Tatil

Bursa Cumalıkızık Köyü Mihriban Filminin Çekildiği Ev – Kınalı Kar

Bursa’nın Tarih Kokan Köyü Cumalıkızık

Bugünkü yazımızda Bursa’nın Tarihi Köyleri arasında yer alan Cumalıkızık Köyü’nü anlatacağız. Yazımızda Cumalıkızık Köyü anlatılırken bu köyün adının duyulmasını sağlayıp köyü bir nevi ünlü yapan, Mihriban Filminin Çekildiği Ev Kınalı Kar ‘a da yer vereceğiz. Bu yazımızda aşağıda yer alan ilgili konular ve soruların cevabını bulabilirsiniz:
 1- Cumalıkızık Köyü Hakkında Bilgiler
2- Cumalıkızık Köyü Nerede – Nasıl Gidilir ? 
3- Bursa Cumalıkızık Köyü Tarihi
4- Bursa Cumalıkızık Turu
5- Mihriban Filminin Çekildiği Ev – Kınalı Kar 

Herkese Merhaba! Bu yazımda Bursa’nın tarih kokan köyü olan Cumalıkızık köyü hakkında bilgiler vereceğim siz değerli gezginlere. Bursa’da gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Cumalıkızık Köyünde gezilecek görülecek yerler nerelerdir, Cumalıkızık Köyünde ne yenir ne içilir nerede kalınır… Bu soruların hepsine detaylı bir şekilde cevap bulmaya çalışacağız. Hem tarihiyle hem doğasıyla ziyaretçilerini kabul eden Cumalıkızık Köyü,  özellikle metropollerde yaşayan, şehrin gürültüsünden, kalabalığından uzaklaşmak, huzur bulmak isteyenler ve hafta sonu kaçamağı düşünenler için ideal bir yer.

Cumalıkızık Köyü Nerede - Nasıl Gidilir
Cumalıkızık Köyü Nerede – Nasıl Gidilir

Cumalıkızık Köyü Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Osmanlı’dan bizlere miras kalan bu eşsiz köy, Bursa’nın Yıldırım ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Uludağ’ın kuzey eteklerine yayılıyor… Türkiye’nin önemli değerlerinden biri olan Cumalıkızık köyü, 2014 yılında Dünya Mirası Listesi’ne girerek koruma altına alındı.

Bursa Cumalıkızık Köyü Tarihi
Bursa Cumalıkızık Köyü Tarihi

Bursa Cumalıkızık Köyü Tarihi

Kuruluş tarihi 14. yüzyılın başlarına dayanan Cumalıkızık, Osmanlı Dönemi erken dönem sivil mimari örneklerini bizlere sunmaktadır. Oldukça iyi durumda olan 270 adet Osmanlı evini de içinde barındırmaktadır ve bu özelliğiyle Türkiye’nin önemli tarihi merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Cumalıkızık Etnografya Müzesi’nin de açılmasıyla bu tarihi dokunun daha da derinliklerine inme şansını yakalamış olduk.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapması ve özellikle Osmanlı  Dönemi’nde önemli bir yere sahip olmasıyla, birçok dizi ve filme de konu olmuş ve ev sahipliği yapmıştır.

Bursa Cumalıkızık Köyü Mihriban Filminin Çekildiği Ev - Kınalı Kar
Bursa Cumalıkızık Köyü Mihriban Filminin Çekildiği Ev – Kınalı Kar

Bu şirin köyün isminin nereden geldiğini merak edenleriniz için şöyle rivayetlerden bahsetmek faydalı olabilir: Uludağ’ın eteklerinde kurulan köylere kızık adı verilirmiş. Çevre köylerin Cuma namazı için bu köye gelmesiyle Cumalıkızık adını almıştır. Bir diğer rivayet ise Osmanlı Devleti‘nin kurucusu Osman Bey’in köye, Cuma günü kurulması nedeniyle Cumalıkızık ismini verdiğidir.

Bursa Cumalıkızık Turu
Bursa Cumalıkızık Turu

Osmanlı Dönemi’nin dokusunu en çok hissedebileceğimiz mekanlardan biri olan Cumalıkızık köyü, 270 tane Osmanlı evine sahiptir ki bu da demek oluyor ki Osmanlı sivil mimarisinin en önemli merkezlerinden biri bu şirin köy. Haftasonu kaçamakları için de ideal bir yer. Organik besinlerle serpme köy kahvaltısı yapabilir ve sonrasında bu tarih kokan köyü gezmeye koyulabilirsiniz.

Bursa Cumalıkızık Köy Kahvaltısı
Bursa Cumalıkızık Köy Kahvaltısı

Mihriban Filminin Çekildiği Ev – Cumalıkızık Kınalı Kar

Ayrıca bir zamanların beğenilen dizisi Kınalı Kar’da yine Cumalıkızık köyünde çekilmişti. Dizinin tutkunlarına duyurulur. Aslında köyün dizilerle ünlendiğini söylemek de yanlış olmaz. Son yıllarda ziyaretçi sayısında büyük artış yaşanan Cumalıkızık köyünde, konaklardan bir kısmı pansiyona dönüştürülmeye başlanmış. Köylülerinde bu durumdan şikayet ettiği söylenemez zira ürünlerini gelen turistlere sunma şansı edinmişler. Yol kenarı boyunca devam eden tezgahlar ve şirin köylülerle karşılaşmanız mümkün.

Mihriban Filminin Çekildiği Ev - Cumalıkızık Kınalı Kar
Mihriban Filminin Çekildiği Ev – Cumalıkızık Kınalı Kar

Bursa Cumalıkızık Turu

Kendinizi dar taş sokaklara bırakın ve nereye gittiğinizi bilmeden yola koyulun. İlk defa gittiğin bir yeri en zevkli gezme şekli bence bu. Birbirine bağlanan sokakları, farklı detaylarıyla sizleri şaşırtacak tarihi evleri ve sokakların açıldığı küçük meydanlarıyla keşfedilmeye değer güzelliklerden biri. Evlerin yapımında kullanılan malzemeler genel olarak ahşap, taş ve kerpiç. Beton yapı bulmanız biraz zor bu otantik köyde. 1 ya da 2 katlı olan köy evleri genellikle cumbalı. Türkiye’nin gezmeye değer yerleri arasında bulunan Cumalıkızık Köyü, ister tur ile ister tursuz kesinlikle gezmeniz gereken bir köyü

Bursa Cumalıkızık Köyü Mihriban Filminin Çekildiği Ev – Kınalı Kar konulu yazı hoşunuza gittiyse benzer yazılar için:

1-Yerebatan Sarnıcı Tarihi
2-İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Burası ne kadar güzel bir yermiş.Hiç haberim yoktu ama sayenizde keşfettim.Hiç bozulmamış bir yer.Herşey çok doğal görünüyor.En kısa zamanda kızarkadaşımıda alıp buraya gideceğim..Çok teşekür ederim.Sevgiyle kalın…=)))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı