TARİH

Adnan Menderes’in Çok Sevdiği Kadın Ayhan Aydan

Ayhan Aydan – Adnan Menderes Bebek Davası

(Adnan Menderes Bebek Davası)
Yassıada duruşmalarının en ilgi çekici konularından biri olan Bebek Davası ‘nın kadın kahramanı olan Soprano Ayhan Aydan o sabah Ankara’dan İstanbul’a getirildiği zaman sırtında bej bir elbise ve yine aynı renkte şapka vardı. Gazetecilere: “Bu duruşmaya çıkmaktansa 500 kere sahneye çıkmaya razıyım…” diyordu.

Bebek Davası Sanığı Ayhan Aydan
Bebek Davası Sanığı Ayhan Aydan

Yüksek Adalet Divanı Huzurunda Bebek Davası Başladı

Bebek Davası Yassıada ’daki davaların en ilgi çekici olanlarından biriydi. Düşük Başbakan Menderes’in gayrimeşru çocuğu dolayısı ile açılan bu davanın kadın kahramanı Devlet Operası’nın ünlü Sopranosu Ayhan Aydan’dır.

Adnan Menderes Bebek Davası Duruşmasında
Adnan Menderes Bebek Davası Duruşmasında

 

Başkan:” Tanık Ayhan Aydan çağrılsın “ dediği zaman salonda derin bir sessizlik oldu. Bütün gözler şahidin salona gireceği deniz tarafındaki kapıya çevrilmişti. Sanık Adnan Menderes’in de büyük bir heyecan içinde olduğu göze çarpıyordu. Adnan Menderes terliyordu. Duruşmaların başladığı ilk günde bile bu derecede şaşkın değildi. Herkesten fazla bir dikkatle Ayhan’ın gireceği kapıya bakıyor, bir yandan da sabırsız sabırsız kravatını düzeltiyordu. Fakat dakikalar geçtihi halde Ayhan Aydan görünmüyordu. Reis: “Nerede kaldı? “ diye sorarken şahit salona girdi. Son derecede soğukkanlı görünüyordu. Başkanın: “Arkada oturan sanıkları tanır mısınız? “ sorusuna  “Çok iyi tanırım.” cevabını verdi.  Sonra anlatmaya başladı: “Adnan Menderes’i 1951 de tanıdım ve kendisini çok sevdim. Çocukları da severdim. Bütün emelim ondan bir çocuk sahibi olmaktı. Maalesef muvaffak olamadım…” dedi. Sonra, 8 saat yaşayan çocuğunun eceliyle öldüğünü söyledi.

Ayhan Aydan Hakim Karşısında
Ayhan Aydan Hakim Karşısında

Bebek Davası Ölü Bebeği Ahmet Aydan

Bundan beş yıl önce Ankara’da bir mezarlığa Feyzi oğlu Ahmet Aydan adı altında gömülen yeni doğmuş bir çocuğun etrafını saran esrar perdesi, bu konu ile ilgili Bebek Davası’nın Yassıada’daki ilk duruşma gününde henüz kalkmamıştı. Çünkü sanık Menderes ölüm hadisesi ile ilgisinin bulunmadığını kesin olarak iddia etti. Biri sanık, ikisi tanık olarak dinlenen hekimler de aynı sözleri tekrarladılar. Ama ifadelerinin birbirini tutmadığı açıkça seziliyordu. Olayın kadın kahramanı Soprano Ayhan Aydan ise hazin bir şekilde biten aşk macerasının panoramasını büyük sahne alışkanlığı ile etraflıca çizdi. İlk günkü duruşmanın en büyüt özelliği, Menderes’in tamamen ruhi bir çöküntü içinde duruşma salonunu terk etmesi oldu.

Adnan Menderes, Bebek davası için o gönü adeta hususi bir itina ile giyinmişti. Artık herkesin ezberlediği kahverengi kostümlerini değiştirmişti. Salona girerken mütemadiyen saçlarını düzeltiyordu. Hususi hayatına ait korkunç izahatı şaşılacak bir soğukkanlılıkla anlatıyordu.

Bebek Davası Adnan Menderes
Bebek Davası Adnan Menderes

Gayrimeşru Çocuk ve Kasadan Çıkan Kadın Külotu

Başkan, Adnan Menderese: “Evlisiniz ve üç çocuğunuz var. Buna rağmen Ayhan Aydan’dan gayrimeşru bir çocuğunuz oluyor… Bunu öldürtmek için…” sözleri ile ithamda bulunurken başvekil Adnan Menderes dudaklarını yemekte İdi. Hele başsavcı Yardımcısı: İşte Menderesin “üzerinde son derece mahrem evrak vardır, açılmasın” yazılı kasasından çıkanlar, diye elindeki kadın çamaşırını havaya kaldırınca adeta yıkılmıştı. Yüzü evvela bembeyaz, sonra mosmor kesilmişti. Buram buram terliyordu. Nerede ise iskemlesinden yıkılacaktı.

Benzer Tarihi Olaylar İçin:

1-27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi
2-İstanbul’daki Tarihi Ağaçlar ve Efsaneleri
3-II. Katerina ve Aşk Hayatı

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı