TARİH

Kleopatra ile Antonius

Marcus Antonius ve Kleopatra

Tarihi Olaylar yazı dizinimizde bugün Marcus Antonius ve Kleopatra hakkında bilgi vereceğiz. İskenderiye ‘de MÖ. 30 ‘da Marcus Antonius ve Kleopatra intihar etmek suretiyle hayatlarına son vererek nihayet ölümde de birleşmişlerdir. Ölüm günü öncesi Antonius, Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın intihar ettiğine dair yalan bir haber almış ve bu acıya dayanamayarak Ptolemaioslar’ın tarihi sarayında kendini hançerleyerek öldürmüştür.

Mısır Kraliçesi Kleopatra

Marcus Antonius ’un kendini öldürecek derecede sevdiği Mısır Kraliçesi Kleopatra ise bu sırada Oktavianus ’un eline esir düşmek endişesiyle titriyordur. Zincirler içinde Roma sokaklarında teşhir edilmektense son kararını vermiş ve planını uygulamaya koyulmuştur.

Mısır Kraliçesi Kleopatra Ölümü
Mısır Kraliçesi Kleopatra Ölümü

Mısır Prensesi Kleopatra’nın intiharı da hayatı gibi gösterişli olmuştur. Bütün ihtişamı ve maiyeti ile taht salonuna gelen prenses Kleopatra bir meyve sepetine konmuş zehirli küçük bir yılanı göğsüne bastırıp kendini yılana sokturarak intihar etmiş ve neticede zehirlenerek ölmüştür(Kleopatra’nın Ölümü temalı yukarıdaki tabloda yılan açıkça görülmekte). Bu suretle Mısır’da Ptolemaioslar ‘ın hakimiyeti kalmamış ve Mısır’ın 3000 yıllık istiklali sona ermiştir. Ayrıca Marcus Antonius’un ortadan kalkması ile Oktavianus nihayet Roma’nın tek hakimi olmuştur.

Marcus Antonius ‘un öldüğünde 53 yaşında olduğu söylenir. Antonius MÖ. 44 yılında konsül, MÖ. 40 ‘ta Roma’nın bütün doğu eyaletlerinin taçsız hükümdarı olmuştur. MÖ. 31 yılına kadar bu vaziyet devam etmiştir. Marcus Antonius eşi Fulvia’nın ölümünden sonra MÖ. 40 ‘ta Oktavianus ’un 7 yaş büyük ablası Oktavia ile evlenmiş, fakat 8 yıl sonra boşanmıştır.

Marcus Antonius ve Kleopatra
Marcus Antonius ve Kleopatra

Oktavia, Gaius Marsellus ’tan dul kalmış bir kadındı. Antonius öldüğünde, Oktavia Roma’da yaşamaktaydı ve 40 yaşındaydı. İlk kocasından bir oğlu ile bir kızı, Antonius ’tan da 2 kızı vardı.

On bir yıldan beri Antonius ile gayri meşru bir hayat yaşayan Mısır Prensesi Kleopatra’ya gelince, Antonius öldüğünde o da 39 yaşındaydı. Sezar ile gayri meşru ilişkisinden olan oğlu XIV. Ptolemaios, babası öldüğünde 17 yaşındaydı. 12 yıldan beri annesinin yanında Mısır’ın sözde hükümdarı ilan edilen Ptolemaios, Antonius öldükten sonra Oktavianus tarafından derhal öldürtülmüştür. Kleopatra’nın Marcus Antonius ’tan ayrıca bir kızı olmuştur. Kleopatra adını taşıyan bu prenses erkek olmadığı için Oktavianus tarafından affedilmiş ve öldürülmemiştir.

Kleopatra Gerçek Resmi Nasıl – Kleopatra Güzel Miydi ?

Kleopatra gerçek resmi nasıl? diye merak ediyorsanız aşağıda Kleopatra’nın bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak oluşturulan modellemesine bakabilirsiniz. Kleopatra güzel miydi, bakıp siz karar verin…

Kleopatra Gerçek Resmi - Kleopatra Güzel miydi
Kleopatra Gerçek Resmi – Kleopatra Güzel miydi

Benzer Yazılar İçin Tıklayabilirsiniz:

1-Gılgamış’ın Ölümsüzlük Arayışı
2-Sen de mi Brütüs Sözünün Hikayesi
3-Sokrates’in Son Sözleri “Borçlarımı Ödeyin”

Ayrıca Marcus Antonius ile detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı