TEKNOLOJİ

Samsung S9 Yesil, Pembe Dikey Çizgi Sorunu

Samsung S9 Ekranda Yeşil Çizgi Sorunu – Pembe Dikey Çizgi Problemi Çözümü

Samsung S9 Ekranda Yeşil Çizgi Sorunu konulu içeriğimizde bugün sizlere özellikle Samsung S7 Edge, Galaxy s7, s8, s9 telefonlarda karşılaşılan yeşil veya pembe dikey çizgi problemi çözümü hakkında bildiklerimizi aktarmaya çalışacağız. Bu makalemi oluşturmadan 2 hafta kadar önce büyük ekran telefon tavsiyesi konulu bir makale yazmıştım ve makalede 2018’in en iyi büyük ekran telefonunu Samsung Galaxy S serisi bir telefon olarak belirtmiştim. Ne yazık ki bugün anlatacağım sorun özellikle Samsung Galaxy S serilerinde ve bilhassa Galaxy S9’da karşılaşılıyor. Bu yüzden bu model üzerinden çözümü anlatacağım.

Samsung Galaxy S9 ‘un AMOLED ekranında birden bire beliren ve genelde yeşil veya pembe renkte olan dikey çizgiler rastgele oluşan geçici çizgiler mi yoksa ciddi bir ekran sorununun mu habercisi? Öncelikle şunu söylemeliyim ki burada sunduğumuz fikirler tamamen öneri niteliğindedir ve önerilen çözüm sonrası doğabilecek hiçbir sorumluluk kabul edilmemektedir.

Samsung Galaxy ve Edge Ekran Çizgi Sorunu

Samsung Galaxy S9 ekranında pembe ve yeşil dikey çizgi belirmesi yaygın bir sorun. Web’de böyle bir sorunla karşılaşmış insanların forumlarda yazdıklarından, bu sorunun çoğu telefonun neme maruz kalmasından kaynaklı görüldüğünü söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy Ekran Dikey Çizgi Problemi Çözümü
Samsung Galaxy Ekran Dikey Çizgi Problemi Çözümü

Peki bu nasıl oluyor diye sorabilirsiniz. Evet etiketinde su geçirmez özelliğe sahip olduğu yazan Galaxy S9’un nasıl nemden etkilendiğini merak edebilirsiniz. Hemen söyleyelim, evet Galaxy S9 suya dayanıklı bir cihaz fakat bu kesinlikle su geçirmeyeceği anlamına gelmiyor. Ekrandaki sorunun nedeninin nem olup olmadığını anlamak basit. Bunun için telefonu suya sokmanız yeterli fakat durun!.. İlk etapta telefondaki sorunun nem kaynaklı olmadığını düşünüp ona göre hareket edeceğiz. Fakat telefon garantisi devam eden arkadaşlar burada anlatılan çözüm yolları işe yaramazsa bu yolu deneyebilirler. Garantisi devam ediyorsa diyorum çünkü garantisi bittiyse ve siz telefonunuzun su geçirmez özelliğine güvenip telefonunuzu suya sokmanız sonrası telefonunuz su alırsa bu daha kötü bir soruna yol açacaktır. Telefonunuzu suya sokup kısa bir müddet bekledikten sonra şarj bağlantı noktasının veya diğer donanım bileşenlerinde nem olup olmadığını kontrol edin. Zaten bu kısımlarda nem hissederseniz telefonunuz su geçiriyordur ve büyük ihtimalle ekran sorunun nedeni nemdir. Bu durumda garantiden sorunu çözebilirsiniz.

Samsung Çizgili Ekran Sorunu Çözümü

Samsung telefonunuzdaki çizgili ekran sorunu çözümü için yapmanız gereken ilk sey Galaxy S9 akıllı telefonunuzu en az 1 saat kapatmaktır. Bazı Galaxy S9 kullanıcıları,telefonlarının tamamen kapatıp 1 saat bekledikten sonra açtıklarında, sorunun önemli ölçüde azaldığını belirtmişlerdir. Ayrıca ekranda yaşanan sorunun daha nadir görüldüğünü de söylemişlerdir.

Samsung S9 Ekranda Yeşil Çizgi Sorunu
Samsung S9 Ekranda Yeşil Çizgi Sorunu

Uygulayabileceğiniz ikinci çözüm, telefonun ekran ayarlarını değiştirmektir. Galaxy S9’larda AMOLED özelliği için varsayılan ekran ayarı Sinema Modu ‘dur. Bu ayarı Fotoğraf veya Temel Mod’a çevirebilir ve sorunun devam edip etmediğini deneyebilirsiniz. Bu çözümü denedikten sonra telefon ekranında yeşil veya pembe çizgi sorunu olan bazı kullanıcıların bu sorunu çözülmüştür.

Samsung S9 Ekranda Yeşil Çizgi Sorunu
Samsung S9 Dikey Pembe Çizgi Sorunu

Samsung S9 ekranda yeşil çizgi sorunu ile ilgili yapabileceğiniz son ve en etkili çözüm ise Samsung telefonunuzu aldığınız yetkili satıcıya veya yetkili servise götürmektir. Telefonunuzun garanti süresi devam ediyorsa bundan yararlanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü hala garanti kapsamındaysanız, muhtemelen ücretsiz olarak bir onarım veya değiştirme hizmeti alabilirsiniz. Garantiniz bittiyse ve anlattığım yöntemler ile bir sonuca varamadıysanız ne yazık ki Galaxy S9’unuz için yeni bir AMOLED ekrana ihtiyacınız var. Oldukça pahalı olan bu ekran değişimi için mutlaka yetkili bir servisle iletişime geçin.

Samsung telefon ekranında oluşan çizgi sorunu konulu önerdiğim bir video var. Sorununuz devam ediyorsa bir de buraya tıklayarak ilgili videoya göz atın. Youtube üzerindeki bu videoda Samsung S7 Edge yeşil ve pembe çizgi sorununun çözümü tutorial şeklinde güzelce anlatılmış.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Benim j7’de bu sorun var dikey çizgi değil ama mürekkkep kaçırıyor. Servise verdim 500 lira tuttu. J7’ler çok hassas dikkat edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı