TARİH

Arşimet Kısaca Hayatı Buluşları ve Ölümü Evreka Eureka !!

Arşimet Kısaca Hayatı Buluşları ve Ölümü Evreka Eureka !!

Bu yazımız Arşimet kısaca hayatı buluşları ve ölümü üzerine olacak. Yazıda mucidin ünlü bana bir destek verin, dünyayı yerinden oynatayım sözünden, Arşimet icatları arasında olan su tulumbası ve yapamadığı savaş makinesi düşüncesinden bahsedilecek. Sonrasında banyo yaparken suyun kaldırma kuvvetini bulması ve çıplak halde sokakta eureka (evreka, yani buldum!) çığlıkları atarak koşmasından bahsedilecektir. Gelin öncelikle mucit nasıl, neden ve ne zaman öldü buna bakalım

Arşimet Nasıl, Neden ve Ne Zaman Öldü

Arşimet MÖ. 212 yılında Sicilya’da ölmüştür. Ünlü matematik bilgini ve mucit Arşimet’in ölümü teessürle haber alınmıştır. Siraküza’nın Romanlar tarafından muhasarası sırasında büyük bilgin öldürülmüştür. Karşısındaki şahsın kim olduğunu bilmeyen bir Romalı asker Arşimet’i öldürmüştür. Mucit, öldürülmeden az önce bir problemi çözmeye uğraşıyordu.

Evreka Eureka (Buldum buldum)

Bana Bir Destek Verin, Dünyayı Yerinden Oynatayım

Arşimet 75 yaşındaydı. Siraküza’da doğmuş, İskenderiye’de okumuştur. Hayatının en önemli bölümünü doğduğu şehir olan Siraküza’da geçirmiştir. Mucit, nazari bilgisinin derinliği derecesinde pratik icatları ile de tanınmıştı. İcatlarıyla çok övünürdü. Daha fazla şeyler yapabileceğini de iddiadan geri durmazdı. Bir gün: “Bana bir destek verin, dünyayı yerinden oynatayım“. demişti. Bu söz, mucitin fizik teorilerine dair fikirlerinden biriydi.

İcatlarının en faydalılarından biri de su tulumbası idi. Suyun istenen yüksekliğe çıkmasını sağlamak bakımından bu icadından çok istifade edilmiştir. Kafasında başka icatlar da vardı. Bilhassa müthiş savaş makineleri yapmayı düşünüyordu. Bunlardan birkaçını da gerçekten yapmaya muvaffak oldu.

Arşimet Kanunu – Eureka (Evreka)

Arşimet Kanunu diye anılan ünlü buluş da onundur. Bu kanunla, suya batırılan bir cismin, kendi hacmi kadar suyun ağırlığına eşit ağırlığı kaybettiğini bulmuştur. Bu kanun, bir gün banyo yaparken aklına gelmiştir. Bu buluşla heyecanlanan bilgin, çıplak halde banyodan fırla­yıp: “Eureka, eureka” yani “Buldum, buldum” diye bağırarak sokaklar da koşmuştur.

Arşimet Kısaca Hayatı Buluşları ve Ölümü üzerine olan yazıyı beğendiyseniz aşağıdan benzer yazılar okuyabilirsiniz:

  1- Sokrates’in Son Sözleri : Borçlarımı ödeyin
  2-Sezar’ın Ölümü : Sen de mi Brütüs !!
  3-Lanetli Kitaplar – İskenderiye Kütüphanesi Neden Yakıldı ?

Arşimet’in banyo yaparken suyun kaldırma kuvvetini nasıl bulduğunu dilerseniz buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı