TARİH

26 Nisan 1986 Çernobil Nükleer Santrali 4. Reaktör’de Meydana Gelen Patlama

Çernobil Nükleer Santrali 4. Reaktörde Meydana Gelen Patlama

Bugün arşivimden size Çernobil Nükleer Santrali 4. Reaktör’de Meydana Gelen Patlama ile ilgili bir yazı paylaşmak istiyorum. Bu yazıda, Çernobil Faciası sonuçları ile birlikte anlatılacaktır. Ayrıca yazıda, yaşanılan nükleer felaket sonrası orataya çıkan mutasyonlar ve kanser vakalarında artış hakkında detaylı bir inceleme bulabilirsiniz.

Poliske, bölgedeki tüm köyler gibi, pis ve bakımsız… Çernobil’e uzaklığı 45 kilometre… Köye uzanan yol boyunca ilk dikkati çeken, farklı bir sessizlik… Tek bir kuş yok. Çünkü, tümü radyasyon kurbanı! Ağaçlar da bir garip… Çevreye yayılan radyoaktivite yüzünden, bazıları dev boyutlara ulaşıp, garip şekiller almış. Moskovalı genetik uzmanı Vladimir Şevçenko, “LiteraturnayaGazata”daki bir makalesinde, Çernobil sonrası bitki örtüsünü anlatırken; yeni türlerin ortaya çıktığını ve doğa yapısının parçalandığını belirtiyor.

Güneş batarken Poliske, gerçek bir hayalet köy gibi görünüyor… Her taraf dikenli tel! Ahşap binaların kapı ve pencereleri tahtalarla çivilenmiş! Havada, pusuda bekleyen cesiyum’un, storsiyum’un ve plütonyum’un ağırlığı… Poliske sanki, bir nükleer felaket müzesi…

Çernobil Nükleer Santrali 4. Reaktör'de Meydana Gelen Patlama
Çernobil Nükleer Santrali 4. Reaktör’de Meydana Gelen Patlama

Poliske de, bölgedeki çok sayıda köy gibi, yasaklı bölgeler listesinde. Dört yıl önce Çernobil Nükleer Santrali’nin 4. Reaktörü’nde meydana gelen iki büyük patlamadan hemen sonra boşaltılmış. Ama evlerin içinde hala tek tek insanlara rastlamak mümkün… Bunlar dikenli telleri aşarak yasak bölge tanımadan, eski evlerine yerleşenler… Bu denli büyük bir tehlikeye resmi makamların neden göz yumdukları ise, tam bir bilmece. Bir söylentiye göre, Moskova bu insanları birer denek olarak kullanıp, bilim adına veri topluyor!..

Çernobil Nükleer Santrali 4. Reaktör’de Meydana Gelen Patlama Sonrası Kanser Vakalarında Artış

İşte bu resmen boşaltılmış köyde yaşayan 7 yaşında bir kız çocuğu: İrina Sobbota… Dört yıl önceki felaket sırasında, bahçede arkadaşlarıyla saklambaç oynuyormuş. Önce ailesiyle birlikte, Karadeniz kıyısına gönderilmiş… Sekiz hafta sonra, dikenli telleri aşıp köyüne döndüğünde, kanser içini çoktan kemirmeye başlamış bile… Anormal derecede şişmanlayan İrina bugün 52 kilo. Saçları hızla dökülüyor…

Maria Artemenko da dikenli telleri aşıp santrale çok yakın yasaklı köyüne geri dönenlerden… 75 yaşında olmasına karşın, iki günde bir, hem de yaya olarak 14 kilometre yol yapıp, başka bir köyden ekmek alıyor. “Gücümün giderek yok olduğunu hissediyorum, ama hiç değilse kocamın gömüldüğü topraklar üzerinde öleceğim için mutluyum” diyor.

Radyasyondan Etkilenen Ürünler Temiz Ürünlerle Karıştırılarak Satılıyor

Evet; Sovyet makamlarına göre, radyasyon tehlikesine karşı resmen boşaltılmış bölgelerden dört yıl sonraki insan manzaraları bunlar… 26 Nisan 1986 gecesi saat 01 ’i 24 geçe gelen felaketle radyoaktiviteye bulanan 400 kilometrekarelik alanda, bugün inekler otluyor, egzoz borularından mavi dumanlar çıkaran eski traktörler tarlalarda gidip geliyor… Kolhozlarda ise, tarım üretimi aynı hızla sürmekte. Yalnız, köylülerin kendi ürettikleri ürünleri tüketmeleri yasak!… Ürünleri Kiev gibi büyük kentlere yollanıyor ve burada 1/10 oranında “temiz” gıda maddeleriyle karıştırılarak piyasaya sürülüyor. Ama her gün sağdığı sütü, kendi çocuklarına “yasak” diye içirtmeyen kaç anne çıkabilir? Öte yandan, bu bölge insanları çaya ve kahveye pek düşkün değiller… Hayatta en sevdikleri içki, meyve özünden ürettikleri bir çeşit şerbet. Meyvelerin radyoaktivite yüklü olduğunu bile bile bu huylarından vazgeçmiyorlar.

Çernobil Sonrası Radyasyon ve Kanser
Çernobil Sonrası Radyasyon ve Kanser

Çernobil Faciası Sonrası Ölü Sayısı

Geçen yıl Kiev’de 3-7 Kasım tarihleri arasında bir araya gelen Avrupalı tarım uzmanlarından oluşan bir heyet, Beyaz Rusya topraklarının yüzde 80’inin, yani üzerinde hayvan yetiştirilen ve tarım yapılan bu toprakların yüzde 80’inin radyoaktivite taşıdığını saptadı. Ne yazık ki, ne bölge halkı tehlikenin bilincinde ne de Sovyet makamları gerekli önlemleri alıyor.

Sovyetler, Çernobil felaketinin sonuçlarını uzun süre gerek dünya, gerek kendi kamuoyundan gizlemeyi başardı (!) Moskova, “Kaza sırasında 31 görevli hayatını yitirmiştir” biçiminde haberlerle yetindi. Oysa; kaza sırasında ölenlerin sayısının 250’yi aştığı,  Moskova’da yayınlanan “Les Nouvelles de Moscou” dergisi tarafından ortaya atılıyordu… Ukraynalı çevrecilere göre ise, patlama sırasındaki ölü sayısı 7000 dolayında.

Çernobil Nükleer Santrali Patlaması Sonrası Kanser Vakaları
Çernobil Nükleer Santrali Patlaması Sonrası Kanser Vakaları

3700 Becquerel Altında Radyasyon Bulaşmış Besinlerin Satışı Yasal

Ne var ki, bu ketumiyet dalgası 24 Temmuz 1989 günü Yüksek Sovyet’e sunulan gizli bir radyoaktivite haritasının basına sızmasıyla sona erdi. Sovyet mühendislerinin ve radyasyon uzmanlarının hazırladığı rapor korkunçtu! Sovyet Sağlık Bakanlığı’nın 29 Eylül 1986 tarihli kararına göre, 3700 becquerel’in altında radyasyon bulaşmış besin maddelerinin kullanımı hiçbir kısıtlamaya tabi değil! 3700 ile 18500 becquerel arasında radyasyon içeren ürünlerin de Beyaz Rusya, Ukrayna ve Moskova’da satışı serbest! Bu bölgelerden göç ettirme de söz konusu değil. Örneğin 80 bin kişinin yaşadığı Briansk bölgesinde insanlar ürettikleri çayı içiyorlar. Oysa; buradaki radyasyon oranı, metrekarede 7 milyon becquerel. Yine aynı şekilde, Erivan bölgesinde dikilen çayda, 4 Kasım 1988 tarihinde yapılan bir kontrolde, kilogramda 13 ile 17 milyon becquerel radyasyona rastlanmış!…

562 Tiroid vakası, 928 Zehirlenme, 157 Anemi Olayı ve 54 Sinir Hastalığı.

Kısacası, insanlar açık açık zehir içmekte. Rapora göre; 530 yerleşim merkezinde üretilen sütün içilmesi, kesinlikle çok tehlikeli. Hayvanlardaki anormallikler de yüzlerce kat artmış durumda. İki milyondan fazla kişi, sadece beslenme nedeniyle, doğrudan radyoaktivite tehdidi altında. Çocuklarda görülen tiroid ve anemi hastalıklarındaki artış da ürkütücü. Santrale 120 kilometre uzaklıktaki Lugin Bölgesi’nin bilançosu şöyle: 562 tiroid vakası, 928 zehirlenme, 157 anemi olayı ve 54 sinir hastalığı.

Çernobil Faciası Sonrası Radyasyondan Etkilenen Bir Kız Çocuğu
Çernobil Faciası Sonrası Radyasyondan Etkilenen Bir Kız Çocuğu

30 Mart 1990 tarihinde, tedavi görmeleri için Küba’nın başkenti Havana’ya gönderilen 139 kanserli çocuk ise gerçekleri pek yansıtmıyor. Evet, bu çocuklar Havana’da bu konuda uzmanlaşmış iki hastanede tam 45 gün süreyle özel bir tedaviye tabi tutulacaklar. Ama, ya bölgede kalan binlercesi?… Sovyet makamları radyasyon taşıyan çocukların bunu yetişkinlere bulaştırmamaları için, son olarak çareyi bu çocukları okullara hapsetmekte buldular. Dört duvar arasına kapatılan bu çocuklar, yaşlılar gibi yaşamaya mahkum!

Bütün bu dehşete karşın kazadan sağ kurtulanlarda bir tembellik, bir kayıtsızlık, bir bezginlik egemen… Çernobil’de insanların sahip oldukları tek zenginlik, plütonyum ve onun saçtığı radyoaktivite!… Dört yıl sonraki manzara, patlamanın olduğu 26 Nisan 1986’dakinden farklı değil… 40 yıl sonra da pek farklı olmayacak. Çünkü, radyasyon, ne yazık ki çok uzun ömürlü bir bela!…

Çernobil Nükleer Santrali 4. Reaktör’de Meydana Gelen Patlama ile ilgili yazıya benzer makaleleri aşağıdan okuyabilirsiniz:

  1- Nazi Deneyleri
  2-Dünyanın En Korkunç Resimleri
  3-İlginç Tarihi Olaylar

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı