MÜZİK DÜNYASI

Eddie ve Alex Van Halen David Lee Roth Birlikteliği – Mammoth

Eddie ve Alex Van Halen David Lee Roth Birlikteliği – Mammoth

Eski dergi arşivimden bügün paylaşacağım yazı 80ler yabancı Rock ‘ın en iyi gruplarından biri hakkında. Gelin hep beraber Hardrock yara aldı… Van Halen David Lee Roth olmadan olmuyor. Süslü, renkli çarpıcı giysiler, enerjik bir şov ve güçlü bir ses düzeni, grubun tipik özellikleri arasında…Grubun solisti David Lee Roth arkadaşlarından ayrıldıktan sonra bir süre yalnız çalıştı. Van Halen David Lee Roth olmadan çalışmalarını sürdürdü ama, bu ayrılık iki tarafı da hayli yıprattı…

Hardrock hayranları geçtiğimiz ağustos ayında kafalarına balyoz gibi inen bir haberle sarsıldılar. Van Halen grubunun solisti ve şovme­ni David, arkadaşlarından ayrılmıştı! Peki bundan sonra ne olacaktı? Grubun konserlerindeki o akıl al­maz çılgınlıktaki şovları kim yapa­caktı? Bu sorulara kimse cevap veremiyordu. Fakat kesin olan, gru­bun dağılmayacağı ve kalanların bu işi götürecekleriydi…

Van Halen David Lee Roth ve Mammoth Grubu
Van Halen David Lee Roth ve Mammoth Grubu

Bir süre elemanlardan Sammy Hagar orkestranın önüne geçti ve aynı kondisyonu tutturmayı denedi ama Lee Roth’da olan on­da olmayan bir şeyler vardı. Bu, eksiklik hemen hissediliyordu.

Van Halen’ın Yaramaz Çocuğu David Lee Roth ve Şahne Sovları

Geniş omuzları, omuzlarına değen sarı saçları, ilginç sahne giysileri ile Lee Roth, rock sahnelerinde kendine rakip tanımadığını ve yap­tığı şovun bir eşi daha olamayaca­ğını iddia ederken, gerçekten haklıydı.

Mammoth Grubu
Mammoth Grubu

Yine de onun ayrılmasından son­raki konserler herhan­gi bir aksaklık olmadan sürüp gidiyor. Fakat artık ne Roth’un za­manında olduğu gibi kızlar ayılıp ba­yılıyorlar ne de sahnedeki gençlerin iç çamaşırlarını yırtmak is­teyen var… Çünkü David’in ayaz ayaz bağırışı, seyircilerle dakikalarda uzun uzadıya sohbeti ve erotik jimnastik hareketleriyle doğrusu on­ları harekete getirmesini, coşturma­sını biliyor, başarıyordu.

Van Halen Grubunun ilk Adı Mammoth

60’llyılların sonlarında bir caz mü­zisyeni olan babaları ile Hollanda’dan ABD’ye göç eden Eddie ve Alex Van Halen adlı iki kardeş ta­rafından kurulan topluluk, ilk başlarda Mammoth adını aldı. Kardeşler klasik müzik eğitimi görmüşlerdi ve müzikleri de pek çılgın bir hava taşımıyordu. İlk solistleri de Michael idi. Daha sonra bir lise konseri sırasında grubun yaptığı müzikten çok etkilenen David Lee Roth adlı ateşli bir hayranları, Van Halen kardeşlere başvurarak “Sizinle çalış­mak, solistiniz olmak istiyorum..” dedi. Ses ve kulak yeteneği bakımından Van Halen kardeşler onu pek de yeterli bulmadılar, fakat Lee dilbaz­lığı ve ikna kabiliyeti sayesinde, kendini işe aldırmayı başardı.

David Lee Roth
David Lee Roth

Kısa zamanda kardeşler David’i gruba almakla ne isabetli bir iş yapmış olduklarını anladılar. Artık eski isimleri Mammoth’u da değiştirerek Van Halen’e çeviren topluluk, giderek ün kazanmaya başlamıştı. David Lee Roth’un ilginç ve hareketli şovu ile sert sesi, kısa sürede Kaliforniya gençlerini kendine bağlamıştı.

1977 yılında plak anlaşmalarına başlayan grubun ilk albümü Van Halen 1978’de çıktı ve ABD müzik piyasasında bir bomba gibi patladı. Daha sonra hayranlarıyla yüz yüze gelmelerini sağlayacak konserler ve turneler birbirini kovaladı.

Van Halen Grubu Hollanda Konserlerinde Sahneye Paraşütle İniyor

Hollan­da’daki Anaheim Açık Hava Konseri ‘nde grup elemanları sahneye paraşütle inerek müziklerine başladılar. Ve gençleri adeta çıldırttılar. 1979’daki ikinci albümleri Van Halen II de kapışıldı. Daha sonra da birer yıl arayla uzun çalarlar (longplay) birbirini izledi. 1980’de Women And Children First, 1981 de Fair Warning, 1982’de Diver Down ardı ardına hit oldu. Bu arada grup, ana vatanı ABD’deki turnelerle yetindi.

Son olarak 1983,yılında Kaliforniya’da düzenlenen Oz Festivati‘nde en ünlü grup olarak gençlerin karşısına çıkan grup, daha sonra sessizlik dönemine girdi.

1984’ün albümü piyasaya çıktığı yılın adını taşıyordu. Ancak, David Lee Roth’un gruptan ayrılması, hem kendisi, hem de grup için pek isabetli olmadı. Ayrı ayrı yaptıkları çalışmalar, her iki tarafa da eski günlerini arattı.

Eski dergi arşivimden paylaştığım Eddie ve Alex Van Halen David Lee Roth konulu yazıyı beğendiyseniz, benzer yazıları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

  1- Megadeth Hakkında Bilinmeyenler
  2-Black Sabbath Seventh Star Albümü
  3-Metallica Hakkında Bilinmeyenler

Dilerseniz buradan benim en sevdiğim David Lee Roth şarkısı ve video klibi Just A Gigolo ‘yu youtube üzerinden dinleyebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı