DEĞİŞİK HİKAYELER

İlk Robotlar – Claus Scholz’un Nostaljik Hizmetçi Robotu MM7

ilk Robotlar- Claus Scholz MM7 

ilk robotlar konulu makalede bugün sizlere eski nostaljik robotlardan biri olan Claus Scholz yapımı MM7 hizmetçi robotundan bahsedeceğiz. Sizi şimdi yarım asır önceye götürüyoruz. İyi okumalar…

Eski Nostaljik Robotlar

Evinde bir hizmetçi gibi kullandığı bu robotun yaratıcısı Viyanalı mühendis, yakın bir gelecekte düşünüp konuşabilen daha mütekamil bir robot yapacağını iddia ediyor!.. Avusturya’nın başkenti Viyana’da öteden beri robot imalatı ile ün salmış Claus Scholz adında bir mühendis vardır. Bu mühendisin en büyük meraklarından biri, sık sık gazetecileri evine davet edip, onlara bu alanda kaydettiği ilerlemeleri göstermektir. Her seferinde mühendisin davetine icabet eden gazeteciler, gördükleri teknik mucizeler karşısında hayret etmekten kendilerini alıkoyamıyorlar!

ilk Robotlar - Nostaljik Hizmetçi Robotu
ilk Robotlar – Nostaljik Hizmetçi Robotu

Bay Claus Scholz’un son gösterisi de gazeteciler için gene bir hayret vesilesi oldu. Bu gösteride Scholz, son derece inkişaf ettirdiği bir hizmetçi robotu basın mensuplarına takdim etti. Bu mütekamil robot eve gelen ziyaretçilere kapıyı açıp kendilerini içeri buyur edebiliyor, telefon çaldığı ve evde kimse bulunmadığı zaman açıp evde kimsenin olmadığını söylüyor, verilen bir numarayı telefonda arayıp buluyor, elektrik süpürgesi kullanarak yerleri silebiliyor ve nihayet misafirlere içki de ikram edebiliyor. Bütün bunlara Bay Scholz’un davetine icabet eden gazeteciler bizzat şahit oldular ve hayret etmekten kendilerini alıkoyamıyorlar.

İnsan Gibi Düşünebilecek Yeni Robot

Ama Viyanalı mühendis bununla da yetinmek niyetinde değil. Onun asıl hedefi daha mükemmel, mantıklı bir robot yaratarak insanlığa büyük bir hizmette bulunmak. Öyle ki, yukarıda sayılan marifetler, yenilerinin yanında çocuk oyuncağı gibi kalacak! Scholz, çalışmaları müspet semere verirse, pek yakın gelecekte çok daha gelişmiş bir robotu gazetecilere gene takdim etmek fırsatını bulacağını umuyor ve, ” O zaman şimdi gördüğünüz robotun basitliğini anlayacaksınız” diyor. İstikbalin robotu Bay Scholz ilerde imal edeceği robotun meziyetlerini de şöyle sıralıyor: Yeni robot bir insan gibi düşünebilecek! Mesela efendisi kendisine filanca yere otomobille git dediği zaman, evden çıkacak, arabaya binecek, bütün trafik kaidelerine riayet ederek, icabında frene basmasını da bilerek dilediği yere varacak!

İlk Robotlar - Claus Scholz MM7 Nostaljik Hizmetçi Robotu
İlk Robotlar – Claus Scholz MM7 Nostaljik Hizmetçi Robotu

Konuşabilen ve Yalnız Mantıklı Emirleri Uygulayan Robot

Sonra konuşacak da. Bazı sorulara cevap verecek. Emirler arasında bir ayırma yaparak, mantıklı olduğunu ispat edecek. Mesela kendisinden bir bardak bira istendiği zaman getirecek, fakat pencereden aşağı atla dendiğinde, bunun mantıksız bir emir olduğunu anlayıp, söyleneni yapmayacak! Bay Scholz’un iddialarını gerçekleştirecek bir robot yapması her halde oldukça heyecan yaratacak ve aynı zamanda korku dolu hikayelere de konu olacaktır. Şimdiye kadar bu alandaki başarılarını bilenler, Scholz’un bu sefer de dediğini yapacağına inanmaktadırlar.

İlerde robotlarından bilhassa telefon santrallerinde çok iyi faydalanılacağını söyleyen Viyanalı mühendis, her şeyi elektronik bir düzen sayesinde temin ettiğini ve bu elektronik sisteme, inşaat laboratuvar şifresi olarak (MM7 selektörü) rumuzunu verdiğini söylemektedir. İnsanların öteden beri robot yaratma hevesini çok iyi bilen Bay Scholz, son derece gizli tuttuğu sistemi ile hayalindeki robotu gerçekleştirebilirse, muhakkak ki, çok iyi de iş yapabilecek ve zengin de olacaktır! Bakalım Bay Scholz, iddia ettiği şeyleri gerçekleştirebilecek mi…

Bu içerik hoşunuza gittiyse eminiz ilk Türk robot ile ilgili içerik de hoşunuza gidecektir. Ayrıca yazımdan ayrılmadan, ilk robotlar arasında belki de en etkileyici robot olan Claus Scholz’un MM7 hizmetçi robotu ile ilgili nostaljik youtube videosunu da buradan izleyebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı