TARİH

Gılgamıs Destanı Özet

Gılgamış Destanı Özeti

Gılgamış Destanı Uruk şehri ‘nde yaşayan Gılgamış ve dostu Enkidu (Gölgeler Vadisi) ile düşman Tanrıça İştar arasında geçen bir hikayedir. Enkidu’nun ölümü sonrası Gılgamış atası Ut ile buluşur ve ondan Büyük Tufan ‘ı dinler. Gılgamış Destanı ölümsüzlük otu ile ölümsüzlüğe erişmeye çalışan Gılgamış’ın gördüğü rüya sonrası asıl ölümsüzlüğe ölümsüzlük otu ile ulaşamayacağını anlamasıyla sona eriyor. Gılgamış Destanı özeti tek bir cümle ile yapılabilecek olsaydı o cümle sanırım şu olurdu: “Ebedi yaşam ve mutluluk, ölümsüzlüğün sırrını çözerek değil Allah’a iyi bir kul olup onun taktirini kazanarak ve insanların hafızasından silinmeyecek iyilikler ve büyük işler yaparak elde edilir.” Şimdi ölümsüzlüğü bulan adam Gılgamış ‘ın anlatıldığı Gılgamış Destanı Özeti ‘ne geçelim.

Gılgamış Destanı Özeti
Gılgamış Destanı Özeti

Uruk Şehri Kahramanı Gılgamış ve Düşman Tanrıça İştar 

Mezopotamya’da Gılgamış adında çok kuvvetli birinin harikulade destanı dilden dile dolaşmıştır. Gılgamış Destanı ‘nın orijinali 3000 mısra halinde çivi yazısı ile yazılmıştır. Destan, her parçası senenin bir ayına tekabül  eden on iki kısma ayrılmıştır. Şüphesiz kudretli şairlerin eseri olan bu efsanenin yaratıcıları zamanla unutulmuştur.

Gılgamış, yüzyıllar önce Uruk Şehri ‘nde hüküm süren bir Sümer kahramanıydı. Şehrin etrafını muazzam bir surla çevirmek istedi. Bu yıpratıcı çalışmadan gözü yılan halk, Gılgamış’ı tanrılara şikayet etti.

İhtiraslı Tanrıça İştar
İhtiraslı Tanrıça İştar (Sağda)

Tanrılar halkı dinledi. Tanrıça İştar, onları korumak İçin Enkidu ’yu vazifelendirdi. Enkidu, sedir ormanları içinde, vahşi hayvanlar arasında yaşıyordu. Bir vuruşmada, kötülük eden bir devi öldüren Enkidu, Gılgamış ile karşılaşınca onunla dost oldu ve bu suretle Tanrıça İştar ‘ın isteğini yerine getiremedi.

Gılgamış’ın Dostu Enkidu’nun Ölümü

Gılgamış ile Enkidu, insan oğluna düşman olan mahlukları yok ederek, dünyayı düzenlemeye çalıştılar. Bir gün Enkidu, arkadaşı Gılgamış’ı Tanrıça İştar ’ın ziyaretine götürdü. Tanrıça, Gılgamış’ın Enkidu tarafından öldürülemeyeceğini burada anladı çünkü Enkidu’nun Gılgamış’a karşı olan sadakati gözünden kaçmamıştı. Bu nedenle Gılgamış ‘ı baştan çıkarıp amacına ulaşmaya çalıştı. Fakat Gılgamış, Tanrıça İştar ‘a gönül verenin sonunda ölüme mahkum olacağını biliyordu. Onun için İştar’ın aşkını kabul etmedi. Gazaba gelen Tanrıça, Enkidu’yu cüzam hastalığına yakalattırdı ve ölmesine neden oldu. Gılgamış’ı da aynı akıbete uğratmak istedi. Fakat Gılgamış, hayat ve ölüm muammalarını çözmek ve ölümsüzlüğün sırrını elde etmek için, atası Ut ’a başvurmaya karar verdi.

Ölümün Kıyısında Ata Ut ve Büyük Tufan

Gılgamış, atası Ut ’u bulmak için pek çok seyahat etti ölüm kıyılarına kadar denizi aştıktan sonra Ut ’u buldu. Mukaddes ihtiyar, Gılgamış’a Büyük Tufan ‘ı anlattı. Vaktiyle bütün Mezopotamya büyük tufan nedeniyle boğulmuşken tanrıların lütfu ile nasıl yalnız kendisinin ve hizmetkârının kurtulduğunu açıkladı. Ut, Gılgamış’ı Tanrıça İştar’ın şerrinden kurtarmaya gücü vardı. Fakat ne yazık ki ölümsüzlüğün sırrını ifşa etmeye muktedir değildi. Gene de Gılgamış’ı boş çevirmek istemedi. Ona kuvvet ve gençliğin sırrını yazıp verdi.

Gılgamış’ın Rüyası Gölgeler Vadisi

Gılgamış büyük üzüntüler içinde atası Ut ‘a veda etti. Bir gece Gılgamış uyurken rüyasında dostu Enkidu ‘yu gördü. Enkidu, ölülerin Gölgeler Vadisi ’nde, hiçbiri kendini tanımayan ve hatırlamayan mahlûkların arasında, tanrıların her zaman için lütfunu bekler bir halde idi. Gılgamış bu rüyadan anladı ki, ölümsüzlük, dünyada erişilebilecek en büyük saadet değildi. Gerçek saadet, tanrıların lütfuna layık olarak insanların hafızasından silinmemek ve bu suretle hakiki ölümsüzlüğe kavuşmaktı.

Benzer Yazılar Okumak İçin:

1-Yaşanmış ilginç Tarihi Olaylar
2-İstanbul’daki Tarihi Ağaçlar ve Efsaneleri
3-Tarihimizde Tuhaf Hadiseler

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı