Nostaljik Filmler - Kitaplar

Baba Filmi (1971) ve Yılmaz Güney

Baba Filmi (1971) ve Yılmaz Güney 

Baba Filmi (1971) ve Yılmaz Güney konulu yazıda bugün mutlaka herkesin izlemesi gereken bir film olan Yılmaz Güney’in Baba filmi hakkında konuşacağız. Baba Filmi, Yılmaz Güney’e 4. Adana Film Şenliği’nde (1972) “en başarılı film” ve “en başarılı erkek oyuncu” ödüllerini kazandıran ve gösterildiği yıl hasılat rekorları kıran film olarak bilinir. Baba, Güney’in daha önce yazdığı ve oynadığı Kasımpaşalı Recep (1965)’in dramatik kuruluşunu andırır. Bununla beraber Baba, ağır basan melodramatik öğelerine karşın, Güney sinemasının tüm kişisel özelliklerini sergilemektedir.

Filmde baba, ailesinin geleceğini garantilemek, yoksulluktan kurtulmak için işlemediği bir cinayeti üstleniyor. Hapishanede doğruluğu, mertliği ve insanlığı ile kısa sürede dikkati çeken Baba, özgürlüğüne kavuştuğunda verilen sözlerin tutulmadığını, ailesinin dağıldığını görecektir.

Baba Filmi - Yılmaz Güney (1971)
Baba Filmi – Yılmaz Güney (1971)

Kızını randevu evinde, eli silahlı oğlunu kumarhanede bulan Yılmaz Güney’in “Baba”sı yine ezilen, toplumsal koşulların kurbanı olan bir insandır. Ama, Güney’in tüm ezilen kahramanları gibi, hesaplaşma anı geldiğinde şahlanacak ve hakkını, öcünü salt kendi gücü ile alacaktır. Yılmaz Güney’in ince ayrıntılara önem veren anlatımı ve oyunu (Müşerref Tezcan ve Aytaç Arman ile Ender Doruk’u dikkatle izleyin) ile Baba, melodram kalıplarını aşan, bir “yaşam parçası” boyutlarına erişen bir yapıta dönüşüyor. Kesinlikle herkes tarafından izlenilmesi gereken bir Türk filmi, Baba.

Yılmaz Güney’in Baba Filmi Oyuncuları

Yönetmen ve Senaryo: Yılmaz Güney
Görsel Yönetmen:Gani Turanlı
Müzik: Yalçın Tura
Oynayanlar:
Yılmaz Güney, Müşerref Tezcan, Yıldırım Önal, Ender Doruk, Kuzey Vargın, Aytaç Arman, Tuncer Necmioğlu.

Yılmaz Güney’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği ve ayrıca oyuncu olarak da oynadığı Baba filmi ile ilgili paylaştığımız yazıyı beğendiyseniz aşağıdan benzer yazılar okuyabilirsiniz:

  1- Ayrı Dünyalar – Fırtına Kemal Cüneyt Arkın ve Gülşen Bubikoğlu
  2-90lar Eski Diziler – Suç Ortakları Dizisi ( Partners In Crime )
  3-Savcı Dizisi ve Savcı Kadir İnanır

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı