Neden Niçin Nasıl

Bitki Aşılama Nasıl Yapılır

Bitki Aşılama Nasıl Yapılır – Meyve Aşılanması Nasıl Olur ?

Bitki aşılama nasıl yapılır konulu bugünkü yazımızda meyve aşılanması nasıl olur, aşılama çeşitleri nelerdir gibi sorulara cevap arayacağız.

Aşı, iki bitkinin kaynaştırılması işlemidir. Bu işlemde “anaç” denilen ve esas gövdeyi meydana getiren parça ile “kalem” denilen dal parçası, tek bir bitki oluşturacak şekilde birleştirilir. Ancak aşılanan her bitki, kendi yaşamını sürdürür ve iyi ya da kötü nitelikleriyle tüm özelliklerini korur. Ne var ki, bahçecilerin yaptığı aşılar, bazı bitkilerde tutmayabilir.

Bitki Aşılama Nasıl Yapılır Meyve Aşılama Nasıl Olur
Bitki Aşılama Nasıl Yapılır – Meyve Aşılama Nasıl Olur

Hangi bitkilerin aşılanma işlemiyle birleşebileceğini belirleyen hiçbir bilimsel kural yoktur. Bu konuda insana yol gösterebilecek tek şey tecrübedir. Şu kadarını biliyoruz ki, palmiyelere aşı yapmak olanaksızdır, armut ağacı yakın akrabası olan elma ağacı ile çok zor birleştiği halde akdiken ile pek kolay kaynaşır. Buna karşılık değişik türden birçok bitkiyi aynı anaca aşılamak mümkündür.

Bir aşının başarılı olabilmesi için, genç dokuları, özellikle de, kolay kaynaşan ve besi suyunun bol bol dolaştığı kabuğa yakın tabakaları bitiştirmek gerekir.

Bitki Aşılama Çeşitleri

Aşının başlıca çeşitleri şunlardır: Bitiştirme aşısı, kalem aşısı veya yarma aşı, göz aşısı veya tomurcuk aşısı. Aşı yapıldıktan sonra besi suyunun anaçtan kaleme geçip geçmediğine çok dikkat etmek gerekir. Kalemle anacın birleştiği yere aşı yeri denir. Aşı yeri bazen anaç ile kalem arasındaki büyüme farkı yüzünden iyice kabarır.

Meyve Aşılama Nasıl Olur

Aşının sonucu, aşıcının el hünerine bağlıdır. Narin dokuları zedelememek gerekir. Kesilmiş besi suyu kanallarını ezmemek için, aşıcı çok keskin bir aşı bıçağı ile çalışır. Bıçağın sapının dibinde kemikten veya sert ağaçtan bir çıkıntı vardır. Bu kısım, ağacın kabuğunu yaralamadan kaldırmaya yarar. Aşı bittikten sonra rafya ya da pamuk ipliğiyle bağlanır ve macunlanır. Aşı, istenen türden meyveli ve çiçekli ağaç ve ağaççıkların üretilmesine olanak sağlar.

Bitki aşılama nasıl yapılır, elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Konu ile ilgili paylaştığımız kısa yazı hoşunuza gittiyse aşağıdaki bazı kısa hikayeleri de okuyabilirsiniz.

  1- Kısa Tarihi Öyküler – Mısırlı Katip Pepi I Meryre
  2- Eski Hikayeler
  3- Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar Antik Çağ Madencileri

Dilerseniz, bitki aşılama çeşitleri ile ilgili güzel bir videoyu buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

2 Yorum

  1. Özellikle limon ağacının limon vermesi için mutlaka aşılanması gerekir. Limon vermiş bir ağacın dalını alıp, kendi ağacınıza eklemeniz gerekir. Aşı budur, insanların aklına genelde ilaç, iğne vs şeyler geliyor

  2. Ben de evimde ufak bir bahçe yaptım kendime. Birçok meyve yetiştiriyorum daha doğrusu meyve yok daha. Meyve çıkması için illa aşılama mı yapmak gerekiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı