Nostaljik Filmler - Kitaplar

Ayrı Dünyalar’ın Fırtına Kemal’i Cüneyt Arkın ve Gülşen Bubikoğlu

Ayrı Dünyalar’ın Fırtına Kemal’i Cüneyt Arkın ve Gülşen Bubikoğlu

Bu yazıda size arşivimden Ayrı Dünyalar’ın Fırtına Kemal’i Cüneyt Arkın ile Gülşen Bubikoğlu hakkında bilgiler edinebileceğiniz nostaljik bir yazı paylaşmak istiyorum. Büyük bir ihtimalle siz daha dünyada değilken çekilmiş Ayrı Dünyalar filmine geçmeden önce bir bilgi vermekte yarar var. Bu film, yani Ayrı Dünyalar, Necdet Tosun’un ölmeden önce oynadığı son filmlerden biri. Filmin çekimlerinden 1 sene sonra Necdet Tosun vefat etmiş. Bu açıdan oyuncuya veda niteliğinde olan bu yazı ile tekrar kıymetli oyuncumuzu anıyor ve mekanının cennet olmasını temenni ediyoruz.

Vurdulu kırdılı filmler ile kendisine yepyeni bir şöhret ufku açan Cüneyt Arkın için 1974 yılı yoğun film çalışmaları yaptığı bir yıl olmuştu. Setten sete koşan Cüneyt Arkın, bir yandan judo ve karate öğreniyor diğer yandan da tehlikeli sahnelerde dublör kullanmadığı için sık sık tehlikeli sakatlıklar geçiriyordu. Fuat Özlüer -Erdoğan Tünaş ikilisi tarafından senaryosu hazırlanan Ayrı Dünyalar ünlü aktör için bir bakıma bir dinlenme filmi oldu. Hoş bu filmde de bol bol kavga sahneleri vardı ama, peş peşe çevirdiği diğer filmlerin yanında bayağı romantik kalıyordu.

Ayrı Dünyalar'ın Fırtına Kemal'i Cüneyt Arkın Gülşen Bubikoğlu ve Necdet Tosun
Ayrı Dünyalar’ın Fırtına Kemal’i Cüneyt Arkın Gülşen Bubikoğlu ve Necdet Tosun

Ayrı Dünyalar Necdet Tosun’un Son Filmlerinden Biri

Hey gidi Necdet Tosun…Yerli komedi filmlerinin değişmez karakter yıldızlarından Necdet Tosun’un son filmlerinden biri Ayrı Dünyalar. Sempatik sanatçının film çekildikten 1 sene sonra 1975’te ani ölümü bütün yurtta üzüntü yaratmıştı.

Ses Dergisi’nin 1973 yılında açtığı sinema yıldızı finalistlerinden Gülşen Bubikoğlu’nun ilk filmi değil “Ayrı Dünyalar”. Ama bu filmle kendisine önemli bir yer yapmayı başarmıştı sanatçı. Ayrıca filmin çevrildiği günlerde genç sanatçının ismi Yeşilçam‘da büyük bir aşk dedikodusu içinde çalkalanıyordu. Nitekim filmin çevrilişi sırasında Türker İnanoğlu eşi Filiz Akın‘dan boşanmış, daha sonra da Gülşen Bubikoğlu ile hayatını birleştirmişti.

Bu filmin diğer önemli bir özelliği de, Türk Beyazperdesinin unutulmaz karakter oyuncusu Necdet Tosun’un vefatından kısa bir süre önce rol aldığı filmden bir tanesi olmasıdır. Ayrı Dünyalar sinemalarda gösterildiği yıllarda eleştirmenlerce beğenilmiş ve kalabalık bir izleyici bulmayı da başarmıştı.

Ayrı Dünyalar Filminin Hikayesi 

Bir gece kulübü işleten Fırtına Kemal (Cüneyt Arkın), rakibi Tayyar (Turgut Özatay) ın adamları tarafından sık sık rahatsız edilir. Kulübü basmak isteyen adamlar her seferinde Fırtına Kemal’den gereken dersi alarak perişan bir şekilde geri dönerler. Çok iyi kalpli bir insan olan Kemal, tüm dostlarının yardımına koşmayı kendisine alışkanlık etmiştir.

Fırtına Kemal Rolüyle Cüneyt Arkın

Bir gün Aslı (Gülşen Bubikoğlu) adındaki bir kıza arabası ile çarpar. Kızı hastaneye götürür. Aslı babası hapiste olan, fakülte öğrencisi bir kızdır. Arkadaşlanna babasının Avrupa’da olduğunu söylemiştir. Babası ile tanışmak için baskı yapan arkadaşlarının isranna dayanamayacağını anlayınca, Fırtına Kemal’i bir geceliğine babası gibi tanıtmayı planlar. Kemal de genç kızın bu isteğini kırmaz. Böylece olaylar gelişir.

Ayrı Dünyalar Filmi Oyuncuları 

OYNAYANLAR: Cüneyt Arkın, Gülşen Bubikoğlu, Turgut Özatay, Bülent Kayabaş, Şükriye Atav, Necdet Tosun.
YAPIM YILI: 1974
SENARYO: Fuat Özlüer ve Erdoğan Tünaş.
YÖNETMEN: Orhan Aksoy

Ayrı Dünyalar’ın Fırtına Kemal’i Cüneyt Arkın, Gülşen Bubikoğlu ve Necdet Tosun ile ilgili paylaştığımız yazıyı beğendiyseniz aşağıdan benzer yazılar okuyabilirsiniz:

  1- Baba Filmi ve Yılmaz Güney
  2-Eski Nostaljik Pembe Diziler – 90ların En iyi Pembe Dizileri
  3-Akira Kurosawa’nın En iyi Filmi Dreams (Düşler) incelemesi

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı