaşmak isteyenler için kış ayları da makul olabilir çünkü bu aylarda şehrin nüfusu nispeten daha az ve 10-15 derece arası sıcaklıkla serin bir ortam sağlayabilir. Tabi yağmura dikkat etmek lazım!

İspanya'da Gezilecek En Güzel Yerler
İspanya’da Gezilecek En Güzel Yerler – Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

LA SAGRADA FAMILIA

Barselona deyince akla Gaudi, Picasso ve Joan Miro gelir. Mimari alanla çığır açmış mimarlardan biri olan, Art Nouveau akımının öncüsü 1852 yılında doğan Antoni Gaudi Barselona‘nın yapı taşlarından biridir. Onun tasarladığı binalarla bu şehir kendine özgü bir dile sahip olmuş diyebiliriz. Sonrasında şehrin planlanması ve gelişiminde de bu stil ve dil korunmuş ve Gaudi etkisi şehrin bütününde hissedilir hale gelmiştir. Barselona’da gezilecek yerler deyince La Sagrada Familia kilisesi Gaudi‘nin eserleri arasında en dikkat çekeni ve Barselona gezi rehberimizde ilk sırada. Ayni zamanda Barselona turlarında da ilk sırada ziyaret edilen yerlerden biri. Yapımına 1882 yılında başlanan bu kilise malesef Gaudi hayattayken tamamlanamamış. 1926 yılında geçirdiği bir kaza sonucu Gaudi‘nin ölmesiyle yarım kalmış. O tarihten itibaren yapımına devam edilse de, kilisenin sahip olduğu mimari iç ve dış detaylar, yapımının ve işlenmesinin zorluğu nedeniyle günümüzde hala devam etmektedir. Yine buraya metro hattı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Barselona’da gezilecek yerler – Barselona gezi rehberi 2016[/caption]

LA RAMBLA

Barselona’da gezilecek yerler dediğimizde aslında yeme içme eğlenme zamanlarınızın çoğunu geçirebileceğiniz bir cadde La Rambla Caddesi. Barselona‘nın en renkli ve canlı mekanı diyebiliriz. 19. yüzyıldan kalma kapalı pazarı, ispanyol yemek kültürünün eşsiz lezzetlerini tadabileceğiniz restoranları, eğlence mekanları, sokak sanatçıları ve dönem dönem denk gelebileceğiniz renkli festivalleriyle Katalunya meydanından başlayıp sahile porta kadar devam eden uzunca bir cadde. Üzerinde çeşitli mağazaları da bulunduruyor ama fahiş fiyatlara sahip olduklarını söylemeliyim.

Bu cadde üzerinde yemek molanızı verebilir ispanyol yemek kültürünü keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Tapas ve Cava

Bizde karşılığı ara sıcaklar, mezeler diyebiliriz. Meze kültürümüzü ne kadar seviyorsam Tapası da o kadar sevdim diyebilirim. Küçük ekmek dilimlerinin üzerine konulmuş karışık malzemelerden oluşan, benim için atıştırmalık olan ( bazıları öğün niteliğinde olduğunu söylüyor)  ispanyol yemek kültürünün ve ispanyolların vazgeçemediği lezzetlerden biri. Yanında Cava şarabı(şampanya şarap arası bir lezzeti var) ile servis edilmesini isteyebilirsiniz. Genelde gittiğiniz Tapas barlarda da garsonların önerisi de bu yönde oluyor.

Paella

Deniz ürünlerinin bolca kullanıldığı, çeşitli sebzeli çeşitlerinin de bulunduğu ispanyol yemek kültüründen bir pilav türü diyebileceğimiz İspanya’nın özel lezzeti Paella.  Gerek turist gerekse yerli halktan birçok insanın lezzetine hayran kaldığı, öve öve bitiremediği Paella‘yı  denemek için Barselona‘da  paella denince akla gelen 170 yıllık geçmişiyle , Barselona‘nın en meşhur restoranı 7 Portes‘e (türkçesi 7 kapı)  gittim. Çok büyük bir beklentiyle ve merakla; Paella de Marisco diye anılan, deniz mahsullü olanından istedim. Restoranın şıklığı ve servis kalitesine diyecek sözüm yok. Öncelikle mutlaka uğramanız gereken bir yer diyebilirim. Servis çok güzeldi ama tattığım ilk anda ağır bir deniz kokusu buram buram sardı beni. Belki de benim deniz ürünleriyle pek aram olmadığı için bana öyle geldi ama genel olarak da çok ağır bir yemek olduğu ve herkesin midesinin kaldıramadığı söyleniyor. Sanırım midesi benim gibi hassas olanların daha çok sebzeli olan çeşitlerine yönelmesinde fayda var.

Barselona’da gezilecek yerler – Barselona gezi rehberi 2016[/caption]

PARK GÜELL

Barselona’da gezilecek yerlerin başında gelen bir başka Gaudi harikası mekan Park Güell.  Güell ailesinin soyluluk göstergesi olarak yaptırılan park 1914 yılında tamamlandı. Bir süre sonra 1923 yılında halkın ziyaretine açılan parkta dikkat çeken renkli mozaik kaplamalar ve Gaudi formu yürüyüş parkuru boyunca size eşlik ediyor. Gaudi’nin usta dokunuşlarıyla yürüyüşünüz bir masal diyarındaymışsınız hissine kapılmanızı sağlıyor. Barselona‘nın renkli köşelerinden olmayı başaran Park Güell, Barselona turunuzda ve Barselona gezi rehberimizde yerini alıyor. Ulaşım konusunda metronun belkide tek sıkıntı olacağı yer diyebilirim çünkü yürüyüş parkurlarıyla parkın içine doğru yayıldıkça metroya geri dönüşünüz biraz yorucu olabilir. O nedenle turistler için hizmet veren otobüslerle ulaşım sağlamanızda fayda var.

CASA MILA

Gaudi’nin bir diğer önemli eseri. Mimari açıdan Gaudi’nin tarzını okuyabileceğimiz, alışılmışın dışındaki formuyla ilginizi çekeceğinden eminim.  1912 yılında tamamlanmıştır. Gaudi’nin diğer 7 eseri gibi UNESCO dünya mirası listesinde yerini almıştır.

Casa Mila‘nın terasından Barselona‘yı seyredebilir ve iç avlu sisteminin detaylarını bu noktadan rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

MONTJUIC TEPESİ

Barselona‘yı ayaklarınızın altına seren, 201 metre yüksekliğe sahip Montjuic Tepesi, Barselona’ya giderseniz uğramanız gereken yerlerden bir diğeri. Barselona turunuza mutlaka almalısınız! Şehrin eşsiz güzelliğini seyrederken hafif esen rüzgar ve temiz havayla çok huzurlu hissedeceğinize eminim. Aynı zamanda Joan Miro Müzesi ve Katalan tarih müzesini de içinde barındıyor.

PICASSO MÜZESİ

Barselona deyince Picasso‘dan bahsetmek olmaz. Sanat akımı öncülerinden, kendi tarzında bir akım oluşturmayı başarmış ender sanatçılardan bir tanesi. Peki Barselona’da gezilecek yerler listesine neden Picasso Müzesi‘ni almalıyım? diyebilirsiniz. Çünkü burada Picasso‘nun hayatı, yapmaya çalıştıkları bir film şeridi gibi önümüzde. Hep duyduğunuz ama genel olarak fikrinden, tarzından, ne anlattığından habersizseniz gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Sanatseverler ve Picasso hayranları için zaten birşey söylememe gerek yok sanırım.  Barselona gezi rehberimizde yerini almayı hak ediyor.

CASA BATTLO

Gaudi yapmış bize de sizlere tanıtmak düşer. Daha önce de söylediğim gibi Gaudi, Barselona‘nın oluşumunda ve günümüz halini almasında önemli yapı taşlarından biridir. O nedenle Barselona sokaklarında dolaşırken Gaudi eserlerini gördükçe bunu daha iyi anlayacaksınız. Zengin bir aile için yaptığı Casa Battlo, yine görür görmez Gaudi ürünü diyebileceğiniz türden özelliklere sahip. Barselona’nın ünlü caddelerinden olan Passeig de Gracia üzerinde bulunuyor. İçine girin, gezin dolaşın hissedin kısacası!

PORT VELL

La Rambla Caddesi‘nden aşağı doğru yürüdüğünüzde caddenin sonunda karşınıza çıkacak olan sahil bölgesi.  Eğlence merkezi, alışveriş merkezi ve birkaç restoranın yanında dünyaca ünlü mimar Frank Gehry‘nin Peix (Fish) Olimpico binasını da içinde barındırıyor.

BARSELONA NOU CAMP STADYUMU

Barselona Nou Camp Stadyumu da, şehrin diğer güzellikleri gibi bir odak noktası olmuş durumda. İçinde bulundurduğu Nou Camp müzesini görmek ve stadyuma ayak basmak için gelen turist sayısı dikkat çekici boyutta. Eğer siz de bir futbol tutkunuysanız Barselona turunuzda,  bu noktada da size cevap verebilen bir futbol şehri diyebiliriz. Özellikle Barcelona FC maçı olduğı dönemlerde şehirde bir festival havası oluyor. Her futbolseverin bu atmosferi yaşamak isteyeceğine eminim. Eğer bir futbol tutkunuysanız Barselona gezi rehberimize Nou Camp‘ı da eklemeden geçemeyiz.

Herkese merhaba! İspanya’da gezilecek en güzel yerler, ispanya gezi rehberi, ispanya meşhur yemekleri gibi konuları makalemizde bulabilirsiniz. Mimarisiyle, doğallığıyla ve özellikle kış aylarındaki ılıman iklimiyle kendine hayran bırakan; bir Akdeniz ülkesi İspanya‘ya gitmeyi düşünüyorsanız, İspanya’da gezilecek en güzel yerler hakkında size ufak tüyolarım olacak. Öncelikle İspanya‘da geçireceğiniz zamana göre plan yapmanızda fayda var. Zira her köşesi gezilesi diyebileceğimiz bir ülkeden bahsediyoruz.

İspanya tarihi, mimarisi ve doğal güzellikleriyle dünya kültür mirası listesinde başta gelen ülkelerden bir tanesi. Bu nedenle sizin için bir İspanya gezi rehberi hazırladım ve İspanya’da gezilecek en güzel yerlerin listesini bulabileceğiniz, İspanya’ya gitmeden önce İspanya turu planınızı ve ön hazırlığınızı yapmanız konusunda yardımcı olacağını umuyorum.

İspanya’da gezilecek en güzel yerler

Rüya şehir Barselona! İspanya turunuzda sizi her anlamda etkisi altında bırakacak bir şehir: Mimari, sanat, tarih, eğlence, deniz, güneş, gece hayatı ile yaşanılası bir yer. Şehrin önemli yerlerine metro ile ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden kalacağınız oteli metro duraklarına yakın yerlerde aramanız sizin için ulaşım açısından kolaylık sağlayabilir. Her bütçeye hitap eden otel fırsatları var aslında. Barselona merkeze biraz daha uzak yarım pansiyon oteller de bulunuyor. Metro sayesinde kolaylıkla merkeze ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Dediğim gibi oteli seçerken metro duraklarına dikkat etmeniz yeterli.

BARSELONA

Aslında İspanya gezi rehberimizin başında bulunması gereken ve ne ararsanız bulabileceğiniz bir şehir diyebiliriz. Bu nedenle İspanya gezinizin büyük bir bölümünü Barselona için ayırmanızı tavsiye etmem sanırım pek de yanlış olmaz. Gezinizde 4-5 gün ideal olabilir bu şehir için. İspanya’da gezilecek en güzel yerlerin aslında büyük bir kısmını da içinde barındıran efsane şehir! Art Nouveau akımının önde gelen isimlerınden olan katalan mimar Antoni Gaudi’nin bu şehri şekillendirdiğini söyleyebiliriz. Gaudi’nin eserlerinden Casa Mila binası, bir türlü bitmeyen efsane kilise La Sagrada Familia, Güell ailesinin soyluluk göstergesi için yaptırılan Park Güell mutlaka görmeniz gereken önemli eserler arasında.

Yine Barselona‘yı ayaklarınızın altına seren, 201 metre yüksekliğe sahip Montjuic Tepesi, Barselona’ya giderseniz uğramanız gereken yerlerden bir diğeri. Barselona, aynı zamanda futbol tutkunlarının da vazgeçilmez adreslerinden bir tanesi diyebiliriz. Barselona Nou Camp Stadyumu da, şehrin diğer güzellikleri gibi bir odak noktası olmuş durumda. İçinde bulundurduğu Nou Camp müzesini görmek ve stadyuma ayak basmak için gelen turist sayısı dikkat çekici boyutta. Eğer siz de bir futbol tutkunuysanız İspanya turunuzda Barselona bu noktada da size cevap verebilen bir futbol şehri.

İspanya Müzeleri ve Yemek Kültürü

İspanya’da  birçok önemli sanatçının müzesini bulmanız da mümkün. Picasso ve Salvador Dali müzeleri sanatseverler için paha biçilemez değere sahip, görülmesi gereken İspanya müzeleri arasında. Barcelona ise müzelerin en yoğun bulunduğu şehir.

Öte yandan İspanya’da gezilecek en güzel yerler denilince  Barselona La Rambla Caddesi‘ni unutmak olmaz. 19. yüzyılın izlerini taşıyan meşhur pazarıyla, rengarenk, enerji veren hareketliliğiyle sahile kadar devam eden cıvıl cıvıl, yaşayan bir cadde! Yılın belli dönemlerinde renkli festivallere de denk gelebilirsiniz bu caddede.  Barselona‘nın en meşhur ve en büyük caddesi olan La Rambla, üzerinde bulunan şık ve aynı zamanda uygun fiyatlı restoranlarıyla, İspanyol yemek kültürü ile tanışmanız ve gezinize yemek molası vermeniz için size bir seçenek olabilir!

İspanya’da gezilecek en güzel yerler, yenilecek en güzel şeylerle birlikte olunca bir anlam kazanır.  Damak tadınıza önem veriyorsanız İspanya turunuzda İspanyol yemek kültürü katalan mutfağıyla sizi tatmin edecektir. İspanya’nın önemli lezzetlerinden olan Tapas, Paella ve Cava‘yı Barcelona La Rambla Caddesi‘nde tadabilirsiniz.  Ara sıcak olarak nitelendirebileceğimiz Tapaslar; herhangi bir Tapas bara girip ve aslında uygun fiyata yiyebileceğiniz lezzetlerden biri. Tanesi 2-3 Euro’ya bu lezzetle buluşabilirsiniz. Aynı zamanda Tapasla birlikte Cava şampanyası ayrılmaz ikililerden.

Paella ise içerisinde bol deniz ürünü barındıran katalan mutfağının doyurucu nitelikteki bir pilav çeşidi. Aslında sevenin tam sevdiği, sevmeyenin ise yanından geçmek bile istemediği bir yemek. Her bünye kaldıramayabilir ve biraz ağır gelebilir bu derece deniz mahsulü midenize. İtiraf etmeliyim ki benlik bir yemek değil. Zira önüme getirdikleri eşsiz hazırlanmış servisi geri göndermek zorunda kaldım. Karar sizin!

MADRID 

İspanya’da gezilecek en güzel yerler dediğimiz zaman hiç kuşkusuz Barselona’dan sonra Madrid gelir. Akdeniz ikliminin ılımanlığını burada da hissetmeye devam ediyoruz. Yine sıcakkanlı insanıyla hoşgeldin diyor bize bu tarihi şehir. İspanya turunda Barselona ile kıyaslarsak gezip görmeniz gereken yerler daha az diyebilirim. Daha çok büyük meydanları, geniş caddeleri ve ihtişamlı binalarıyla dikkat çekiyor. Yine şehirde gezebileceğiniz çok sayıda kilise, müze, sanat galerisi ve tarihi yapı bulunuyor. Aynı zamanda Madrid‘in dünyanın en kalabalık 5. şehri olduğunu da belirtmek isterim. Yani Barselona gibi yaşanılası bir yer diyemem ama gezilesi bir yer olduğu kesin. Şehrin önemli noktalarını ve detaylarını tam anlamıyla gezmek görmek istiyorum diyorsanız 2 tam gün sizin için yeterli olacaktır.

Plaza Mayor ve Puerto Del Sol, Madrid’in en önemli meydanları. 19. yüzyıl esintilerini bu meydanlardaki detaylarda sıklıkla hissedebilirsiniz. Genellikle yarım daire şeklinde tasarlanmış; ihtişamlı heykeller ve saat kuleleri barındıran Madrid meydanları İspanya turunuzda şehrin aslında gezilmesi gereken yerlerini de içinde barındırıyor. Bu büyük meydanlardan açılan geniş caddeleri takip ederek şehrin büyüsüne kapılıp kaybolmanızı öneririm. Korkmayın! Madrid‘in o kadar gelişmiş bir metro ağı var ki bu şehirde kaybolmak pek de mümkün değil aslında.

İspanya’da gezilecek en güzel yerler deyince Madrid‘in El Retiro Park‘ı ve Madrid Kraliyet Sarayı‘nı da unutmamak gerekir. Dediğim gibi bir Barselona olmasa da Madrid‘in de görülmesi gereken yerleri az değil. Sanatseverlerin mutlaka uğraması gereken Prado Müzesi bir diğer önemli nokta olmalı Madrid rotanızda. Diğer yandan futbol severlerin ziyaret etmek isteyeceği, dünyanın en iyi futbol takımlarından biri olarak kabul edilen Real Madrid‘in maçlarını oynadığı Santiago Bernabeu Stadyumu‘da şehrin gözdelerinden.

SEVİLLA, GRANADA, CORDOBA

İspanya’nın güneyinde; Endülüs bölgesinde yer alan bu şehirler İspanya’da gezilecek en güzel yerler yazımızda Barselona ve Madrid‘ten sonra geliyor. Barselona ve Madrid’ten sonra eğer zamanınız varsa güneye inmenizi öneririm.  Ama özellikle yaz aylarında gideceklerin dikkat etmesi gerekiyor. Sıcaklık bu aylarda 40 dereceyi geçebiliyor. Bunun yanında kültürel ve mimari ögeleri de içinde barındıran şehirler. Sevilla Katedrali, Plaza de Espana ve Alcazar Sarayı Sevilla‘nın önemli ve görülmeyi hak eden mekanları arasında. Bu mekanlarda bazı popüler dizilerin çekimleri de yapılmakta. Game of Thrones izleyicilerine duyurulur.

Granada deyince ise El-Hamra Sarayı gelir akla. İslam dünyasından çok sayıda turistin ziyaret ettiği bu saray, islam mimarisinin önemli eserlerinden biri olarak görülüyor. İç ve dış süslemelerindeki mimari detay ve işlemelere hayran kalmamak elde değil. İspanya’da gezilmesi gereken en güzel yerler listemizde yerini aldı.

Granada ve Sevilla arasında kalan Cordoba ise daha küçük ve şirin bir şehir. Burada görmeniz gereken şey Endülüs Emevileri döneminde yapılan Cordoba Camii. Daha sonraları Hristiyanların eline geçip bir kısmı kiliseye dönüştürülmüş. Cordoba’yı günübirlik ziyaret edebilir ya da geçerken uğrayabilirsiniz.

IBIZA, FORMENTERA, MALLORCA, MENORCA

İspanya’nın en çok ziyaret edilen adaları da İspanya’da gezilmesi gereken en güzel yerler listemizde yerini aldı. Deniz, kum, güneş diyenlerdenseniz bu adalar tam size göre. Yaz aylarında İspanya turu yapmak istiyorsanız tercih edebilirsiniz adaları. Ulaşım Barcelona ve Madrid’ten 30-35 dakika süren uçuşlarla sağlanıyor. Yaz aylarında bu uçuşlar sıklaşıyor. Daha sakin ve huzurlu bir tatil yapıp kafa dinlemek istiyorsanız Menorca ve Ibiza adalarını öneririm zira Mallorca nüfüsuyla neredeyse bir metropol olmaya doğru ilerliyor. Menorca ve Ibiza adaları sakin ve gerçekten kartpostal havasında olan plajlarıyla ve berrak suyuyla huzur veriyor.

İspanya’da Gezilecek En Güzel Yerler konulu yazımızda İspanya’da gezilecek yerler bir bir anlatıldı. Yazım hoşunuza gittiyse aşağıda yer alan diğer tatil seçenekleri ile ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

1-Büyükada Gezilecek Yerler
2-Ağva Gezilecek Yerler
3-Bursa’da Görülmesi ve Gezilmesi Gereken Yerler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı