Tatil

Büyükada’da Gezilecek Yerler 2018 – Büyükada Plajları

Büyükada’da Gezilecek Yerler 2018 – Büyükada Plajları

Herkese Merhaba! Büyükada’da Gezilecek Yerler başlıklı bu yazımızda Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden biri olan Büyük Ada’ya gitmeyi düşünenleriniz için; Büyükada’da gezilecek yerler listesi yapacağız. Büyük Ada, Marmara Denizi’nin kuzeyinde yer alan Prens Adaları olarak da bilinen 9 adadan oluşan, İstanbul’un Adalar ilçesinin en büyük adasıdır ve aynı zamanda bu ilçenin merkezidir. Yazıma başlamadan önce yazı içinde hangi konulara değinilecek ve hangi sorular cevaplandırılacak kısaca aşağıda belirtmek istiyorum
1-Büyükada’da Gezilecek Yerler
2-Büyükada Tarihi ve Nüfusu
3-Büyükada’ya Nasıl Gidilir ?
4-Büyükada’ya Ne Zaman Gidilir ?
5- Büyükada’da Nerede Kalınır ?
6-Büyükada Hava Durumu Nasıl ?
7-Büyükada’da Neler Yapılır
8-Büyük Ada Vapur İskelesi
9-Büyükada Tarihi Yerler : Büyükada Saat Kulesi, Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı, Adalar Müzesi, Rum Yetimhanesi, Meryem Ana Kilisesi (Panayia), Rum Ortadoks Mezarlığı, Müslüman Mezarlığı, Adakule, Hamidiye Camii, Ayios Nicolaos Manastırı, Büyük Ada Tarihi Köşkleri, Reşat Nuri Güntekin’in Evi
10- Büyükada Plajları: Dilburnu, Naki Bey Plajı, Prenses Koyu Plajı, Yörükali Plajı, Kumsal Aile Plajı,

Büyükada'da Gezilecek Yerler 2018 - Büyükada Plajları
Büyükada’da Gezilecek Yerler 2018 – Büyükada Plajları

Büyükada Tarihi ve Nüfusu

Bu adanın Eski yunanca adı Prinkipos’tur. Bizans döneminde, diğer Prens Adaları gibi sürgün yeri olarak kullanılan ada, İstanbul’un fethinden 1 ay önce  Fatih Sultan Mehmet tarafından alınmıştır. I. Dünya Savaşı’ndan sonra adalı Rumlar yavaş yavaş göç etmiş ve Cumhuriyet sonrası burada yaşayan Rum sayısı yok denecek kadar az kalmıştır .Eski neşesi ve yaşamını kaybeden Büyük Ada, 1940’lardan sonra İstanbul’un yerli ve zenginlerinin buradan yer almasıyla, eski hareketli günlerine kavuşmaya başlamıştır. 2000 yılı verilerine göre adanın nüfüsu 7320 kişidir. Tabi bu nüfus ilkbahar ve yaz aylarında büyük bir artış gösterir. Bunun nedeni; adada bulunan evlerin çoğunun yazlık olarak kullanılmasıdır.

Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en güzel adalarından biri olan Büyük Ada’ya İstanbul’dan İstanbul deniz otobüsleri, İstanbul şehir hatları, Mavi Marmara, Prens Tur, Turyol ve Dentur firmalarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Bursa deniz otobüsleri ile de ulaşabilirsiniz. Seçeceğiniz vapura ve bindiğiniz noktaya göre, ulaşım süresi değişiyor. Kabataş‘tan kalkan vapurlarla 1 saat 20 dakika, deniz otobüsleriyle 50 dakika, Kartal‘dan kalkan motorlarla 30 dakika da adaya ulaşabilirsiniz. Gün içinde sık sık sefer yapılmakta. Hafta içi ve hafta sonunda sefer sıklığı değişiklik göstermektedir.

Büyükada’ya Ne Zaman Gidilir?

Kiliseleri, köşkleri, plajları ve tabiki yemyeşil doğasıyla Büyük Ada, Türkiye’de gezilecek yerlerin başında geliyor aslında. Özellikle İstanbul‘da oturuyorsanız ve İstanbul’a yakın gezilecek yerler nerelerdir diye merak ediyorsanız, burası sizin için güzel bir seçim olacaktır diyebiliriz. Ada, bahar ve yaz aylarında özellikle İstanbul’da yaşayanların kaçamak noktalarından biridir. Büyükada’da gezilecek yerler bir hayli fazla. Yazımızın devamında detaylarıyla inceleyeceğiz.

Gezginlerin en çok tercih ettiği dönem Yaz ayları olsa da ben sizlere İlkbaharı öneririm. Çünkü daha önce de bahsettiğim gibi, yaz aylarında adanın fazla kalabalık olması ve faytonların yoğunluğu, gezinizi zorlaştırabilir. Yine de yaz aylarında İstanbul’a yolunuz düşüyorsa, bu güzel adaya uğramadan dönmeyin! Zaten İstanbul’da yaşıyorsanız, şehrin karmaşasından, gürültüsünden uzaklaşmak için yapacağınız kaçamakların daimi noktalarından biri olmalı bu büyüleyici ada.

Büyükada’da Nerede Kalınır?

Eğer Büyük Ada ziyaretinizi günübirlik olarak sonlandırmak istemeyip, bu cennet köşesinde bir süre konaklamak isterseniz burada farklı olanaklara sahip oteller bulunmakta.

Büyükada Hava Durumu Nasıl ?

İstanbul’a nazaran daha ılıman bir hava hakim Büyük Ada’da ve diğer Prens Adaları’nda.  Bahar ve yaz aylarında hava, gezmeye daha uygundur. Sonbahar ve kış aylarında sert esen rüzgarlarla karşılaşabilirsiniz. İlkbahar veya yaz aylarında gidiyor olsanız bile, gitmeden önce hava durumunu kontrol etmenizde fayda var.

Büyükada’da neler yapılır?

Adaya vardığınızda bence yapmanız gereken ilk şey, adanın belirli noktalarında bulabileceğiniz bir bisikletçiye girip, bisiklet kiralamak olmalı. Büyük Ada’da yapacağınız bisiklet turları, arkadaşlarınızla ya da ailenizle keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak aktivitelerden biri. Günlük olarak 10-15 TL arası değişen fiyatlarla kiralayabilirsiniz. Bir diğer taraftan da fayton yerine bisiklet tercih etmeniz insani anlamda da daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.(!)

Adalar Müzesi’ni, gezi öncesi ziyaret etmeniz, sonrasında bilinçli bir gezi geçirmenizi sağlayacak. Bir yandan Büyükada gezisinin keyfini çıkarırken öte yandan Roma Dondurmasıyla ağzınızı tatlandırabilirsiniz. Büyük Ada gezinizde çok gezip çokça yorulduğunuz bir zamanda iskeleye inip, burada bulunan restoranlarda adanın taze balığının lezzetine varabilirsiniz. Buranın yemyeşil ormanlarında çam ağaçlarının arasında piknik keyfi de bir diğer seçenek olabilir. Eğer mevsiminde gidiyorsanız, adanın tertemiz koyları ve plajlarında yüzmek de Büyük Ada’da yapılacak aktivitelerin arasında en keyif verenlerinden biri olabilir.

Büyükada Vapur İskelesi

Büyük Ada Vapur İskelesi
Büyük Ada Vapur İskelesi

Aslında Büyükada’da gezilecek yerler daha vapurdan iner inmez başlıyor desek yanlış olmaz. Zira Osmanlı mimarisinde Neoklasik dönemin önemli temsilcilerinden biri olan Büyük Ada Vapur İskelesi,  tarihi ve mimari açıdan adanın önemli eserlerinden biridir. Mimarı Mihran Azaryan‘dır.  1914 yılında tamamlanmıştır. Mehmet Emin Efendi’nin imzasını taşıdığı çinileriyle de önemli bir yere sahiptir.

Büyükada Gezilecek Yerler – Tarihi Mekanlar

Büyükada Saat Kulesi

Adanın meydanında bir buluşma noktası haline gelen Büyük ada saat kulesi, adaya vardığınızda meydanda sizi karşılayacak ilk şey diyebiliriz. Büyükada’da gezilecek yerler deyince aslında ilk karşımıza çıkan meydan ve saat kulesidir diyebiliriz.

Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı

Büyük Ada Aya Yorgi Tepesi
Büyük Ada Aya Yorgi Tepesi

Büyük Ada’nın  en yüksek noktasında bulunan Aya Yorgi Kilisesi, dönem dönem dua etmek için gidenlerin ziyaret noktası haline geliyor. Adanın en önemli tarihi yapılarından biri olan Aya Yorgi Kilisesi, 19. yüzyıl döneminden kalan bu eser, adanın batısında ve Cennet yolunun sonunda bulunuyor. Üç çanıyla meşhurdur. Saint George adına yapılmıştır. Adaya gelenlerin en çok ziyaret ettiği yer diyebiliriz. En çok Nisan ve Eylül ayında ziyaret edilir. Rahat bir ayakkabı giyip yürümeye hazır olun! Dilerseniz faytonlarla da ulaşabilirsiniz.

Adalar Müzesi

Adalar Müzesi
Adalar Müzesi

Adaların tarihi ve dokusu hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz Adalar Müzesi, Büyük Ada’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Büyükada Rum Yetimhanesi

Manastır Tepesinde bulunan Büyükada Rum Yetimhanesi, dünyanın en büyük ahşap binası olarak kabul edilir. 1898 yılında inşa edilmiştir. Alexandra Valluary tarafından yapılmıştır. Yapının mimarı Osmanlı mimarisine saygı duyduğu için mimari anlamda, bölgenin mimarisine uygun olacak şekilde tasarlamıştır. Yapımı Fransız bir şirket tarafından üstlenilmiştir. Otel olarak kullanılmak için yapılmıştır. Fakat dönemin yönetiminden gerekli izinler çıkmamıştır. Bu nedenle Yedikule Rum Yetimhanesi‘nin buraya taşınma kararı alınmıştır. Bir dönem de Kuleli Askeri Okulu olarak kullanılmıştır.

Meryem Ana Kilisesi (Panayia)

Büyükadalıların Arabacılar Kilisesi olarak adlandırdığı Meryem Ana Kilisesi, 19. yüzyıl mimarisinin bir örneğidir.

Rum – Ortadoks Mezarlığı

İmparatoriçe İrene ve Patrik Hrisantos’un da mezarlarının içinde bulunduğu Rum – Ortadoks Mezarlığı, Büyükada’nın önemli yerlerinden biridir.

Müslüman Mezarlığı

Adanın bir diğer mezarlığı olan Müslüman Mezarlığı, Tepeköy mevkisinde bulunur. Tanınmış kişilerin de mezarları bulunur. Bunlar: Şakir Paşa, Tahsin Nahid, Aliye Berger, Doğan Avcıoğlu, İbrahim Necmi Dilmen, Abdullah Paşa, Ahmet Refik Altınay, Mahmun Emin Koral’dır.

Adakule

Dilburnu Restoran
Dilburnu Restoran

Buranın bir diğer tepesi olan Yücetepe’de yer alan Adakule, Büyük Ada’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Adanın yangın kulesi olan Adakule, Hızır İlyas Tepesi olarak da biliniyor.  Eğer adanın fevkalade manzarasını panaromik açıdan seyretmek istiyorsanız, Adakule’ye çıkabilir ve biryandan çayınızı yudumlarken bir yandan da harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Burası Büyükada’da gezilecek yerlerin başında yer alır.

Hamidiye Camii

Ada’da 4 tane cami bulunur. Bunlardan en büyüğü ve en etkileyici mimariye sahip olanı Hamidiye Camii’dir. Osmanlı Dönemi mimarisini yansıtan Hamidiye Camii, II. Abdulhamid tarafından yaptırılmıştır. 1895 yılında ibadete açılmıştır. Yapımında dönemin meşhur malzemesi kesme küfeki taşı kullanılmıştır. İç mekanın duvarlarında bulunan kalem işlerine hayran kalacaksınız. Aynı zamanda yine iç mekandaki değişik türdeki motifli süslemeler de ilginizi çekecek başka bir detay olacak. Büyükada’da gezilecek yerlerin tarih ve mimari kokanlarından biri.

Ayios Nicolaos Manastırı

Büyük Ada’da gezilecek yerler listemizde; Ayios Nicolaos Manastırı’da yerini alıyor. Bizans’ın Karya yerleşiminde yer aldığı düşünülen Ayios Nİcolaos Manastırı, adanın doğusunda Sedef Adası’nın karşısında yer alır. Bir 14. yüzyıl eseridir. Küçük kıyamet diye adlandırılan 1509 depreminde büyük zarar görmüş.

Dilburnu

Dilburnu Tabiat Parkı
Dilburnu Tabiat Parkı

Gezi rotamızın yürüyüş yapmak için en ideal koyu Dilburnu, huzur bulacağınız yerlerden biri olacak.

Büyükada Tarihi Köşkleri

Büyükada sokakları boyunca devam eden tarihi köşkler sizi büyüleyecek. Adanın bir nevi dokusunu ve kimliğini oluşturan bu köşkler, mimari yapısı, tarihi ve detaylarıyla, burada ilginizi çekecek şeylerden biri olacak. Adayı gezerken karşımıza her sokakta her meydanda neredeyse tarihi bir şeyler bulmak mümkün.

Naki Bey Plajı

Temizlik, düzen, uygun fiyat, kaliteli hizmet… Aslında bu özelliklerin tümünü İstanbul dahilinde bile bulmak zorken Naki Bey Plajı bu özellikleriyle tercih edilen yerlerden. Huzurlu ve nezih bir ortam. Restoranı ve büfesiyle de ihtiyaçlarınıza anında cevap verebilecek bir hizmet kalitesine sahip. Tavsiyelerim arasında!

Prenses Koyu Plajı

Buranın masmavi sularına kendinizi bırakabileceğiniz güzel yerlerden bir diğeri de Prenses Koyu Plajı’dır. Aşıklar yolundan devam ederek ulaşabilirsiniz. 350 kişilik bir kapasitesi vardır.

Yörükali Plajı

Ada’nın bir diğer temiz ve berrak suyuna sahip plajıdır. Plaj ücretlendirmesi bu plajda ve diğer plajlarda, hafta içi genel olarak 15 TL ve hafta sonu 20 TL’dir.

Kumsal Aile Plajı

Ada’nın diğer plajlarına göre biraz daha sessiz ve sakin bir koyda bulunur. Dolayısı ile ailenizle daha rahat zaman geçirebileceğiniz bir mekan olarak tercihleriniz arasında bulunabilir.

Reşat Nuri Güntekin’in Evi

Türk Edebiyatı’nın önemli roman yazarlarından biri olan Reşat Nuri Güntekin’in evi de Büyük Ada’da ilgi gören mekanlardan biri. Yaprak Dökümü‘nden Dudaktan Kalbe‘ye, Türk Edebiyatı’nda yer edinen bir çok romanın yazarı olan Reşat Nuri Güntekin’in evini ziyaret ederek, onun bu etkileyici eserleri nasıl bir ortamda yazdığını da görebilirsiniz.

Ayrıca birçok romanında da asıl hikayeler bu adada geçmektedir. Romanı okurken düşlerinizde canlanan sokakları ve mekanları gerçek hayatta görmek, dolaşmak bu gezide size farklı hisler ve duygular yaşatacak. Edebiyat tutkunları için burası gezilecek yerlerden biri olabilir!

Yazımızı beğendiyseniz, tatil planınızı yapmadan önce aşağıdaki gezi rotalarımızı da incelemenizi tavsiye ederiz:

1-Ağva Gezilecek ve Kalınacak Yerler – Tatil ve Gezi Rehberi
2-Bursa Cumalıkızık Köyü – Mihriban Filminin Çekildiği Ev
3-İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler

Burada yazıma son verirken, gezi rotamız ile ilgili izleyebileceğiniz 2 youtube videosu önermek istiyorum. bu videolara buradan ve şuradan ulaşabilirsiniz 🙂 Hepinize mutlu tatiller dilerim.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Büyükada’ya hiç gitmedim ancak Heybeliada’yı çok beğendim. Muhteşem bir plajı var ve gezilecek çok güzel yerleri var. Adaları mutlaka gezin.

  2. Kiliseye çıkan o dik yokuşu yürüyerek temmuz sıcağında çıkmıştım. Genç yaşımda kalp krizi geçirecektim o nasıl bir şeydi öyle. Birde faytonları düşünün gariplerim günde kaç kez çıkıyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı