Tatil

İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler

İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler – Efes Antik Kentine Nasıl Gidilir ? 

İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler – Efes Antik Kentine Nasıl Gidilir başlıklı yazımızda şu soruların cevabını bulabilirsiniz:
1- Efes Antik Kentine Nasıl Gidilir ? 
2- Efes Harabeleri Nerede , Hangi ilimizdedir ? 
3- İzmir Efes Antik Kenti Tarihi ? 
4- Efes Antik Kenti ingilizce  Ne Olarak Geçer ? 
5-Efes Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadar 2018 ?                                                                                                                                       

Klasik Yunan döneminde İyonya’nın 12 şehrinden bir tanesi olan Efes (Efes Antik Kenti İngilizce Ephesus Ancient City olarak da bilinir), gerek mimarisi gerekse tarihi dokusuyla büyüleyici bir niteliğe sahiptir. İzmir Efes Antik Kenti tarihi M.Ö 6000’e kadar dayanır. Ayrıca bu yerleşim yeri, dünyanın yedi harikasından biri kabul edilen Artemis Tapınağı’na da ev sahipliği yapıyor.

İzmir'de Görülmesi Gereken Yerler - Efes Antik Kentine Nasıl Gidilir ? 
İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler – Efes Antik Kentine Nasıl Gidilir ?

Efes Harabeleri Nerede ? Efes Antik Kenti Hangi ilimizdedir ?

İnternet üzerinde biraz araştırma yaptığımda bazı sitelerde Efes antik kenti hangi ilimizdedir, efes antik tiyatrosu ve efes harabeleri nerede gibi sorulara rastladım. Her ne kadar çoğu kişinin bilgi dahilinde olsa da kısaca bu konuya değineceğim. Ege’nin ve Türkiye’nin önemli mimari turistik mekanı Efes Antik Kenti harita üzerinde İzmir ‘in Şelçuk ilçesi sınırları içinde bulunur. Türkiye’ deki antik kentler arasında önemli bir yeri olan bu kent İzmir’e 70 km uzaklıktadır. İzmir’den ulaşım sağlayabileceğiniz gibi, Kuşadası’na geçip oradan da Efes ‘e geçebilirsiniz. Kuşadası’ndan Efes’e 19 km bir mesafe bulunmaktadır. Efes’e Kuşadası üzerinden giderseniz yol üzerinde bulunan, paraşüt atlayışlarının yapıldığı uçakların bulunduğu Efes Havaalanı’nı da görebilirsiniz.

Efes Antik Kentine Nasıl Gidilir ?

Tatil için Efes Antik Kenti’ne kişisel aracınızla gidiyorsanız, antik kente girişte bulunan otoparkta 8 TL ücret ile aracınızı bırakıp gezinize öyle devam etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda turlarla da gelebilir ya da toplu taşıma kullanabilirsiniz. İzmir’den Efes’e nasıl gidilir diye düşünüyorsanız, ulaşımınızı Selçuk’a giden minibüsleri kullanarak ya da tren yolculuğu yaparak sağlayabilirsiniz. İzmir’den yola çıktıktan yaklaşık 1 buçuk saat kadar sonra Selçuk’a varmış olacaksınız.

Efes Antik Kentine Nasıl Gidilir - İzmir'de Görülmesi Gereken Yerler
Efes Antik Kentine Nasıl Gidilir – İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler

Efes Harabeleri Nasıl Gidilir ?

Minibüsle ulaşım ücreti 9 TL. Selçuk’a vardıktan sonra Efes’e giden servislere binip 5 -10 dakika sonra antik kente ulaşım sağlamış oluyorsunuz. Kuşadası’nda tatil yapıp tatil sonrası ya da tatiliniz devam ederken Efes Antik Kenti’ni ziyaret etmek isterseniz, Kuşadası’ndan kalkan minibüsleri kullanarak antik kente gidebilirsiniz. Minibüsten ana yolda indikten sonra taksiyle ya da faytonla yolunuza devam edebilirsiniz.

Efes Antik Kent Giriş Ücreti Ne Kadar 2018 ?

Efes Harabelerini (Efes Örenyeri) görmek istiyorsanız Efes Harabeleri için ödemeniz gereken 2018 yılı giriş ücreti 40 TL’dir. Müze gezmeyi seven ve müze kartı sahibi olan gezginlerden iseniz, antik kente ücretsiz girebilirsiniz ama kent içindeki İzmir Efes Yamaç Evleri’ ni görmek istiyorsanız 20 TL vermeniz gerekecek çünkü müze kartı bu bölümde geçmiyor.

Aslında bu konuda size genel bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Müze kartınızın olması size birçok yerde avantaj sağlayacak. Eğer henüz sahip olmadıysanız, daha fazla müze giriş ücreti ödemeden müze karta sahibi olmanızı tavsiye ederim.  Öğrenciler için 20 TL ve yetişkinler için 40 TL fiyatı olan müze kartını almanız durumunda, 1 yıl boyunca gezeceğiniz ve ziyaret edeceğiniz yerlere para ödemenize gerek kalmayacak.

2015 yılında Dünya Mirası Listesinde yer edinen Türkiye’nin bu güzelliği, her yıl yaklaşık 1,5 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır. Efes Antik Kenti‘ni ziyaret ettiğinizde Neolitik, Helenistik ve Roma döneminden esintiler görme şansı  Efes‘in bu denli geçmişe dayanan bir tarihinin olması nedeniyle yaklaşık 8 kilometrelik bir alanda kentin kalıntıları bulunmaktadır. Birçok eseri içinde bulunduran antik kente, gitmişken hiçbir şeyi kaçırmamak ve görmediğiniz bir yer bırakmamak istemiyorsanız en azından 1 tam gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim.

Efes Antik Kent Giriş Ücreti Ne Kadar 2018 ?
Efes Antik Kent Giriş Ücreti Ne Kadar 2018 ?

Celsus Kütüphanesi, Artemis Tapınağı, Yedi Uyurlar, Meryem Ana Evi ve İsa Bey Camii, Efes’in en önemli mimari eserleridir. Bunların dışında Serapis Tapınağı, Odeon Meclisi, Hadrian Tapınağı ve Domitian Tapınağı ziyaret edebileceğiniz diğer önemli eserlerdir.Tabi bu eserlerin bazılarında sadece temel, sütunlar ya da heykellerin bazı kısımları günümüze kadar ayakta kalabilmiştir. Bu özellikleriyle Türkiye’de tatil yerleri ve Türkiye’de gezilecek yerler dendiğinde akla gelen ilk mekanlardan biri diyebiliriz. İşte Efes ‘te ziyaret edeceğiniz en önemli eserler listesi:

1-Artemis Tapınağı
2-Celsus Kütüphanesi
3-Yedi Uyuyanlar Mağarası
4-Meryem Ana Evi
5-İsa Bey Camii
6-St. John Kilisesi

İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler konulu yazımız hoşunuza gittiyse benzer tatil yeri önerileri için:

1-Bursa Cumalıkızık Köyü
2-Yerebatan Sarnıcı Gezi Rehberi

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İzmir’de o kadar çok görülmesi gereken yer var ki… Alaçatı çarşısı mutlaka görülmeli. Özellikle kadınların bu çarşıyı çok seveceğine eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı