MÜZİK DÜNYASI

Nostaljik Barış Manço Röportajı

Barış Manço ile Doğukan Hazar Manço ve Batıkan Manço Konulu Röportaj

Eski dergi arşivimden bugün sizle, yaklaşık 35 yıl önce Barış Manço ile Doğukan Hazar Manço ve Batıkan Manço konulu yapılan röportajı paylaşmak istiyorum. Sözü fazla uzatmadan gelin Lale Manço’nun ikinci çocuğu Batıkan Manço’ya hamile olduğu o günlere gidelim.

Barış Manço ile Doğukan Hazar Manço ve Batıkan Manço Konulu Röportaj
Barış Manço ile Doğukan Hazar Manço ve Batıkan Manço Konulu Röportaj

Aile meclisi yerini aldı. Önce sağdan soldan, sonra politika­dan konuşuldu. Çaylar içildi, kekler yenildi. Derken sıra gel­di kahveye. Delikanlı “hüüüüp” etti. “Mmmmm, bal gibi” dedi. “Demek ki beni beğendiler.” Sonra anne girdi söze “Allah’ın emri, Peygamber’in kavliyle…” diye. Baba noktaladı sözü: “Madem gençlerimiz anlaşmış, bize de…” Öpüştüler. Bu birinci ”heyecandı”.

Kara cübbesinin, sırmalı işli yakalarını kaldıran adam sordu: “Siz, falanca ile filancadan olma falanca… Filancayı kocalığa kabul ediyor musunuz?…” Evet,dedi yanakları pembeleşe­rekten genç kız. Delikanlıyı yine ter basmıştı. Çok geçmedi o da savdı sırasını. Kara cübbeli adam noktaladı konuşmasını: “Ben de falancanın bana verdiği yetkiye dayanarak…” Genç karı koca öpüştü. Bu ikinci “heyecandı”.

Beyaz duvara asılan tablodaki genç kız, parmaklarıyla “Susss” diyordu. Çok geçmedi. Duvardaki kızın bir benzeri, bir kapıdan giriverdi: “Müjdemi isterim beyefendi, nur topu gibi bir oğlunuz oldu…” Genç adam odaya koştu. Genç karı-koca öpüştü. Bu üçüncü “heyecandı”.

İkinci Çocuk Batıkan Hazar Manço

Falanca tarihte anasını yanına alıp, Lale’yi istemeye giden…Falanca tarihte,  Kadıköy Nikah Dairesi‘nde Lale ile evlenen…Falanca tarihte, Doğukan Hazar Manço adını verdiği oğlu dünyaya ge­len… “Hişt hişt geliyor…Hişt hişt geliyor… Hişt hişt geliyor…”

Peki kim o gelen?…Kim olacak, Barış Manço’nun ikinci çocuğu. Sanatçının eşi Lale Manço, geçtiğimiz hafta girdiği muayeneden “iki aylık hamile” raporu alarak çıktı dı­şarı.

Söylemiş Barış Manço, bakalım ne söylemiş: “Belçika’dan ayağımın tozuyla geldim. İlk müjdeyi başta HEY Dergisi olmak üzere 4 yayın organından aldım. “Yılın Erkek Şarkıcısı” seçildin” dediler. “Dostlar sağ olsun” dedim. Ertesi gün de, benim hatunum demez mi “Ba­rış, tekmeliyor…” diye. Değmeyin keyfime…”

Barış ve Lale Manço ilk Çocukları Doğukan Hazar Manço ile
Barış ve Lale Manço ilk Çocukları Doğukan Hazar Manço ile

Hamile Lale Manço ve Barış Tatile Sofya’ya Gidiyor

Barış Manço, bu müjdeleri aldıktan sonra karısını da yanına katıp, yılbaşı tatilini geçirmek üzere Sofya’nın yolu­nu tutar. Aslında kendi otomobili ile gidecektir ama derler ki, “Bulgaris­tan’da kar var… Gurbetten dönenler var… Anlayacağın yollar kötü…Bin, bir otobüse, git Sofya’ya…”. Barış, söz dinler. Morova Turizm’den iki bilet alır. Koltuk numaralarına bakar: 3-4. Yani ­otobüsün önü. “iyi, iyi” der. “Etrafı seyrede seyrede gideriz…” Giderler de… Ta ki, Kapıkule’ye kadar. Sonrasını bı­rakalım Barış anlatsın:

— Sınırı geçtik. Saat gecenin siz deyin 3’ü, ben diyeyim 4’ü… Bulgar gümrüğünde durduk. Görevli, otobü­sün içine girdi. Yüzüme şöyle bir baktı: “Ben sizi tanıyorum. Sen Barış Manço’sun” dedi. Eh, Altın Or­fe’den tanıyor olacak. Aşağıya indik. O sırada da 65-70 özel otomobil sıralan­mış. İşlemlerini tamamlayıp, Türki­ye’ye geçmeyi bekliyorlar. İçindekiler de, yılbaşı tatili için Almanya’dan gelen Türkler…

Bulgar gümrükçü, bu birikmeden sıkılmış olacak ki, süreyi asgariye indire­cek bir formül buldu. Sıradaki oto­mobilin sürücüsünü çağırdı ve sordu: “Söyle be komşu, kim bu?… Bizim gurbetçi, yüzüme baktı. Bir tebessüm attırdı. “Kim olacak Barış Manço” dedi. Gümrükçü, eliyle “tamamdır, geç” an­lamında bir işaret yaptı. Sıra geldi ikinci otomobile. Ona da aynı işlem kontrol, hak getire. Beni tanıyan geçiyordu…”

Bulgar gümrükçünün bulduğu formül, Türk işçileri için çok iyiydi de, Barış için aynı şey söz konusu muydu acaba?

Uzun Saçlı Hippi Barış Manço

— Sıkılmaya başlamıştım. Yaklaşık 1 saat geçmişti. Gün ha ağardı ha ağa­racak derken sıradaki otomobilden, pala bıyıklı hemşehrilerimizden biri indi. Bizimki sordu yine “Söyle be kom­şu, kim bu?…” diye. “Barış Manço” dediğini sanıyorsunuz değil mi?… Hayır şöyle dedi: “Ne bileyim karde­şim yaaa…Uzun saçlı, hippinin biri işte”

Sözün burasında Barış Manço’nun bozulduğunu sananlar fena halde yanılırlar. Bozulan biri var ama Manço değil, bizim komşu gümrükçü. O sa­ate kadar, Barış Manço’yu tanıyanlara “geç” diyen gümrükçü, muhabbetin burasında yakmış kırmızı ışığı, vermiş komutu: “Bavulları indir…”

Eh, şu gümrüğü geçelim artık! Oğlu Doğukan’ı Bulgarca bilmediği gerekçesiyle Sofya’daki yılbaşı tatiline götürmeyen Barış Manço, sonunda Sofya’ya varmış. Otele inmiş. Oradan da doğruca bankanın yolunu tutmuş. Üç yıl önce Altın Orfe‘de kazandığı para ödülünü, bankaya yatıran ve hala bitiremeyen Barış Manço, sözün gerisini şöyle getirdi:

— Vallahi, değişik bir yılbaşı oldu. Güzel bir gece geçirdik. Ama inanır mı­sınız Leva’ları hala bitiremedik…Barış Manço’nun o gece yaptığı bir
şey daha var ki, söylememekte direniyor. O söylemezse, biz sorarız:

— Yediklerin, içtiklerin bal şeker olsun da 42 yaşına basmadın mı o gece?

— Unutursunuz sandım ama baksanıza unutmamışsınız. Yahu şaka maka 41 de bitti be. Ama önemli olan insanın kendini hissettiği yaştır. Şu an kendimi 20 yaşında bir delikanlı gibi görüyorum…

Barış Manço’nun Yeni Long Play’i 41 Kere Maşallah

— Yine kulağımıza gelen bir şey var. Üstelik “41” lafı da geçti ama bizimki bunu da söylememekte direniyor. Olsun. Sorarız:

— Son plağın, “Estağfurullah ne haddimize” adını taşıyordu. İlk kez kapaklı olarak çıkardın. Şeffaf yapmadın. TRT Denetim Kurulu’na göndermedin. Bütün bunların nedenini sorduğumuzda yalnızca “Estağfurullah ne haddimize” diyerek cevap verdin. Duyduğumuza göre, yeni long-play’in 41 kere maşallah adını taşıyacakmış.

— Sizden de bir şey saklanmıyor ki kardeşim. Doğru. Bu da, Estağfurullah…” LP’mizin tam tersi olacak. Şatafatlı bir kapak, şeffaf, rengarenk bir plak… Anlayacağınız… Anlayın işte canım…” Anlar gibi olduk. Eeee, Barış bu, bir dokun, bin… “Ah işit” değil işte, “Bir dokun, bir haber al…” Aldık ve sizlere iletmek üzere buraya yazdık.

Eski dergi arşivimden bugün sizle paylaştığım Barış Manço ile yapılan Doğukan Hazar Manço ve Batıkan Manço konulu röportajı beğendiyseniz aşağıdan benzer yazılar okuyabilirsiniz:

  1- 90lar Pop ve Tarkan Tevetoğlu
  2-90lar Pop’un Kraliçesi Yıldız Tilbe – Ah Delikanlım
  3-90lar’ın Yakışıklı Haber Spikeri Kaan Yakuphanoğullarından

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hey gidi koca yürekli adam senin gibi biri gelmez artık dünyaya..Böyle bir yazıyı bu sitede bulmam çok güzel..

    1. Ben onu hep “Yediden Yetmişe Programı” ile hatırlıyorum. Keşke 7den 70e programı hiç bitmeseydi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı