TARİH

Çocuklar için Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar – Antik Çağ Madencileri

Çocuklar için Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar – Eski Çağ Madencileri

Çocuklar için kısa tarihi hikayeler ve masallar yazı dizisi ile ilgili bugün ilk paylaşacağım kısa öykü Eski Çağ Madencileri ile ilgili olacak. Hikayeyi okurken antik çağ insanlarının yaşantısına şahit olacaksınız. Şimdi gelin o yıllara gidelim… Bütün Eski Çağ boyunca, taş ocaklarında, özellikle de maden ocaklarında çalışma koşulları dayanılmayacak kadar ağırdı. Zindan cezasından hiç farkı olmayan bu işte yalnız kölelerle mahkumlar çalıştırılırdı.

İşçi başı bugün çok öfkeli; bütün öfkesini de yanı başındaki zavallılardan çıkarıyor; elindeki kırbacı havada savurup, işçilerin güneşten kararmış sırtlarına var gücüyle indiriyor. Ama daha başını çevirir çevirmez, kölelerin bir deri bir kemik kalmış yüzleri geniş bir gülümsemeyle aydınlanıyor. Bu garip davranışlarının nedeni çok basit: işçi başı, döküm evinde işi durdurmak zorunda kaldı. Odun kömürü getiren katır kervanları gelmediği için ocaklar artık tütmüyor.

Maden Ocaklarından Çıkarılan Filizler Kral için Külçe Altın Hale Getiriliyor

Çocuklar için Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar - Antik Çağ Madencileri
Çocuklar için Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar – Antik Çağ Madencileri

Bu devirde maden ocağı ile döküm evinin çalışması birbirine sıkı sıkıya bağlıdır. Birinde işler yavaşladığı ya da durduğu zaman, öbüründe de ya yavaşlar ya durur. Bu ocaktan altın filizi çıkarılıyor. Ve çıkarılan filizler hemen orada külçe haline getiriliyor. Bunun için, sıcaklığı 1200 dereceye kadar ulaşabilen fırınlar yapıldı. Bu yüksek ısı, deriden yapılmış körükler ve iyi bir hava dolaşımı sayesinde sağlanıyor. Çok ustaca düşünülmüş bir havalandırma düzeni çöl rüzgarını dosdoğru fırına gönderiyor ve fırının çekişini hızlandırıyor.

Şu halde, kömür gelmeyince bütün işler durdu. Ayaklarından birbirine bağlanan ve muhafızların ortasında yürüyen dökümcüler, yatıp kalktıkları kuru taşlardan yapılmış kulübelerine indiler. Fakat ocakta çalışanlar döküm işçileri kadar sevinçli değil. Yer altındaki dar galerilerin içine aletleriyle birlikte kolayca girebilsinler diye ancak ölmeyecek kadar yiyecek verilen bu adamlar öylesine zayıf ki… Bu tatilin kendileri için çok kısa süreceğini bildiklerinden sevinemiyorlar; kömür olsa da olmasa da ocaktaki işletme devam edecek. Eğer odun kömürü gelmezse, o zaman maden filizini toz haline getirmek zorunda kalacaklar. Sonra, ufaladıkları filizi katırların sırtına yükleyip, yokuşun tepesindeki öbür döküm evine taşımak da gene onlara düşecek.

Çocuklar için kısa tarihi hikayeler ve masallar yazı dizisinde Antik Çağ Madencileri ile ilgili yazıyı beğendiyseniz aşağıdan benzer yazılar okuyabilirsiniz:

  1- Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar – Efsanevi Girit Kralı Minos’un Denizcileri
  2-Lanetli Kitaplar – İskenderiye Kütüphanesi Neden Yakıldı ?
  3-Sokrates’in Son Sözleri: “Borçlarımı Ödeyin”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı