TARİH

Sokrates’in Son Sözleri: “Borçlarımı Ödeyin”

Sokrates Ne Zaman Öldü – Sokrates Ölümü Nasıl Oldu?

Sokrates M. Ö. 399 yılında Atina’da zehirlenmek suretiyle ölüme mahkum edilmiştir. Öldürülmekten çok Sokrates ölümü kabul ederek kendisine sunulan baldıran otu ile zehirlenmiş bir kadeh içkiyi içmiş ve yaşamına kendi son vermiştir. Kendisine ölüm kadehini uzatan adam, yapmaya mecbur olduğu bu hareketten dolayı filozoftan özür dilemiştir.

Sokrates'in Baldıran Otu İle Ölümü
Sokrates’in Baldıran Otu İle Ölümü

Sokrates Şarapla Karışık Baldıran Otunu İçiyor

Sokrates, içmeye mahkûm edildiği kupayı eline aldığı zaman soğukkanlılığından en küçük bir şey kaybetmemişti. Hareketlerinde ve yüzünde hiçbir ümitsizlik alameti yoktu. Etrafını çevreleyen öğrenci ve dostlarına: “Söyleyin bana şarapla karışık bu zehri içmem Tanrıları memnun eder mi? Öbür dünyada sükûna kavuşabilmek için Tanrılara dua etmek lazım, bunu kabul ediyorum. Ölüme de fazla aldırdığım yok zaten. İşte benim duam: Sonum bu olsun.”

Sokrates Ölümü
Sokrates Ölümü

Sokrates son cümleyi söyler söylemez, kupayı bir dikişte sonuna kadar içti. Yüzünün hiçbir hattı değişmedi. Etrafını çevreleyen öğrencileri ve dostları çok müteessirdiler. Bunlardan Kriton bu hale fazla dayanamayıp dışarı çıktı. Apollodor, teessürle karışık bir hiddet içinde kıpkırmızı kesilmişti. Sokrates onlara: ”Ne yapıyorsunuz? “ diye bağırdı ve devam etti: “Kadınları buradan uzaklaştırdım ki, bu gibi sahnelere maruz kalmayayım. Siz ise kadınlardan beter mantık ölçüleri dışına çıktınız. Benim bildiğim, insan mesut kelimeler işiterek ve söyleyerek bu hayatı terletmelidir. Sakin olun, kendinize gelin. “

Sokrates’in Son Sözü

Sokrates’in bu sözleri etrafındakileri utandırdı. Ağlamalarını kesmeye çalıştılar. Sokrates, bacaklarının uyuştuğunu söyledi. Sırt üstü yattı. Önce ayakları, sonra bacakları soğumaya başladı. Az sonra karnına kadar vücudunun bütün alt kısmı buz gibi soğudu. Yüzünün de uyuşmak üzere olduğunu anlayınca: “Kriton” dedi ve şöyle devam etti “Borçlarımı ödeyin.” Kriton cevap verdi: “Merak etme üstat. Başka bir dileğin var mı?” fakat Kriton’un sorusu cevapsız kaldı çünkü Sokrates son nefesini vermişti.

Benzer Yazılar Okumak İçin:

1-Yaşanmış ilginç Tarihi Olaylar
2-Gılgamış’ın Ölümsüzlük Arayışı
3-Yusuf İle Züleyha Hikayesi

Bu arada Sokrates Ölümü ile ilgili daha fazla bilgiye buradan  ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı