TARİH

Doktor Edward Jenner Çiçek Aşısını Nasıl Buldu

Doktor Edward Jenner Çiçek Aşısını Nasıl Buldu – ilk Aşılanan Kişi James Phipps

Bugün eski dergi ve gazete arşivimden sizle paylaşacağım yazı çiçek aşısı ile ilgili. Yazıda Doktor Edward Jenner Çiçek Aşısını Nasıl Buldu sorusuna cevap ararken ilk çiçek aşısı ile aşılanan kişi James Phipps ve sonrasında aşıyı kullanan Napolyon’dan bahsederek yazımızı bitireceğiz.

İngiltere’nin küçük bir köyünde hekimlik eden Dr. Edward Jenner‘in başını kaşıyacak vakti yoktu: Çevrede başgösteren korkunç bir çiçek salgını yüzünden büyük küçük pekçok insan ölüyor, bu hastalıktan kurtulanların ise yüzlerinde derin yara izleri kalıyordu.

 Komşusundan Duyduğu Sözden Esinlendiği inek ile Aşılanma Fikri

1776 yılının bir Mayıs akşamı yorgunluktan bitkin bir halde evine dönerken, komşularından bir çiftçi kadının ona: “Benim çiçekten korkum yok. Çünkü ben inekten aşılandım.” demesi, Dr. Edward Jenner’in kafasında ileride insanlığın bu felaketten kurtulmasını sağlayacak bir fikrin doğmasına sebep oldu.

Doktor Edward Jenner Çiçek Aşısını Nasıl Buldu
Doktor Edward Jenner Çiçek Aşısını Nasıl Buldu

Çiçek Aşısı ile ilk Aşılanan Çocuk James Phipps

O zaman, çevrede, çiçeğe benzeyen bir hastalığa tutulmuş olan ineklerle temas edenlerin hiçbirinde bu hastalığın görülmeyişi Jenner’in dikkatini çekti ve genç hekim tam yirmi yıl bu çok önemli konuda çalıştı. 14 Mayıs 1796’da, artık geliştirdiği aşısını James Phipps adlı bir çocuğa yaptıktan sonra ona çiçek mikrobu da aşıladı. Aradan günler geçtiği halde çocukta hastalığın belirtisi görülmemiş, Jenner başarıya ulaşmıştı.

Çiçek aşısı Avrupa’da hızla yayıldı. Napolyon bile 1811’de oğlu Roma Kralı’na aşı yapılmasını istedi. Jenner, başarısını büyük bir sevinç içinde gördükten sonra 26 Ocak 1823’te öldü. Daha sonra, çiçek hastalığından başka hastalıklara da aşılanma tedbiri, bütün dünyaya yayıldı. Sınırları geçeceklerin önce aşılanması şartı koyuldu. Böylece her yıl pek çok insanın ölümüne yol açan bu hastalık hemen hemen ortadan kalktı.

Bunlar da ayni gün oldu: 1763 : Jean Baptiste Bernadotte, Pau’da doğdu. Sonradan Charles XIV adıyla isveç Kralı oldu.

Çiçek aşısının mucidi Doktor Edward Jenner üzerine olan yazıyı beğendiyseniz aşağıdan benzer yazılar okuyabilirsiniz:

  1- Niaux Büyücüsü – ilk Mağara Resimleri
  2-ilk Yerleşik Hayat ve Tarım
  3-Neden Niçin Nasıl – ilkokul Genel Kültür Ansiklopedisi

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı