Nostaljik Filmler - Kitaplar

Hasret Sancısı Filmi Konusu ve Tek Kollu Ferdi Tayfur Karşınızda

Hasret Sancısı Filmi Konusu ve Tek Kollu Ferdi Tayfur Karşınızda

Arşivimden bugün paylaşacağım yazı ile sizi 35 sene öncesine götürmek istiyorum. Gelin o güzel günlerde çekilen Hasret Sancısı filmi setine gidelim…Ferdi Tayfur, bir gemi makinistini canlandırdığı “Hasret Sancısı” adlı yeni filmine başladı. Sanatçı, filmin ortalarına doğru bir kolunu kaybedecek. Tayfur, bu filminde baş rolü Çiğdem Tunç ile paylaşıyor.

Hasret Sancısı Filmi Konusu

Ferdi Tayfur, çekimine yeni başlanan “‘Hasret Sancısı” adlı bir filmin yarısından sonra “Tek kollu” olacak. Filmde Tayfur,
gemi makinisti rolünde… Üstelik genç, güzel bir kıza (Çiğdem Tunç) kara sevdalı… Öte yandan kızın gözü yükseklerde. Pırıltısı bol, zenginlik içinde bir yaşam özlemekte.. Bu özlemler, bir makinist ile giderilemeyeceği için ilişkilerinde zaman zaman kopukluklar çıkar.

Ferdi Tayfur Çiğdem Tunç’a Tecavüz Ediyor

Hasret Sancısı Filmi Konusu ve Oyuncuları
Hasret Sancısı Filmi Konusu ve Oyuncuları

Sonunda Ferdi’nin tepesi atar ve kıza tecavüz eder. Neden derseniz, şundan: Böylece kız ona “mahkum” olacak, başkasıyla evlenemeyecek, mecburen bile olsa hayatını kendisini seven adamla birleştirecek.

Derken olaylar, beklenmedik gelişmeler gösterir ve Ferdi mahkum olur. Günün birinde kaptana gelen bir telsiz emri yanlış anlaşılır, Ferdi cinayet zanlısı olarak tutuklanır.

Bundan sonrası, “tıpkı filmlerdeki gibi”… Ferdi bir arkadaşının yardımıyla hapsedildiği yerden kaçar, bir filikayı denize indirip kaçar… Neden sonra, bir sahile ulaşır. Aç, bitap oraya çıktığında bir başka ülkeye geldiğini öğrenir.

Onu casus zannederler, derken çalışma kampına gönderirler… Oradan kaçmak isterken vurulur ve tek kolu kesilir… Sonra tek kollu adam yurda dönecek ve geride bıraktıklarını çok değişmiş bulacaktır. Öyle ki, o zaman duyduğu acının yanında, kolunun kesilmesi hiç kalır…

Bu filmde, Ferdi Tayfur’un karşısında Serpil Çakmaklı oynayacaktı. “Davete icabet” etmeyince yapım evi, onu mahkemeye verdi, rol de manken Çiğdem Tunç’un oldu.

Hasret Sancısı Filmi Konusu ve Oyuncuları
Hasret Sancısı Filmi Konusu ve Oyuncuları

Hasret Sancısı Filmi Oyuncuları

Filmde Nuri Alço, Füsun Uçar, Kadir Savun, Suzan Avcı, Ali Sururi, Neriman Köksal ve Nejat Özbek de oynuyorlar. Yönetmen Osman Seden, senaryo Erdoğan Tünaş’ın, görüntü yönetmeni de Salih Dikişçi… Filmde bir de çocuk rolü var. Bu rolü de Salih Dikişçi’nin oğlu Barış oynuyor.

Hasret Sancısı Filmi ve Konusu ile ilgili paylaştığımız yazıyı beğendiyseniz aşağıdan benzer yazılar okuyabilirsiniz:

  1- Baba Filmi ve Yılmaz Güney
  2-Ayrı Dünyalar ve Karşınızda Fırtına Kemal Cüneyt Arkın
  3-Akira Kurosawa’nın En iyi Filmi Dreams (Düşler) incelemesi

Hasret Sancısı filmini dilerseniz  buraya tıklayarak izleyebilirsiniz. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı