TARİH

Sezar’ın Ölümü “Sen de mi Brütüs”

Brütüs Hikayesi – Sen de mi Brütüs Sözünün Hikayesi

Brütüs Hikayesi veya Sen de mi Brütüs sözünün hikayesi olarak da bilinen hikayenin kaynağı MÖ 44 yılında yaşanan bir hadiseye dayanır. Jül Sezar ölümü öncesi söylediği rivayet edilen bu ifadenin orijinali ” Et tu Brute ? “dir. Et tu Brute, sen bile mi Brütüs veya sen de mi Brütüs demektir. Bu arada hikayeye başlamadan önce konu ile ilgili google ‘da yaptığım bir araştırmada “Sende mi Brütüs nasıl yazılır? gibi bir ifade karşıma çıktı 🙂 “Sende mi Brütüs nasıl yazılır” diye soruyorsanız doğru yazılışını hemen söyleyelim: “Sen de mi Brütüs”. Hatta yeri gelmişken bu yazım yanlışı ile ilgili olan Sende mi Brütüs karikatürü ile biraz gülüp hikayemize geçelim.

Sende mi Brütüs Karikatürü
Sende mi Brütüs Karikatürü

Jül Sezar Ölümü

MÖ. 44 yılı 15 mart günü Jül Sezar ölümü gerçekleşmiştir. Hançer darbesiyle öldürülen Sezar, Senato önündeki Pompeius Heykeli ‘nin kaidesi üzerine düşmüş ve birkaç saniye sonra son nefesini vermiştir.

Her zaman olduğu gibi o sabah da Sezar, Senato’ya gelmiş ve Senato’ya girer girmez etrafını kalabalık bir senatörler topluluğu sarmıştır. Kimisi hürmetlerini sunuyor, kimisi Sezar’ın teveccühünü kazanmak istiyordur. Bu sırada verilen bir işaret üzerine katiller hançerlerini çekmiş ve bir anda birkaç hançer birden Sezar’ın vücudunun muhtelif yerlerine saplanmış ve Jül Sezar ölümü kucaklamıştır.

Sen de mi Brütüs Sözünün Hikayesi
Sende mi Brütüs Sözünün Hikayesi

İlk hançer darbelerinden sonra Sezar’ın yavaş ve yumuşak bir sesle: “Sen de mi Brutus?” dediği duyulmuştur. Bu şekilde hitap edilen adamın hangi Brutus olduğu kesin şekilde öğrenilememiştir. Fakat bu adamın Markus Brutus olduğu rivayeti yayılmıştır. Roma diktatörü Sezar’ın Markus Brutus ’tan hiçbir zaman sevgi ve teveccühünü esirgemediği bilinmektedir. Buna rağmen Markus Brutus ‘ün böyle bir cinayeti işlemesi ölüm anında Sezar’ı şaşırtmış ve bu yüzden son sözlerinin “Sen de mi Brutus?” olduğu rivayet edilmiştir.

Markus Brutus, Deçimus Brutus ve Kassius Longinus

Tahmin ve söylentilere göre, Sezar’ı vuran üç kişi, Markus Brutus, Deçimus Brutus ve Kassius Longinus’tur. Bunların çoktan beri Sezar’ın güttüğü siyasete şiddetle muhalif oldukları bilinmekteydi. Fakat rivayetlere göre, üç katil bu işi kendi başlarına yapmış değillerdir. Senatörlerin önemli kısmının bu cinayete taraftar olduğu bilinmektedir. Çünkü yüksek aristokrasi tabakasına mensup olan bu senatörler, Sezar’ın gün geçtikçe artan nüfuzunu büyük bir endişeyle takip ediyorlardı. Sezar’ ın öldürüldüğü gün bütün Roma şehrinde heyecan son haddine çıkmıştır. Cinayet gününün,  Sezar’ın İranlılar üzerine sefere çıkacağı günün arifesi olduğu söylenir. Ölümü dolayısıyla Sezar bu sefere çıkamamıştır.

Sezar’ın dostları, onu böyle bir tehlikeye karşı birkaç kere haberdar etmişlerdir. Fakat Sezar, bu ihtarlara kulak asmamıştır. Hatta bir kahin, Sezar’a: “Martın 15. gününden sakın!” ihtarında bulunmuştur. Ancak son birkaç gün için Sezar etrafındaki tehlikenin farkına varabilmiş, fakat hareketlerini değiştirmek lüzumunu duymamıştır. Dostlarına, “Öldürülmem kaçınılmazsa, bunun hemen olmasını diliyorum” diye söylediği rivayet edilir.

Bir rivayete göre öldürüldüğü sabah zevcesi Calpurnia, Sezar’a Senato’ya gitmemesi için yalvarmıştır. Çünkü Calpurnia, önceki gece rüyasında Sezar’ı kanlar içinde görmüş ve bu rüyadan pek korkmuştur. Evinden çıktıktan birkaç dakika sonra da Sezar’ın bir dostu, bugünlerde Senato’da esen havanın hiç de lehte olmadığını, bugün Senato’ya gitmekten vazgeçmesini söylemek üzere Sezar’ın evine gelmiş, fakat Sezar evde olmadığı için ona söyleyeceklerini iletememiştir. Birkaç dakika erken gelebilseydi, bu dostu belki Sezar’ı o gün Senato’ya gitmekten vazgeçirebilecekti

Sezar Brutus ‘u Oğlu Gibi Severdi

Sezar’a karşı suikast hazırlayanların başı Markus Brutus MÖ. 85 te doğmuştur. Genç asilzade, Kato’nun yeğeni ve damadıdır. Markus Brutus önce Sezar’a karşı Pompeius’un safında dövüşmüş ve Sezar tarafından affedilince onun tarafına geçmiştir. Rivayetlere göre Sezar öteden beri Brutus’un annesine aşık ve Brutus’u da oğlu gibi severdi…

Benzer Yazılar Okumak İçin Buyrun:

1-Roma imparatorları
2-Tarihi Kısa Hikayeler
3-Sokrates’in Son Sözleri “Borçlarımı Ödeyin”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı