TARİH

Kısa Tarihi Öyküler – Mısırlı Katip Pepi I Meryre

 Kısa Tarihi Öyküler – Mısırlı Katip Pepi I Meryre’nin Hayat Hikayesi

Kısa Tarihi Öyküler yazı dizimizde bugün size geçmişte Pepi I Merye olarak tanınan ve sonradan Firavun kralın özel katibi olacak olan Pepi’nin hayat hikayesini bir tarihi kısa öykü gibi anlatacağız.Lafı fazla uzatmadan hikayemize geçelim… Pepi Merire Nefer, Scriba (yazman) olabilmek için on beş yıldan çok çalıştı; sarayın katipler okulunda pahalı bir öğrenim gördü. Bu okulda disiplin çok sıkıdır, ama öğrenciler okulun kendilerine parlak bir gelecek hazırladığını bilirler.

Pepi I Merye Hiyeroglif Yazısında Kullanılan 650 İşareti Tek Tek Tanıyor

Hiyeroglif yazısının bütün inceliklerini öğrenebilmesi için Pepi I Merye’nin tam 10.000 saat ders alması gerekti. Şimdi bu zor yazının, her biri ayrı bir sesi ifade eden ve resimli bulmacaların şekillerine benzeyen 650 işaretini tek tek tanıyor, okuyup yazabiliyor.

Kısa Tarihi Öyküler - Mısırlı Katip Pepi I Meryre
Kısa Tarihi Öyküler – Mısırlı Katip Pepi I Meryre

Pepi her gün aynı hareketleri yapar. Papirüs tomarlarını önüne açıp sayfaların yüzeyini özel sistire ile parlatır; kamışlardan yontulmuş kalemlerinin ucunu sivriltir. Önündeki metinleri kopyalamaya hazırdır artık. Ama önceleri, papirüs çok pahalı olduğundan yalnız çanak çömlek parçaları üzerinde çalıştı.

Pepi, yazısında en küçük bir özensizlik gösterdiği an öğretmenin kendisini döveceğini bilir, çünkü genç adamın kulağı sırtındadır ve yalnız kendisini döveni dinler. Pepi sadece metinleri kopyalamayı değil, kendisine söylenenleri yazmayı, toplama ve çıkarma yapmayı da öğrendi.

Mısır’da Hiyeroglif Yazısını Okuyup Yazabilenlerin oranı %1 ‘den Az

Pepi I Merye, böylesine bilgili olduğu için kendisiyle gurur duyuyor, çünkü koca Mısır’da hiyeroglifleri okuyup yazabilenlerin oranı yüzde bir bile değil. Nitekim kısa sürede devlet memuru, sonra yönetimin en önemli kişilerinden biri oldu. Hatırı sayılır kimseler arasına katıldı ve sayısız toprak bağışları ile değerli yiyecekler ve hediyelerle ödüllendirildi.

Pepi I Merye Bir Gün Kralın Özel Katibi Olmayı Umuyor

Pepi, günün birinde kralın özel katibi olacağını umuyor. O zaman krallık mülkünün ve atölyelerin yönetimi, vergilerin toplanmasının denetimi hep onun buyruğu altında olacak. Çünkü krallığın bütün varlığını hesaplayan, ülkeyi yöneten katiptir ve her iş ondan sorulur. Bu göreve getirildiği zaman Pepi, her yerde efendisinin yanında olacak. Güneşten korunmak için üstüne gölgelik çekilmiş bir kerevetin üstüne bağdaş kurup oturacak. Ve yerlere kadar kapanıp saygı gösteren köylülerin krallık tahtının önüne yığacakları bütün sunuları bir bir yazıp dökümünü çıkaracak.

Kısa tarihi öyküler yazı dizimizde bugün sizlerle paylaştığımız Mısırlı Katip Pepi I Meryre ile ilgili hikaye hoşunuza gittiyse aşağıdaki yazıları da okuyabilirsiniz:

  1- ilk Atlı Göçebe Türk Topluluğu İskitler
  2-Çocuklar için Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar – Antik Çağ Madencileri
  3-Yaşanmış Gerçek Kısa Tarihi Hikayeler Yahudilerin Gerçek ve Sahte Peygamberleri

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı