SEO

Anahtar Kelimede Yükselmek İçin SEO Nasıl Yapılmalı

Anahtar Kelimede Yükselmek İçin SEO Nasıl Yapılmalı – Google İlk Sayfada Çıkma Rehberi

Google’da belirli anahtar kelimede yükselmek mi istiyorsunuz? Web sitenizin, belirli bir arama teriminde Google’ın ilk sayfasında çıkmasını mı istiyorsunuz? O zaman kendinizi hazırlayın: Vikipedi veya New York Times değilseniz, bu kolay olmayacaktır. Ama aynı zamanda istediğiniz şey imkansız da değil. Peki nasıl?

Organik aramada bir anahtar kelimenin sıralaması, her zaman için değişkenlik gösterir. Bu şu demek oluyor: Ne kadar uğraşırsanız uğrasın istediğiniz sonucu alabileceğiniz bir sihirli değneğiniz yok. Özellikle popüler bir anahtar kelimede Google’da üst sırada çıkmak istiyorsanız işiniz daha da zorlaşacaktır. Bunu gerçekleştirmek için web sitenizde bir SEO çalışması yapmanız gerekmekte.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır ?

Hedeflediğiniz anahtar kelimenin başkaları tarafından da internette yoğun bir şekilde aratıldığını düşünebilirsiniz, peki ya yanılıyorsanız?

Anahtar kelime seçimini yapmadan önce, istediğiniz anahtar kelimenin aranma hacmini ve bunun yanı sıra rekabetçi benzer anahtar kelime aranma hacimlerini öğrenmeniz gerekmektedir. İstediğiniz anahtar kelimenin aranma hacmini öğrenmek için anahtar kelime planlayıcı tarzı bazı anahtar kelime araçları kullanabilirsiniz. Peki seçtiğiniz anahtar kelime ne kadar doğru?

Anahtar Kelimede Yükselmek İçin Seo
Anahtar Kelimede Yükselmek İçin Seo

İyi bir anahtar kelime, iyi bir hacme sahip olmalı ancak çok fazla hacimde olmamalıdır. Çünkü genel olarak aranma hacmi yüksek anahtar kelimeler kullanılarak yazılan makale sayısı fazla olduğundan üst sıralara çıkmak daha zordur (Vikipedi gibi bir siteniz yoksa). Örneğin korku hikayeleri anahtar kelimesi yerine kısa korku hikayeleri veya gerçek korku hikayeleri anahtar kelimesinde yükselmek daha kolaydır. “Korku hikayeleri” anahtar kelimesinin aylık aranma hacmi Temmuz 2018 itibariyle 27100’dür. “Kısa korku hikayeleri” anahtar kelimesinin aylık aranma hacmi 2400 ve “Gerçek korku hikayeleri” anahtar kelimesinin aranma hacmi 1000’dir. Bununla beraber “korku hikayeleri” anahtar kelimesinde Google’da üst sıralara çıkmak zorken kısa korku hikayeleri veya gerçek korku hikayeleri anahtar kelimelerinde üst sırada çıkmak daha kolaydır. Bu yüzden, ilk başta yüksek hacimli anahtar kelime seçmemeye özen gösterin.

Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Olmalı ?

Bazı anahtar kelimeler, aranma hacimleri düşük olduğu halde rekabet düzeyleri yüksektir. Yine bazı anahtar kelimelerin hem aranma hacimleri yüksek hem de rekabet düzeyi yüksektir. Bana göre bu kriterlerdeki anahtar kelimelere zaman ayırmak tamamen zaman kaybı. Örneğin “Havayolu” anahtar kelimesinde yükselmek istiyorsunuz diyelim. Seçtiğiniz anahtar kelime ticari bir kelime olduğu için hemen söylemekte fayda var “bir havayolu şirketiniz olmadığı sürece bu anahtar kelimede üst sıralarda olamayacaksınız”

İşletmenizin veya bloğunuzun işlevi ile alakalı bir anahtar kelime seçmeye çalışın. Seçtiğiniz anahtar terim işletmenizle, verdiğiniz hizmet ile alakalı ise; bu durumunda ilgili anahtar kelimede üst sıralarda çıkmanız daha olasıdır. Çünkü verilen hizmete, amaca uygun olmayan anahtar kelimeler ile seo çalışması yapılarak yazılan yazılar google’da üst sıralarda çıksalar da bu durum ne yazık ki kalıcı olmayacaktır. Bunu şöyle örneklendirebiliriz. “Antalya otelleri” anahtar kelimesi ile ilgili yazmak istiyorsunuz. Bu anahtar kelimeyi kullanarak uygun bir yazı yazdığınızı farz edelim. Seo çalışması da yaptırdığınız bu yazı google’da ilk sırada çıktı. Sitenize uğrayan kullanıcılar büyük ihtimalle konaklama düşüncesiyle bu anahtar kelime aramasını yaptıkları için sitenize geldiklerinde ilk bakacakları şey uygun oteli bulmak olacak. Fakat siz ticari bir site değilseniz çoğu kullanıcı yazınızı dahi okumadan hemen sitenizden ayrılacaktır. Bu durum makalenizin hemen çıkma oranını artıracak ve dolayısıyla google’da sıralamanız düşecektir.

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin Alakasız Konularda Yazmak

Bir başka örnekte kendi deneyimlediğim bir şeyi paylaşmak istiyorum. 1 yıl önce, anahtar kelime hacimlerine baktıktan sonra “garip olaylar +18” ve “ilginç olaylar +18” anahtar kelimelerini kullanarak bir hikaye yazmaya karar verdim. Makaleyi yazdıktan kısa bir süre sonra bu anahtar kelimelerde 1 veya 2. sıraya çıkmıştım. Hitim de bir anda 2 katına çıkmıştı, fakat bir zaman sonra sıralamada geriledim. Bunun nedenini öğrenmek için analytics üzerinden makaleyi incelediğimde makalenin hemen çıkma oranının yüksek ve makalenin okunma süresinin çok düşük olduğunu fark ettim. Okunma süresi o kadar düşüktü ki bazı günler 10,15 saniyeye kadar bu süre düşüyordu. Aman Allahım! o kadar uğraşarak yazdığım yazıyı okuyanlar sadece 10 saniye dayanabiliyorlardı.

Yaptığım araştırmalardan sonra anladım ki bu düşüşün nedeni kişinin isteklerine hizmet etmeyen bir makale hazırlamış olmamdı. “Garip olaylar +18” anahtar kelimesi ile google’da yaptığım araştırma sonucu öğrendim ki bu anahtar kelime ile yapılan aramalarda google’da üst sıralarda çıkan makalelerin nerdeyse hepsi bel altı hikayelerden oluşuyordu. Ben ise garip ve korkunç bir hikaye anlatmıştım makalemde. Çok korkunç bir makale olduğunu düşündüğüm için de +18 sınırlaması koymuştum. Meğer bu “+18” terimi bel altı hikaye yazarları tarafından kullanılan bir anahtar kelimeymiş. Bu yüzden ilk başta artan hitim tekrar eski haline döndü. Çünkü makaleme gelen insanların aradığı şey bel altı hikayelerdi ve ben ise buna hizmet etmiyordum.

Anahtar kelimede yükselmek ile ilgili bugünlük anlatacaklarım bu kadar. Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle hoşça kalın!

Etiketler
Daha Fazla Göster

5 Yorum

  1. Google Adwords sonuçları net sonuç vermeyebiliyor her zaman. Daha garanti TBM görmek için ahrefs kullanılabilir son derece başarılıdır bu konuda

  2. minimum 500 kelimelik makale hazırlıyorum, Seo kurallarına da uygun ama bir türlü istediğim yerde olmuyor hep arka sayfalarda. Neden olabilir?

    1. Merhaba Eren. Ne yazık ki kelime sayısı tek kriter değil. Mesela sitemde birkaç tane tatil yazısı var ve kelime ortalamaları 1200 kelime civarı ama ancak anahtar kelimede 5. sayfada çıkabiliyorum. Yapman gereken yukarıda anlattıklarıma göre bir makale oluşturup aynı anahtar kelimede birçok içerik oluşturman. İçeriklerin minimum 500 kelime olsun. Ayrıca tatil, sağlık gibi konular rekabetin yoğun olduğu konulardır. Bu yüzden ilk etapta rekabetin düşük olduğu konularda içerik oluşturmanda fayda var.

  3. Backlinki nasıl vermeliyiz? Etrafta bir sürü seocu var hangisine güveneceğimi şaşırdım. Çoğu çöp sitelerden link veriyor o da bir işe yaramıyor. Bildiğiniz birileri var mı?

    1. Hocam site içi linkleme çok önemli. Üst sıralarda olan çoğu siteye baktığımızda en fazla gözümüze çarpan şey sık örülmüş site içi link ağı. Güvenilir seo işi yapan çok az. Bir hafta kadar önce backlink hizmeti aldım ama adam çöp siteler veya sayfalardan link almış hep. Yani para verdim fakat sitem uzun süreçte mutlaka bu linkleme yüzünden zarar görecek. Güvenmediğiniz kimselerle çalışmayın hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı