Yerli imalat ilk Türk Robot – İTÜ, ÖLÇSAN ve TÜBİTAK Girişimi ile

Yerli imalat ilk Türk Robot

Eski Dergi arşivimden bugün sizin için seçtiğim yazı Yerli imalat ilk Türk Robot ile ilgili. Lafı uzatmadan o yazıya geçelim…Önce müjdeler olsun diyelim! Sonunda, üstüne “Made in Turkey” damgasını vurabileceğimiz nur topu gibi, tam 4 kg. ağırlığında ve 52 cm. boyunda bir robotumuz dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi, Ölçsan A.Ş. ve TÜBİTAK’ın ortaklaşa yürüttükleri girişim, yaklaşık 2.5 yıl sonra sonuçlandı. Henüz adı bile konulmayan robot, önümüzdeki günlerde tanıtılmak üzere sergilenmeyi bekliyor.

Robota dışarıdan baktığınızda pek de öyle görkemli bir görüntüyle karşılaşmıyorsunuz. Hatta ufak tefek görüntüsüyle ilk bakışta pek güven vermiyor! Ancak yapabileceği işler açısından, kendi sıkletindeki dünya robotlarıyla karşılaştırıldığında, bir adım önde olduğu söyleniyor. İTÜ Makine Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Ahmet Kuzucu, “Robotumuz tamamen eğitim amaçlıdır. Ancak çeşitli parça değişimleriyle sanayide de üretim amaçlı kullanılabilir” diyor.

Robotun yapım aşamasında şimdiye kadar çeşitli zamanlarda 10 kişilik bir ekip çalışmış. Robot, aynı zamanda İTÜ bünyesinde oluşturulan Robot Teknolojisi ( ROBO-TEK ) Destekleme ve Araştırma Ünitesi’nde yapılması planlanan iki prototip robottan bir tanesi. Sanayi amaçlı yapılacak diğer prototip ise boya sanayinde kullanılacak.

Yerli imalat ilk Türk Robot ( Ali Sondal: "Robotumuz dünyadaki benzerlerine göre daha yetenekli" diyor.)
Yerli imalat ilk Türk Robot ( Ali Sondal: “Robotumuz dünyadaki benzerlerine göre daha yetenekli” diyor.)

Tamamlanan eğitim robotu 1 kilograma kadar ağırlık taşıyabilecek güçte. Bu özellik, onu benzerlerinden üstün kılan yanı… Robotun 2 amperlik bir motoru, mikro işlem kontrolü ve özel bir kumanda kartı bulunuyor. Tek kollu ve 360 derecelik dönüş yeteneği var.

Ali Sondal: “Eğitim Robotu ile Biz de Eğitildik

Projeye destek veren ve yapımına katılan Ölçsan A.Ş.’nin sahibi Ali Sondal: “Eğitim robotumuz ile birlikte biz de eğitildik” saptamasını yaparken, bilgisayar bağlantılı çalışan robot için şimdiye kadar 300 milyon liralık teknolojik yatırım yapıldığını söylüyor. Sondal, robotun piyasaya tanıtılmasıyla birlikte talep patlaması olacağına inanıyor. Dış pazarlarda da alıcı bulabileceği, hatta eğitim robotu bulunmayan Japonya’ya bile pazarlanabileceği öngörülüyor bu akıllı aletin.

Eğitim robotunun fiyatı açıklanmamakla birlikte, Avrupalı eşdeğerlerinin 8 bin mark (12 milyon lira) civarında olduğunu anımsatmak bir fikir verebilir. Ancak öncelikle robotun Türkiye’deki üniversitelere, meslek yüksek okullarına pazarlanması düşünülüyor. Bu yolla, robot teknolojisi öğrencilere pratik olarak gösterilecek, öğrenciler “eğitim robotu” aracılığıyla eğitilecekler.

Aletin sanayi iş kollarında kullanılması ise ikincil bir botta kullanılan kimi parçaların yapımını da gerçekleştiren TÜBİTAK’a ait. Robotun, artık teknolojik açıdan klasik olarak algılanan, çeşitli marifetleri de mevcut. Söz gelimi, programlanması halinde tek parmak steno, daktilo yazabilir ya da piyano çalabilir. Robot her türlü yazılımı gerçekleştirirken, aynı zamanda nükleer ve radyoaktif ortamdan etkilenmiyor.

Türkiye'nin Ürettiği ilk Robot (Prof. Kuzucu robotun iki buçuk yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu söylerken)
Türkiye’nin Ürettiği ilk Robot (Prof. Kuzucu robotun iki buçuk yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu söylerken)

Prof. Kuzucu : ” İşçi Sendikaları Robotlara Karşı Çıkmamışlardır”

Robot kullanımına ilişkin rakamlara göz atıldığında ise, Türkiye’nin robot kullanımı ve teknolojisi konusunda oldukça gerilerde olduğu görülüyor. Halen Japonya, Amerika ve Avrupa’da sanayide kullanılan akıllı robot sayısı yaklaşık 500 bin. Bu sayının 1995 yılında tüm dünyada 1 milyonu aşması bekleniyor. Bu anlamda robot teknolojisine kıyısından köşesinden bulaşmak, gelecek için umutları tazeliyor.

Özellikle çalışanların sağlığının her an tehlikede olduğu kimi iş kollarında robot kullanımı insana verilen değer açısından oldukça önemli. Prof. Kuzucu: “Devletin gerekli maddi ve teknolojik yardımı yapması halinde, çok değil, 5 yıl sonra maden ocaklarından işçiyi çekip, yerine robotları sokabiliriz” diyor. Bu arada Kuzucu, Türkiye’de robot kullanımıyla birlikte herkesin aklına gelebilecek bir soruyu da şu sözlerle yanıtlıyor: “Dünyada robot kullanılan hiçbir ülkede, işçi sendikaları robotlara karşı çıkmamışlardır.”

Yerli imalat ilk Türk Robot ile ilgili yazı hoşunuza gittiyse aşağıdan benzer yazılar okuyabilirsiniz:

  1- Tarihimizde Tuhaf Hadiseler
  2-Yaşanmış ilginç Tarihi Olaylar
  3-Maliye Nazırı Cavit Bey’in idam Edilmeden Önce Eşine Yazdığı Mektup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir