TARİH

Yaşanmış Gerçek Kısa Tarihi Hikayeler – Yahudilerin Gerçek ve Sahte Peygamberleri

Yaşanmış Gerçek Tarihi Hikayeler – Tanrı Yehova – Gerçek ve Sahte Peygamberler

Bugün sizler için seçtiğimiz kısa tarihi hikaye, yaşanmış gerçek tarihi hikayeler arasında yer alıyor. Konumuz Gerçek ve Sahte Peygamberler ile Yahudilerin tek tanrı Yehova inancı. Yahudi krallığı Süleyman Peygamber, bilinen adıyla Kral Süleyman, devrinde altın çağını yaşadı. Kral Süleyman’ın ölümüyle birlikte altın çağ sona erdi. M.Ö. 931’de krallık ikiye bölündü: bu bölünmeden kuzeyde İsrail devleti, güneyde de başkenti Kudüs olan Yahuda Devleti doğdu.

Sahte Yahudi Peygamberler

Krallığın bölünmesinden sonra da kavimler arasındaki çekişme sona ermedi; kralların otoritesi zayıfladı, Tanrı’nın yasaları her yerde alaya alınmaya başladı ve sahte peygamberler türedi. Sahte peygamberler tapınakların ve kutsal yerlerin çevresinde yaşıyorlar. Devlet eliyle örgütlenmiş olan bu krallık görevlilerine, Tanrı iradesini yaymaları ve devletin ileri gelenleriyle halkı hak yoluna getirmeleri için krallık hazinesinden para ödeniyor. Fakat onlar çoğu zaman krallara dalkavukluk yaparak, yalnız hoşlarına gidecek şeyleri söylemekle yetiniyorlar. Harp, kitare, flüt ve davul sesine ayak uydurarak dans eden, kıvrılıp bükülen peygamberler bir süre sonra vecde geliyor ve bütün kullarına yaymak üzere Tanrı’nın kelamını dinliyorlar. Bazen, kendilerine gelebilmek için kuvvetli bir içkiden yardım bekledikleri de oluyor; işte o zaman her şey çığırından çıkıyor ve vecit sarhoşluğu gerçek sarhoşluğa dönüşüyor.

Yahudilerin Gerçek Peygamberleri ve Tek Tanrı Yehova İnançları

Yaşanmış Gerçek Tarihi Hikayeler - Tek Tanrı Yehova ile Gerçek ve Sahte Peygamberler
Yaşanmış Gerçek Tarihi Hikayeler – Tek Tanrı Yehova ile Gerçek ve Sahte Peygamberler

Bu düzmece peygamberleri tiksinti ve nefretle karşılayan gerçek peygamberler ise din törelerini yaymaya çalışıyorlar. Tanrı adına konuşmak için Tanrı tarafından seçilen bu peygamberler genellikle kıt kanaat yaşayan kişiler. Tanrı’nın emirlerini duydukları an, kavimlere günahlarından nasıl kurtulacaklarını öğretmek için yollara düşüyorlar. Kimse onların sert eleştirilerinden ve uyarılarından kurtulamıyor, hatta krallar bile. Bildirilerini hiç bıkmadan tekrarlıyorlar: “Tanrı tek bir halkın tanrısı olamaz; duaların ve adakların temiz bir yürekle tanrıya sunulması gerekir; eğer sözünü dinlemezse, Yehova (Allah’ın İbranice ismi, Yahudilerin inandığı benzeri olmayan, tek olan yaratıcı)halkını cezalandıracaktır.

Bu tanrı elçileri halktan çok büyük saygı görüyor, fakat kralların nefretini kazandıkları için çoğu zaman din uğruna şehit ediliyorlar. Ancak, Allah’ın yüce ve yanlışlardan arıtılmış dini gene de onlar sayesinde yaşayacak.

ilk yerleşik hayat ve tarımcılık konulu paylaştığımız yazıyı beğendiyseniz aşağıdan benzer yazılar okuyabilirsiniz:

  1- Çocuklar için Kısa Tarihi Hikayeler
  2-Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar – Efsanevi Girit Kralı Minos’un Denizcileri
  3-Sokrates’in Son Sözleri: “Borçlarımı Ödeyin”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı