TARİH

Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar Girit Kralı Minos

Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar – Efsanevi Girit Kralı Minos’un Denizcileri

Kısa tarihi hikayeler ve masallar yazı dizisi ile ilgili bugün paylaşacağım kısa öykü Girit Kralı Minos’un denizcileri ile ilgili olacak. Hikayeyi okurken o dönemdeki denizcilerin yaşantısına şahit olacaksınız. Gelin 4 000 yıl öncesine gidelim… M.Ö 2000li yıllarda kara yolları hem çok az, hem de çok tehlikeli olduğundan ,ticaret deniz yoluyla yapılırdı. Bu zorunluk, Doğu Akdeniz’deki Girit adasının halkını da çok eski tarihlerde deniz ticaretine yöneltti.

Tersanede bugüne dek böyle bir gemi yapılmadı: 21 metre boyunda, 5 metre genişliğinde, otuz kürekli, uzun bir sereni taşıyabilen yatar kalkar direkli büyük bir gemi bu. Otuzu kürekçi, 10u yolcu olmak üzere 40 kişiyle yola çıkmaya hazırlanan gemiye; seksen ton mal yükledi.

Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar - Efsanevi Girit Kralı Minos'un Denizcileri
Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar – Efsanevi Girit Kralı Minos’un Denizcileri

Tekne çıplak güverteli olduğundan, yükleri dalgalardan korumak için üzerlerine bitkisel elyaftan dokunmuş büyük örtüler örtüldü. Bu yüklerin arasında, bozulmaması için salamuraya yatırılmış salyangozlarla dolu iki kulplu büyük testiler (amphora‘lar), bakır külçeleri, sünger balyaları, süslü vazolar, bronz silahlar, çam ağacından uzun yapı kirişleri ve usta terzilerin elinden çıkma kadın elbiseleri var. Gemiye, tayfalarla yolcular için bol bol yiyecek de yüklendi. Küplerin içi; koyu kıvamlı arpa lapası, çok kuru peksimet, taş kadar sert peynir, kurutulmuş balık, zeytin, şarap ve içme suyuyla dolu.

Felaketten Korunmak için Şarap Dolu Testi Gemiden Atılıyor 

Limandan ayrılırken kaptan, denizciler arasındaki geleneğe uyarak, şarap dolu bir testiyi geminin bordasından suya attı. Böylece tanrıların gönlünü alacağını, gemisini fırtınalardan, sığ kayalıklardan ve başka gemilerle çarpışmaktan kurtaracağını umuyor!

Bunca tehlikeye karşılık yolculuğun yararları saymakla bitmez! Yunanistan’dan Milo obsidiyeni, cama benzeyen o koyu renkli taşları, ya da Laurion gümüşü getirecek denizci için servet kapıları ardına kadar açılır. Fildişi ve altın, ayrıca köleler, özellikle kadın köleler Mısırdan getiriliyor. Ne yazık ki bu karlı ticaret, yakın bir gelecekte, en büyük rakipleri olan Fenikelilerin eline geçecek.

Kısa tarihi hikayeler ve masallar yazı dizisinde Girit Kralı Minos’un denizcileri ile ilgili paylaştığımız yazıyı beğendiyseniz aşağıdan benzer yazılar okuyabilirsiniz:

  1- iskenderiye Müzesi – Dünyanın En Zengin Kütüphanesi
  2-Lanetli Kitaplar – İskenderiye Kütüphanesi Neden Yakıldı ?
  3-Sokrates’in Son Sözleri: “Borçlarımı Ödeyin”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı