TARİH

İlyada ve Odysseia Destanı

ilyada ve Odysseia Özeti

ilyada ve Odysseia Destanı yazar Homeros ‘un en ünlü destanı olarak bilinir. Fakat Homeros gerçekte yaşadı mı, ilyada destanı Homeros tarafından mı yazıldı ? bu soruların cevabı halen bir muamma. Bunları bir kenara bırakıp şimdi ilyada ve Odysseia özetine geçelim. Özet diyorum çünkü kitap çok uzun. Bu yüzden Tarihi destanlar arasında bulunan ilyada destanı ve Odysseia destanına ayrı ayrı kısaca değinilecek.

İlyada Destanı Özeti– Truva Savaşı Mitoloji

ilyada “ilyum’a ait” demektir. İlyum ise Yunanlılar’ın Truva’ya verdikleri isimdir. Truva Kralı Priam karısı Hekuba, oğulları Paris ve Hektor ile bahtiyar yaşamaktadır. Paris güzelliği, Hektor da cesareti ve savaşçılığı ile ün salmıştır.

Paris, Yunanistan’da Isparta Kralına elçi olarak gönderilir. Isparta Kralı Menelas, Yunanistan’ın en güzel kadını sayılan Helen ile evlidir. Paris, Helen’e aşık olur. Menelas’ın Isparta’da bulunmamasından istifade ederek onu kaçırır ve Truva’ya getirir.

Paris’in bu hareketi bütün Yunan devletçiklerini Truva’ya karşı birleştirir. Truva’dan öç almak ve Helen’i kurtarmak için büyük hazırlıklardan sonra Truva önlerine gelirler. Şehir çok iyi güçlendirilmiştir. Yunan ordusundaki Aşil ve Odise gibi kahramanların bütün gayretlerine rağmen Truva alınamaz. Kuşatma on yıla yakın bir zaman sürer. Tanrı Apollon’u sakinleştirmek için Aşil’in elinden bir cariyesi alınır. Buna kızan Aşil, Isparta Kralı Menelas’ın kardeşi olan Yunan ordusu Başkomutanı Agamemnon’a ve bütün Yunanlılar’a darılarak çadırına çekilir.

Truva Savaşı -ilyada Destanı
Truva Savaşı -ilyada Destanı

Aşil’in savaşa girmemesi Yunanlıların cesaretini büsbütün kırar. Bir felâketi önlemek istiyen Aşil’in en iyi dostlarından Patroklus, onun zırhını giyerek Truvalılar’a karşı çıkar. Düşmanı püskürtür ama, Truvalılar’ın en büyük kahramanı Hektor tarafından öldürülür.

Dostunun öldürülmesi üzerine gazaba gelen Aşil, altı aydır kapandığı çadırından çıkar. Çok büyük bir vuruşma olur. Aşil, Hektoru öldürür ve cesedini Truvalılar’ın gözleri önünde surlar boyunca sürükler. İhtiyar Truva Kralı Priam’ın yalvarmaları üzerine Hektor’un cesedi kendisine verilir. Bütün Truva matem içindedir. Yunanlılar ise Patroklus’un mezarı başında bu büyük başarılarını kutlarlar.

Bununla beraber Truva kuşatması uzayıp gider. Şehir Yunanlıların eline düşecek gibi değildir

Odysseia Destanı Özeti

ilyada ve Odysseia Destanı ‘nın ikinci bölümü olan Odysseia Destanı, Truva’nın Aşil’in hilesi sayesinde ele geçmesiyle başlar. Tahtadan çok büyük bir at yaptıran Aşil, atı şehrin surları önünde bırakır. Yunan ordusunu da geri çekip kuşatmanın kaldırıldığı hissini verir. Buna aldanan Truvalılar atı içeri alırlar. Bu olayı çılgınca kutlamaya başlarlar. Bütün şehir halkı sarhoş ve uyur vaziyetteyken atın içinde saklı olan Yunanlılar dışarı çıkarlar. Şehrin kapısını açıp büyük orduyu içeri alırlar. Truva fethedilir.

Truva’ya karşı savaşmış olan Yunan kahramanlarından biri de ithaka Adası Hükümdarı Odise’dir. Odise, karısı Penelop ile küçük oğlu Telemak ’a çok düşkündür. Odise ailesini güçlükle bırakarak, Yunan birliğini bozmamak için Truva savaşına katılmış, on yıl Truva önlerinde orduya büyük fayda sağlamıştır.

Zaferden sonra Odise de hissesine düşen ganimetleri on iki gemiye yükleyerek dönmeye hazırlanır. Fakat kader onun daha bir on sene sevgili karısı ile oğlunu görmesini istemez. Muhalif rüzgârlar Odise’nin gemilerini güneyin bilinmez, esrarlı ülkelerine sürükler. Karaya çıkan Odise’nin adamları ülkenin cazibeli kadınlarına tutulurlar. Onların verdikleri unutturucu meyveyi yiyip bütün geçmişlerini unuturlar. Onlarla beraber yaşamaya başlarlar.

Bir müddet sonra Odise yeniden denize açılır. Fakat fırtınadan gemilerini ve bütün adamlarını kaybeder. Ogigya Adası ’na çıkıp canını kurtarır.

Deniz Perisi Kalipso Odise ‘ye Aşık Oluyor

Ada çok güzel bir yerdir. Bağlar, çiçek ve gül bahçeleri vardır. Kuşların ötmesi bile bir musikidir. Deniz Perisi Kalipso da bu adadadır. Kalipso ilk görüşte Odise’ye aşık olur. Fakat Odise’nin aklı fikri karısında ve oğlundadır. Bütün bu güzelliklere aldırmaz. Adadan ayrılabilmek için fırsat kollar. Kalipso, eğer kendisi ile devamlı şekilde yaşamaya razı olursa onu ölümsüz yapacağını söyler. Böylece ebediyen sevişeceklerdir. Fakat Odise bu teklifi kabul etmez. Hatta ilahlara yalvarır, bu adadan kurtulmak ve ailesine kavuşmak için Tanrıların yardımını diler.

Deniz Perisi Kalipso Odise Aşkı
Deniz Perisi Kalipso Odise Aşkı

Odise, Kalipso ’nun yanında sekiz yıl kalır. Nihayet perinin aşkından kurtulup tekrar denize açılır. Ülkesinden ayrıldıktan ancak yirmi yıl sonra adasına ayak basabilir.

Odise’nin oğlu Telemak kahraman bir savaşçı olmuştur. Güzel karısı Penelop ise hâlâ onu beklemektedir. Kendisi ile evlenmek isteyenlerin hepsini reddetmiş, onların her türlü baskılarına karşı koymuştur.

Odise dilenci kıyafeti ile sarayına gelir. Oğlunun yardımı ile bütün düşmanlarını alt eder. Tekrar tahtına ve oğluna kavuşur.

Benzer Yazıları Aşağıdaki Linklerden Okuyabilirsiniz:

1-Gılgamış’ın Ölümsüzlük Arayışı
2-İstanbul’daki Tarihi Ağaçlar ve Efsaneleri
3-Sokrates’in Son Sözleri “Borçlarımı Ödeyin”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı