Dini HikayelerGİZEMLİ OLAYLAR

Evliya Hikayeleri – Kısa Dini Hikayeler Oku – Evliya Emir Ahmet Buhari

Evliya Hikayeleri – Kısa Dini Hikayeler

Evliya Hikayeleri başlıklı yazıda bugün size İstanbul Evliyaları arasında gösterilen Evliya Emir Ahmet Buhari’ nin eski bir gazete ekinde okuduğum hikayesini paylaşacağım. Yaklaşık 25 sene önce yayımlanan gazete ekinin kısa dini hikayeler bölümünde yer alan hikaye paranormal bir hikaye. Bu yüzden inanıp inanmamak size kalmış. Yalnız hikayeyi anlatmadan önce bir konuyu değinmekte fayda var. Günümüzde hala evliyalardan, şeyhlerden, vb. yardım bekleyen insanlar mevcut. Bunun en önemli nedeni cahillik ve bize gönderilen Kuran-ı Kerim’den bihaber olunmasıdır. Halbuki Kuran’ın daha başında yer alan Fatiha süresine baksak, bu konu ile ilgili surenin içerisinde “İyyake na’büdü ve iyyake nestain” geçtiğini görebiliriz. Türkçesi şöyledir: “Biz yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım dileriz ” Bu yüzden Allah’tan başkasına kulluk etmeyin ve Allah’tan başkasından yardım dilemeyin diyerek hikayeye geçiyorum. Bu arada bu tarz paranormal hikayelere inanmıyorum, sadece Kuran’da geçen paranormal olaylar ve dini kıssalara inanıyorum. Bunun nedeni de Kuran’ın Allah’ın sözü olmasıdır.

İstanbul Evliyaları – Evliya Emir Ahmet Buhari

Emir Ahmet Buhari Istanbul Fatih’te yaşadı. Doğum tarihi net bilinmiyor. 1516 yılında Fatih’te vefat etti. Küçük yaşlarda Hace Ubeydullah Ahrar’dan dersler aldı. Buhari, insanlara doğru yolu göstermek için Kütahya’nın Simav kasabasına gelen evliya Abdullah İlahi’nin yanında yetişmeye başladı. Birlikte Nakşibendi tarikatını Anadolu’da yaymaya başladı.

Evliya Hikayeleri - İstanbul Evliyaları
Evliya Hikayeleri – İstanbul Evliyaları

Bir gün Emir Ahmet Buhari’ nin torunu Necmi Çelebi şiddetli bir hastalığa yakalandı. Şehirdeki bütün doktorların muayene etmesine rağmen onu iyileştiremiyorlardı. Verdikleri ilaçlar tesirsiz kalıyordu. Babası Mahmut Çelebi oğlunun iyi olacağından ümidini kesmeye başladı. Yakınlarından biri “Ahmet Buhari’ye haber verelim gelsin dua etsin” dedi. Buhari eve geldiğinde hastanın nabzı çok hafif atıyordu. Buhari hastaya Kur’an-ı Kerim okuduktan sonra ellerini kaldırıp dua etti. Kısa bir süre sonra gözlerini açan hasta, başucunda duran Emir Ahmet Buhari’yi görünce yataktan kalkıp ellerinden öptü.

Ahmet Buhari çalışmayı çok severdi. Simav’da kaldığı sürede gece-gündüz çalışırdı. Emir Ahmet Buhari 1516 yılında öğrencilerine vasiyetini yazdırdı. Vasiyeti “Mezarımı, mescidimin güneyindeki duvar dibine koyun. Yanındaki defne ağacını kesmeyin” şeklindeydi. Emir Ahmet Buhari vefat ettikten sonra bedenini yıkayan Mahmut Çelebi defin esnasında yaşadığı olayları şöyle anlatıyor:

İstanbul Evliyaları - Evliya Hikayeleri
İstanbul Evliyaları – Evliya Hikayeleri

Evliya Emir Ahmet Buhari’nin Defni Sırasında Yaşanan Olay

“Mübarek bedeni şu fakir yıkadı. Bir öğrenci arkadaşım da su döküyordu. Yıkama esnasında üç defa gözünü açtı. Etrafına baktı. Hiç konuşmadan tekrar gözlerini kapattı. Kıbleye kendisi döndü mezara indirildikten sonra kıbleye doğru sağ yanı üzerine döndü. Cenazede olanlar hayretler içinde salavat getirmeye başladı. Daha sonra mezar toprakla kapatıldı. Öğrenciler mezarın üzeri belli olması için ağaçla örtmek istediler. Kabrin yanında bulunan ağacı keserek mezarın üzerini örtmeyi uygun gördüler. Ben müsaade etmedim, öğrenciler ısrar ettiler. Daha sonra öğrenciler mezarlığın yanındaki ağacı kesmişler. Kabrin etrafını duvar yapıp üzerini örtmüşler. Kısa bir süre sonra o taşların arasından aynı ağaç çıkıp büyümeye başlamış. Öğrenciler ağacın tekrar çıktığını görünce çok şaşırmışlar. Korku içinde gelip anlattılar. Mezarlığa gittiğimde öğrencilere Emir Ahmet Buhari’nin vasiyetini hatırlattım”. Emir Ahmet Buhari’nin mezarı Fatih Camii’nin batısındaki Emir Buhari Camii’nin yanındadır.

Benzer Paranormal Hikayeler İçin:

1-Gizemli Olaylar
2-Yaşanmış Sıradışı Olaylar
3-Dünyanın En Korkunç Resmi ve Yaşanmış Olayları

Evliya Emir Ahmet Buhari hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı