MÜZİK DÜNYASI

80ler Bülent Ersoy – Anılardan Bir Demet Albüm İncelemesi

80ler Bülent Ersoy Anılardan Bir Demet Albüm İncelemesi

80ler Bülent Ersoy Anılardan Bir Demet Albüm İncelemesi başlıklı bugün paylaşacağım yazı 80ler dergi arşivimden alınmıştır. Üzerinden 30 seneden fazla zaman geçen Anılardan Bir Demet albümü ile ilgili röportajın sizi 80lere götüreceğini umut ediyorum… İlk çıkışını Türk müziğinin en ağır şarkılarıyla gerçekleştiren Bülent Ersoy, plaklarında arabesk türünü benimsemişti. Sanatçı, yeni longplay için Yusuf Nalkesen ile el ele verip, onun dillerden düşmeyen şarkılarını bir kez daha seslendirdi

80ler Bülent Ersoy ve Yusuf Nalkesen
80ler Bülent Ersoy ve Yusuf Nalkesen

Sahneye çıkması yasaklandığı günden bu yana sevenlerine yalnız plaklarla seslenen Bülent Ersoy, son iki longplay’in aksine bir plakla dinleyicilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Önceki plaklarında “arabesk” türü şarkıların yer almasına karşın, sanatçı, yeni çalışmasını tümüyle Türk Sanat Müziği eserleri üzerine kurdu. “Anılardan Bir Demet” adını taşıyacak olan longplay’de Bülent Ersoy, geçmişte dillerden düşmeyen ve hala da sevilen şarkıları seslendirecek.

“Türk Sanat Müziğini sevenler için arşiv niteliğini taşıyan bir plak bu” diyen Bülent Ersoy, yeri geldikçe yine “arabesk” şarkıları da söyleyeceğini ekliyor sözlerine.

Gitarist Aranjör Cengiz Coşkuner ve Besteci Yusuf Nalkesen

Müzik yönetmenliğini tanınmış gitarist-aranjörlerden Cengiz Coşkuner‘in üstlendiği “Anılardan Bir Demet ‘te yer alan şarkıların alt yapısı Batı çalgılarıyla hazırlanıp, üzerine Türk müziği çalgıları eklendi. Kasım ayı sonlarında çıkacak olan longplay içindeki şarkıların en büyük özelliği ise tek besteciye ait oluşları. Bu besteci, yıllardır en sevilen şarkıların altında imzası olan, Yusuf Nalkesen’den başkası değil.

80ler Bülent Ersoy Anılardan Bir Demet Albüm İncelemesi
80ler Bülent Ersoy Anılardan Bir Demet Albüm İncelemesi

Bülent Ersoy, plağı için tek besteci seçişinin nedenlerini de şöyle dile getiriyor: “Müziğimize eserleriyle katkıları olan birçok besteci var. Tabii ki, hepsinin en gözde şarkılarını söylemek isterim. Anılarımızda yaşayan, hatta bugün bile zevkle dinlenen şarkıların yer aldığı bu uzunçaları yaparken, Yusuf Nalkesen ile el ele verdik. Zamanla diğer bestecilerimizin şarkılarını da seslendirmeyi düşünüyorum. Bu, şimdilik bir başlangıç.”

Bülent Ersoy, anılara doğru uzanırken, Yusuf Nalkesen’in şu şarkılarını seslendirecek: Veda, Avuçlarımda Hala Sıcaklığın Var, O Ağacın Altı, Çatılmış Kaşlarınla, Bülbülün Çilesi, Seninle Bir Sonbahar, Yalan, Gitmek mi Zor?…, Madem Küstün Dargındın, Sen Böyle İstedin ve Dargın Ayrılmayalım

Eski dergi arşivimden paylaştığım 80ler Bülent Ersoy Anılardan Bir Demet Röportajı konulu yazıyı beğendiyseniz, benzer yazıları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

  1- 90lar Pop ve Tarkan Tevetoğlu
  2-90lar Pop’un Kraliçesi Yıldız Tilbe – Ah Delikanlım
  3-Nostaljik Barış Manço Röportajı

Dilerseniz buradan albümdeki şarkıları youtube üzerinden dinleyebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı