SEO

Google da Üst Sıralara Çıkmak

Google ilk Sayfada Çıkma Yöntemleri

Google ilk sayfada çıkma yöntemlerinden dördünü paylaşacağımız bu yazımızda google’ın site sıralamalarında kullandığı bazı kriterlerinden bahsedeceğiz. Google da üst sıralara çıkmak karmaşık ve zor bir iş gibi görünebilir. Google, web sitelerinin arama sonuçlarında görüntülenme sırasını belirlemek için düzenli olarak güncellenen birçok algoritma kullanır. Siz de bu yazımda anlatacağım bazı basit adımların ardından, Google arama sonuçlarında ilk sayfada çıkartabilir ve bu yolda adım adım zirveye çıkan bir web sitesi oluşturulabilirsiniz.

Google ilk Sayfada Çıkma
Google ilk Sayfada Çıkma

Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere “Yenilmez Parker” anahtar kelimesinde yaptığım doğru çalışma sayesinde bu anahtar kelimede google’da ilk sıradayım. Tabi bu anahtar kelimede yükselmemin ve 1. sıraya çıkmamın birçok nedeni var. Doğru seo (Search engine optimization – Arama motoru optimizasyonu) ilk neden. İkinci en büyük neden ise “Yenilmez Parker” anahtar kelimesinin aylık aranma hacminin ve rekabet düzeyinin düşük olmasıdır. Şayet ben Yenilmez Parker yerine Şehit Hikayeleri anahtar kelimesinde yukarıya çıkmaya çalışacak olsaydım bu o kadar kolay olmayacaktı. Çünkü şehit hikayeleri anahtar kelimesinin aranma hacmi benim seçtiğim anahtar kelimeye göre epeyce yüksek. Şimdi gelin makale içeriği nasıl olmalı ona bakalım.

Makale İçeriği Nasıl Olmalı?

Kaliteli içerik oluşturun. Google ile sıralamanızı artırmak için yapabileceğiniz en iyi şey kaliteli bir web sitesi oluşturmaktır. Sitenizi oluşturmak için profesyonel bir tasarımcıyı işe alın (eğer yapamazsanız, en azından 1995’te yapılmış gibi görünmekten kaçının). Ayrıca metnin kalitesine de odaklanmanız gerekecek. Google, çok sayıda metni doğru dilbilgisi ve yazımla görmeyi seviyor. Aynı zamanda insanlar sitenizi arama motorlarında gördüklerinde, ilgili makalenizin ön izlemesini görecekler. Bu ön izlemede aradıkları şeyi tam olarak göremezlerse sizin siteniz yerine başka bir siteyi yöneleceklerdir.

Orijinal İçerik Oluşturun

Orijinal içerik oluşturmak Google botlarının sitenizde baktığı ilk şeydir. Eğer başkasının içeriklerini çalıp sonra yan gelip yatmak gibi bir düşünceniz varsa hemen söyleyelim Google kendi algoritmaları sayesinde bunu hemen anlayabiliyor. Sadece sizin sahip olduğunuz kaliteli ve özgün içerik oluşturmaya odaklanın

Uygun Resimler Kullanın

Makalenize uyan resimleri kullanmanız önemlidir. Google robotları yazınızı inceledikleri gibi yazı içerisindeki resimleri de inceler. Metninizle eşleşen resimlerin özgün olması önemlidir. Özgün olmayan, başka sitelerden çalıntı resimleri kullanmanız sıralamanızı etkiler. Bu yüzden resim çalmak yerine bu resimleri Creative Commons sitesinden lisanslı olarak kullanabilirsiniz.

Google da üst sıralara çıkmak
Google da üst sıralara çıkmak

Anahtar Kelimeleri Kullanın

Anahtar kelimeler sizin Google aramalarında çıkmanızı sağlayan terimlerdir. Makale yazmadan önce yazacağınız makale ile ilgili en iyi anahtar kelimeleri bulmak için Google Analytics ve Keyword Planner ‘ı kullanın. Daha detaylı bilgi için Anahtar Kelimede Yükselmek İçin SEO Nasıl Yapılmalı konulu yazımı okuyabilirsiniz.

Google ilk Sayfada Çıkmak
Google ilk Sayfada Çıkmak

Ardından bulduğunuz bu anahtar kelimeleri metninizde kullanın. Bunu yaparken kaçınmanız gereken en önemli şey makalenizi aşırı anahtar kelime ile doldurmamak. Böyle bir şey yaparsanız Google botları bunu fark edecek ve makalenizin Google sıralamasını düşürecektir. Metnin içinde kullanmaya karar verdiğiniz anahtar kelimeleri metnin uzunluğuna göre birkaç kere kullanmanızda fayda var. Aşırıya kaçmak yok!

Etiketler
Daha Fazla Göster

4 Yorum

  1. Kesinlikle anahtar kelime yoğunluğu çok önemli. Her ne kadar da %2-3 denilse de ben hep 5’ten aşağı kullanmıyorum. Spam da yok ve istediğim sonuçları alıyorum.

  2. Zamanında almadığım backlink paketleri kalmadı hiçbiri bir işe yaramadı. Artık kendim link çıkışı yapıyorum daha gaaranti

  3. Oturum süresi ve hemen çıkma oranı da büyük etkenlerden biri. Bu ara sosyal medya paylaşımlarına yüklendim bakalım ne olacak

  4. Alan adının da bu konuda büyük önemi var. Yaşlı alan adları ve kaliteli içeriklerle fazla sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı