DEĞİŞİK HİKAYELER

Çocuğun Doğmadan Önce Geçirdiği Safhalar

Çocuğun Doğmadan Önce Geçirdiği Safhalar

Çocuğun doğmadan önce geçirdiği safhalar konulu nostaljik bir yazıyla yine karşınızdayız. Eski dergi arşivimden seçtiğim bu yazıda bebeğin ana rahmindeki mucizevi gelişimi anlatılmaya çalışılmış. Gelin hep birlikte yarım asır önceye seyahat edelim.

Atom ve feza çağındayız. Ama Allah’ın yarattığı harikalara kıyasla gene de çok gerideyiz. İnsanın, sadece ana karnındaki teşekkülü
sırasında geçirdiği safhaların, ne derece nizam ve mükemmeliyetle cereyan ettiğini düşünmek, bu gerçeği ortaya koyabilir.

Bebeğin Ana Rahmindeki Mucizevi Gelişimi
Bebeğin Ana Rahmindeki Mucizevi Gelişimi

En Mükemmel Eser, Gene Allah Elinden Çıkıyor

Tabiattaki en gelişmiş canlı sayabileceğimiz insanın teşekkülü, ana karnında geçirdiği safhalar, gerçekten mucize denilecek kadar ince ve karışık bir olaydır. Çoğumuz, bir çocuğun ana karnında belirli bir müddet gelişip büyüdükten sonra doğum yapılmak suretiyle dünyaya geldiğinden başka bilgiye sahip değilizdir. Halbuki bir çocuk doğana kadar geçirdiği safhalar gerçekten en meraklı hikayeden daha meraklı, en heyecanlı hadiseden daha heyecanlıdır.

Üzüm salkımı gibi 150 taneli bir üzüm salkımı düşünün, ama büyüklüğü gözle bakıldığı zaman bir nokta kadar olsun. İşte insanın ilkel hali budur. Gene düşünün ki, bu salkımın her bir tanesi anne karnında ayrı bir hücre olarak büyüyecek, beslenecek, gelişecek ve belirli bir zaman sonra ortaya bedeni, ruhu, organları ile küçücük bir insan çıkacak…

Çocuğun Doğmadan Önce Geçirdiği Safhalar
Çocuğun Doğmadan Önce Geçirdiği Safhalar

Ana Rahmindeki Gizemli Hayat

Bir çocuğun doğmaya namzet oluşundan, doğuşa kadar geçirdiği safhalar gayet ölçülü ve programlıdır. Çocuk, ana rahminde teşekkül ettiği andan itibaren 6 günlük oluncaya kadar adeta bir göçebe hayatı yaşar. Henüz belirli bir şekle sahip değildir. Bu şekilsiz cisim sabit bir noktada kalmayıp devamlı hareket halindedir. İlk hafta geçtikten sonra bu insan nüvesi anne rahminde kendisine bir yer bulur, buraya yerleşir ve yavaş yavaş annesinden besi maddeleri almaya başlar. Bir ay sonra cenin tamamen teşekkül etmiştir. Boyu 8 mm. dir. Daha 25 günlükken kalp dakikada 65 defa atmaya başlamıştır. Baş, gövdeye nispetle epey büyüktür. Yavaş yavaş el ve parmakları meydana çıkar. Ana ile çocuk arasında besi bakımından sıkı bir rabıta vardır.

Üçüncü ayda cenin 3 aylık olunca artık ayrı bir insan özellikleri kazanmaya başlar. Ağırlığı umumiyetle 30 gramdır. Ayaklarını oynatır. Kendi kendine ağzını açıp kapama, yutkunma ve nefes alma temrinleri yapar. Gerçi bu safhada gerekli oksijeni henüz annesi vasıtasıyla almaktadır ama, ilerisi için bu zamandan kendini hazırlamaya başlar. Beden hareketleri bu çağdan daha da önce başlamıştır ama, anne, çocuğun hareketini ilk defa 3 aylık olduktan sonra duyabilir. Bütün bu bilgiler, erken doğan ve fazla yaşamayan çocuklar üzerindeki incelemelerden ortaya çıkarılmaktadır.

3. Ayda Allah Bebekte Tüm Mimari Rötuşları Tamamlar

6 haftalık ceninlerin tetkikinde bu çağdaki canlının hareketlerinin çok hudutlu ve belirli olduğu görülmüştür. Ancak 3 aylık olan çocuklarda, ilk doğduğu zamankilere eşit bir hareket etme kabiliyeti dikkati çekmektedir. Üç aylık oluncaya kadar çocukta tam teşekkül etmiş bir yüz de yoktur. Üç ay dolunca, yüz şekilleri meydana çıkar ve gene üç aylıkken çocuk anneye veya babaya benzeyen hatları alır. Sade gözleri kapalıdır. Bu altı aylık olana kadar devam eder.

Üçüncü aydan sonra organik şekillenme aslında cenin iki aylıkken sona ermiş ve 3 ay dolunca Allah artık çocuktaki bütün mimari rötuşları tamamlamıştır. Hele dört aylık olunca, yeni doğduğu zamanki vasıfların hepsine artık sahip haldedir. Bugünkü atom ve feza devrinde, en ince ve karışık hesaplarla bile altından çıkılamayacak olan tabiatın bu harika işlemi, hala ilmi meşgul eden ve hayranlık toplayan bir olay sayılmaktadır.

Çocuğun Doğmadan Önce Geçirdiği Safhalar

Beşinci hafta: 8 mm. boyu vardır. Bütün iç organlar şekillenmiştir.
Altıncı hafta: 12 mm. olmuştur. Resimdeki yuvarlak çıkıntı kalptir.
On birinci hafta: 27 mm. dir. Kollar ve bacaklar ortaya çıkmıştır.
Üç Aylık: 40 ınm. boyu vardır. Çocuk artık uzuvlarını oynatmaya başlar.
Dört Aylık: Ceninin boyu 16 santimi bulmuştur. Ağırlığı 125 gr. kadardır. Anne artık karnında çocuğun hareket ettiğini açıkça duyabilmektedir.

Paylaştığım yazı hoşunuza gittiyse aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz.

1Lanetli Bebek Hikayesi
2-Oyuncak Bebek Korku Hikayesi
3-Nostaljik Pembe Diziler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı