TARİH

Hz İsa Neden Çarmıha Gerildi

Hz isa Neden Çarmıha Gerildi

Bu yazıda cevaplarını bulacağınız sorular: 1-Hz isa Neden Çarmıha gerildi 2-Hz isa Nerede Doğdu 3-Hz isa ölümü 4-Hz isa Kaç Yaşında Öldü 5-Hz isa Nasıl Öldü 6-Hz isa Nerede Öldü 7-Aziz Pavlus Kimdir ?

Mesih olduğunu iddia etmesi sebep gösterilerek önce Yahudi makamları, sonra da Romalılar tarafından muhakeme edilen Hazreti İsa, her iki makam tarafından suçlu bulunarak ölüme mahkum edilmiştir. Gene ölüm cezasına çarptırılan iki hırsızla birlikte, Hz İsa çarmıha gerilmek suretiyle MS 33 yılında Kudüs‘te öldürülmüştür. Bu da demek oluyor ki Hz İsa 33 yaşında Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.

Hz isa Neden Çarmıha Gerildi
Hz isa Neden Çarmıha Gerildi

Hazreti İsa, ancak üç yıldan beri yeni dini yaymaya başlamıştı. Bütün insanların inanması lazım gelen bir tek Tanrıdan bahsediyordu. Fakat bu Tanrı, Yahudiler’in tanrısı Yahova değildi. Hazreti isa, insanların eşitliğini, fakir ile zenginin, hür vatandaş ile kölenin Tanrı nazarında bir olduğunu telkin ediyordu.

Bu fikirlere Yahudiler de, Romalılar da tahammül edemiyorlardı. Yahudiler onun “Mesih yani Kurtarıcı” olduğunu kabul etmiyorlar; üstelik onun kendisini Yahudi Kralı ilan ettirmeye hazırlandığı iddiasında bulunuyorlardı. Romalılar’a göre ise, Hazreti İsa’nın yaptığı propaganda, İmparatorluğun içtimai düzenini altüst edecek mahiyette idi.

Hazreti İsa’nın son defa Kudüs’e gelişinde, peygamberin etrafında binlerce kişi toplanmıştı. Bilinmeyen bir sebepten dolayı, Hazreti İsa’nın havarilerinden Yuda (Yahuda) peygamberine ihanet etti ve Hazreti İsa’yı aramakta olan askerlere yol gösterdi. Yahuda ‘nın peygamberi askerlere nasıl tanıtacağı önceden kararlaştırılmıştı. Hazreti İsa’ya rastlayınca, Yahuda ona eliyle bir öpücük gönderecekti. Nitekim öyle de yaptı. Bazı kaynaklarda Yahuda’nın İsa peygamberi direkt öptüğü de söylenir. Askerler, Yahuda’ nın işaretiyle kimin Hazreti İsa olduğunu anladılar ve onu tevkif ettiler. Bu olayı, Oscar Wilde kendi şiir kitabı Reading Hapishanesi Baladı ‘nda şu sözlerle anlatır:

Herkes öldürebilir sevdiği kişiyi
Kimi bir bakışıyla
Kimi dalkavukça sözlerle
Korkaklar öpücükle
Yüreklilerse kılıçlarıyla

Burada korkak olarak gönderme yapılan kişi İsa peygamberi  öpücükle ele veren Yahuda’dır.

Hz isa Ölümü
Hz isa Ölümü

Hazreti İsa’nın yüzyıllardan beri beklenen peygamber olduğuna ilk inanan kişi Galileli Petrus olmuştur. Petrus, Hazreti İsa’nın “Havari” denen on iki arkadaşının en önemlisidir.

Aziz Pavlus Kimdir ? 

MS 66 yılında Hazreti İsa’nın 12 havarisinin en ünlülerinden olan Aziz Pavlus, öldürülmüştür. Öncesinde Pavlus, Yahudi makamları tarafından içtimai düzeni bozduğu için Kudüs’te tevkif edilmiştir. Sonra Aziz Pavlus, Roma vatandaşı sıfatı ile Roma makamlarına başvurmuş ve Romalılar’ın emriyle serbest bırakılmıştır.

Aziz Pavlus Kimdir - Saint Paul
Aziz Pavlus Kimdir – Saint Paul

Fakat İspanya’ya gidip geldikten sonra, tekrar Hristiyan dininin propagandasına başlayan Aziz Pavlus, burada gene tevkif edilmiş ve başı kesilmek suretiyle idama mahkum edilmiştir. Roma’da hüküm infaz edilerek Aziz Pavlus Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.

Pavlus, bir Yahudi ailesinin çocuğu idi. Tarsus’ta doğmuştu. Çok dindar bir Yahudi olarak yetişen Pavlus, önceleri Hazreti İsa’nın ortaya attığı fikirlere muhalefet etmiş, fakat az zaman sonra onun insanlığa gönderilmiş gerçek bir kurtarıcı olduğuna inanmıştır. Hazreti İsa’nın çarmıha gerilmesinden sonra, yeni dini yaymak için büyük bir emek harcamıştır. Birçok ülkeye seyahat etmiştir. Anadolu’yu, Makedonya’yı, Yunanistan’ı gezmiş, Suriye’ye de gitmiştir. Fakat Şam’da mutaassıp Yahudiler arasında hayatının tehlikede olduğunu anlamış ve buradan kaçıp Kudüs’e dönmüştür. Burada tekrar putperestler arasında yeni dini yaymak için faaliyete geçmiştir.

Devletin asayişini ihlal etmek suçundan idam edilmesine rağmen, Aziz Pavlus ’a inanlara bu olay hiçbir tesirde bulunmamış ve yeni Hristiyanlık dininin ilerleyişi sürmüştür.

Hz isa Neden Çarmıha Gerildi – Hz isa Ölümü – Aziz Pavlus Kimdir ? Konulu Yazıyı Beğendiyseniz Benzer Yazılar İçin:

1-Tarihi Olaylar
2-Roma İmparatorları Listesi
3-Sezar’ın Ölümü – Sen de mi Brütüs?

Bu arada Hz. İsa ile ilgili daha fazla bilgiye buradan linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı