Tatil

Bursa Tatil Yerleri – Gezi Rehberi

Bursa Tatil Yerleri – Bursada Gezilecek Yerler – Turist Rehberi

Bursa tatil yerleri başlıklı ve turist rehberi niteliğinde yazımızda Bursada gezilecek yerler neler, bir bir anlatacağız. Bu yazımızda Cumalıkızık Köyü, Koza Han, Bursa Kalesi, Ulu Cami, Saltanat Kapısı, Yeşil Türbe, Tophane İlçesi, Emir Sultan Camii ve Türbesi, Uludağ, Suuçtu Şelalesi, Muradiye Külliyesi, Osmanlı Evi Müzesi, Uluabat Gölü, Irgandı Köprüsü, Osmangazi Türbesi, Orhangazi Türbesi, Saat Kulesi, Cumhuriyet Caddesi, Kent Müzesi, Zafer Plaza, Arkeoloji Müzesi hakkında bilgiler paylaşıp Bursa’nın tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi edinmenizi sağlayacağız.

Bursa hem tarihi hem doğal güzellikleriyle aslında çok kısa sürede gezilecek şehirlerden biri değil. En azından 3-4 gün ayırmanız gerekecek. Tabi şehrin sahip olduğu güzellikleri görmeden gitmek istemiyorsanız. Bursa’ya gitmeden önce Bursa gezi rehberi listenizi hazırlamanız için, Bursa’da gezilecek yerler listemizin sizlere faydalı olacağına eminim. Haydi listemize başlayalım!

Bursa Tatil Yerleri - Bursada Gezilecek Yerler
Bursa Tatil Yerleri – Cumalıkızık Köyü Gezi Rehberi

Cumalıkızık Köyü

Bursa tatil yerleri arasında size en çok tavsiye edebileceğim yer Cumalıkızık Köyü. Osmanlı Dönemi’nin dokusunu en çok hissedebileceğimiz mekanlardan biri olan Cumalıkızık köyü, 270 tane Osmanlı evine sahiptir ki bu da demek oluyor ki Osmanlı sivil mimarisinin en önemli merkezlerinden biri bu şirin köy. Haftasonu kaçamakları için de ideal bir yer. Organik besinlerle köy kahvaltısı yapabilir ve sonrasında bu tarih kokan köyü gezmeye koyulabilirsiniz. Ayrıca bir zamanların beğenilen dizisi Kınalı Kar da yine Cumalıkızık köyünde çekilmişti. Dizinin tutkunlarına duyurulur. Bu arada daha detaylı bir anlatım için mutlaka Cumalıkızık Köyü Gezi Rehberi yazımıza da göz atın.

Bursa Koza Han

Bursa’nın çarşısında tarihi dokusuyla dikkat çeken Koza Han, 2. Bayezid tarafından 1491 yılında yaptırılmıştır. Mimarı Abdül Ula Bin Pulat Şah’tır. Bursa’ya gidip de Koza Han’da oturup çay içmeden dönmek olmaz. Ayrıca hanın üst katında Bursa’nın ünlü ipek ürünlerini satan dükkanlar mevcut. Buradan sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Bursa Ulu Cami

1396 yılında yapımına başlanıp 1399 yılında tamamlanan Ulu Cami, Yıldırım Bayezıd tarafından yaptırılmıştır. Oymacılığın ve hat sanatının en iyi örneklerini içinde barındıran cami, İslam eserleri arasında büyük bir öneme sahiptir. Hacivat ve Karagöz’ün de Ulu Cami’nin inşaatında çalıştığı cami ile ilgili rivayetler arasındadır. Evliya Çelebi’ye göre ise Bursa’nın Ayasofya’sıdır.

Bursa Kalesi

M.Ö. 1. yüzyıldan kaldığı düşünülen Bursa Kalesi, M.Ö 4. yüzyılda Bursa’da yaşayan Bithynialıların bıraktığı tarihi eserlerden biri. Günümüze kadar ulaşan en sağlam kısmı Saltanat Kapısı bölümüdür.

Bursa Saltanat Kapısı

Bursa’nın tarihi ilçelerinden Tophane ilçesinde yer alır. Osmanlı Devleti’nin Bursa’ya giriş yaptığı yer olan Saltanat Kapısı, mistik atmosferiyle sizleri adeta o günlere geri götürecek. Osmanlı’nın ihtişamını ve başarılarını bu mekanda hissetmemek mümkün değil.

Yeşil Türbe

1421 yılında Çelebi Mehmet’in yaptırdığı Yeşil Türbe, Bursa’nın simgelerinden biridir. Sultan Mehmed Çelebi, oğulları Şehzade Mustafa, Yusuf ve Mahmut, kızları Sitti Hatun, Selçuk Hatun, Ayşe Hatun ve dadısı Daya Hatun’a ait sekiz sanduka, bu türbede yer alır. İznik Çinisinin en güzel örneklerini üzerinde barındıran Yeşil Türbe, eşsiz bir turkuaz tonuna sahiptir. Bursa’da gezilecek yerler listemizde olmazsa olmazlardan biri Yeşil Türbe.

Bursa Tophane İlçesi

Bursa’nın tarih kokan ilçesi Tophane’den Bursa’yı izlemek bir başka. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Bursa Saat Kulesi’nin de yer aldığı yerde Ramazanda top atışı hala yapılmaktadır. Bu geleneğin sürdürülmesiyle tarihi doku daha da kendini hissettiriyor özellikle Ramazan ayında. Tophane de Bursa gezi rehberimizin olmazsa olmazlarından.

Bursa Emir Sultan Camii ve Türbesi

Bursa’nın önemli yapılarından bir diğeri de Emir Sultan Camii ve Türbesidir. Çelebi Mehmet’in kız kardeşi Fatma Hatun tarafından eşi Emir Sultan için yaptırılmıştır. yeşil avlusuyla huzur veren mekanlardan. Tek kubbeli Osmanlı Camii örneklerinden biridir. İznik Çinilerini de yer yer görmek mümkün bu tarihi yapıda. Hemen yanın hediyelik eşya satan yerler bulabilirsiniz ve dilerseniz sevdiklerinize buradan hediyeler alabilirsiniz. Şimdi, Bursa’da görülmesi gereken yerlerden belki de en ünlüsüne geldi sıra, Uludağ…

Uludağ

Bursa’nın hem Türkiye’de hem de dünya çapında en çok bilinen ve ziyaret edilen yeri Uludağ dersek abartmış olmayız. Kış turizmi denildiğinde Türkiye’nin ilk akla gelen merkezlerinden biri olan Uludağ Kayak Merkezi, Bursa’nın güneybatısında bulunur. Kış aylarında en çok ziyaret edilen tatil mekanlarından biridir. İster günübirlik gidebilir isterseniz de kayak merkezi çevresinde konumlanan otellerde konaklayabilirsiniz.

Bursa Tatil Yerleri - Bursada Gezilecek Yerler - Suuçtu Şelalesi
Bursa Tatil Yerleri – Bursada Gezilecek Yerler – Suuçtu Şelalesi

Bursa Suuçtu Şelalesi

Bursa tatil yerleri arasında doğal güzelliği ile ön plana çıkan Suuçtu Şelalesi yine doğa severler için tavsiye edebileceğim bir yer. Bursa’nın tarihi kadar doğal güzelliklerinin de görülmesi gerektiğini daha önce söylemiştim. İşte Suuçtu Şelalesi, bu söylemimi boşa çıkarmayacak yerlerden biri. Mustafakemalpaşa ilçesi sınırlarında bulunur ve ilçe merkezine 18 km mesafededir. İlçenin su ihtiyacının bir kısmı buradan sağlanır. Bursa’da gezilecek yerler listemizde yer alması gereken doğal güzelliklerden.

Muradiye Külliyesi

Osmanlı Kuruluş Dönemi eserlerinden biri olan Muradiye Külliyesi, Sultan II. Murat tarafından 1425 yılında yaptırılmıştır. İçerisinde camii, medrese, hamam ve türbeler barındırmaktadır. Şehzade Mustafa’nın da türbesinin yer aldığı Muradiye Külliyesi, Bursa’da gezilecek yerler arasında.

Muradiye Osmanlı Evi Müzesi

Osmanlı Dönemi’nde ev tipi ve yaşantısı hakkında merak ettiklerinize cevap bulabileceğiniz Osmanlı Evi Müzesi, Muradiye ilçesinde bulunuyor. Karşı karşıya olduğu Muradiye Külliyesi’yle birlikte ziyaret edebileceğiniz yerlerden. Bursa gezi rehberimizde yerini alıyor.

Uluabat Gölü

Adeta bir kuş cenneti diyebileceğimiz Uluabat Gölü, kuş familyasının en önemli göç yollarından biridir. Bu özelliğiyle dünya çapında üne sahip olan göl, koruma altındadır.

Bursa Tatil Yerleri - Bursada Gezilecek yerler
Bursa Tatil Yerleri -Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü

Dünya’da 4 tane bulunan çarşılı köprülerden biri de Bursa’da yer alan Irgandı Köprüsüdür. Floransa’nın Ponte Vecchio’su, Venedik’in Ponte Rialto’su ve Bulgaristan’ın Lofça köprüsü dünya üzerindeki diğer çarşılı köprülerdir. Floransa’da bulunan Ponte Vecchio köprüsünün üstünde çeşitli takılar yapan altın ve gümüşçüler bulunur. Bursa’nın Irgandı Köprüsü’nde de buna benzer bir durum söz konusudur. Köprü üzerindeki çarşı içinde çeşitli el sanatlarının yapıldığı dükkanlar mevcut ve aynı zamanda bir şeyler içebileceğiniz mekanlarda bulunmakta

Bursa Osmangazi Türbesi

Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin türbesi de Bursa’da yer alır. Tophane ilçesi sınırları içindedir. Bir Bizans manastırı olan Sainte Elie Manastırının şapeli üstünde bulunur.

Bursa Orhangazi Türbesi

Osmangazi Türbesinin yanında yer alan Orhangazi Türbesi, Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi’nin türbesidir. Orhan Gazi, Osmanlı Devleti’nin II. padişahıdır. Osmangazi Türbesi gibi yine Sainte Elie Manastırında yer alır.

Bursa Saat Kulesi

Osmangazi ve Orhangazi Türbelerini ziyaret ettikten sonra, yine bu tarihi alan içerisinde yer alan Bursa’nın simgelerinden biri olan Bursa Saat Kulesini görmeye gidebilirsiniz. Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır fakat günümüze kadar ulaşamadığı için saat 1905 yılında yeniden inşa edilmiştir. Saat Kulesi Bursa’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Cumhuriyet Caddesi

Bursa gezinizde bir molaya ihtiyacınız olduğunu ve Bursa’nın eşsiz lezzetlerini tatmanın zamanı geldiğini düşündüğünüzde Cumhuriyet Caddesi sizlere ideal mekanlar sunacaktır. İskender’den Pideli Köfteye kadar Bursa’nın birçok lezzetini burada bulabilirsiniz. Bursa’da ne yenir, nerede yenir sorusunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Bursa Kent Müzesi

Bursa’nın tarihine ışık tutan Bursa Kent Müzesi’nde, Bursa ile ilgili geçmişten günümüze birçok şeyi görme imkanına sahip olabilirsiniz. Müze severlerin dikkatine!

Bursa Zafer Plaza

Bursa’nın sembollerinden biri Olan Zafer Plaza, Bursalılar için bir buluşma noktasına dönüşmüş durumda. Cam piramit girişiyle dikkat çeken avm, yer altında inşa edilmiş.

Bursa Arkeoloji Müzesi

Bursa’nın bir diğer müzesi olan Bursa Arkeoloji Müzesi, M.Ö 15 milyon yıl öncesine kadar sizleri götürecek. Bursa’da ziyaret edilmesi gereken mekanlardan biri. Keyifli gezmeler!

Bursa tatil yerleri konulu yazımızda Bursada gezilecek yerler bir bir anlatıldı. Yazım hoşunuza gittiyse aşağıda yer alan diğer tatil seçenekleri ile ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

1-Büyükada Gezilecek Yerler
2-Ağva Gezilecek Yerler
3-İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler

Bursada gezilecek yerler ve Bursa tatil yerleri ile ilgili youtube üzerinde güzel bir video izlemek isterseniz, buradan buyrun

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bursa çok güzel bir şehir. Hiç sıkılmadığım nadir şehirlerden. Özellikle her kış mutlaka Uludağ’a giderim. İnşallah ilerde taşınmak nasip olur.

  2. Bursa’yı bende çok seviyorum. Çekirge ve merkezde birkaç kez bulundum. İnsanları çok iyi niyetli ve yardımsever. Bu bakımdan Bursa’nın yeri bende hep başkadır.

  3. Ayvalığa, İzmir’e vs birçok yere giderken mecburen Bursa’dan geçiyoruz. O kadar güzel yer ki bir gün mutlaka uğrayacağım. Ayrıca yemeklerini de çok seviyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı