GİZEMLİ OLAYLAR

Mezardan Gelen Sesler

Yeraltından Gelen Sesler – Mezardan Gelen Sesler

Yeraltından gelen sesler yazısında tesadüf eseri fark edilen ve kabirden geldiği düşünülen sesler hakkında konuşacağız. Yeraltından duyulan seslerin kesin olmasa da kabirden gelen sesler olduğu düşünüldüğünden yazı başlığını mezardan gelen sesler olarak koymayı uygun gördük. Bu garip deneyim ile ilgili yazılmış Kainattan Sesler isimli bir kitap bulunuyor. Söylemeden geçmeyelim bir gün siz de dinlediğiniz eski bir kasette ölmüş bir yakınınızın sesini duyarsanız sakın korkmayın, iyi okumalar…

Ünlü İsveçli ressam, müzisyen ve film yapımcısı Frederinch Jürgenson, bir gün pilli teybini alarak evden çıktı. Amacı uzak, ıssız bir yerde kuşların sesini kaydetmekti. Eve dönüp teybini çalmaya başladığında kuş seslerinin yanında zayıf insan sesleri duyuldu. Bu sesler İsveççe ve Norveçce dillerinde kuşların sarkışını tartışıyordu.

Olayı tesadüf olarak gören Jürgenson, bir radyo dalgası aldığını sandı. Yine aynı deneyi tekrarladı. Bu kez daha değişik sesler duydu. Bu sesler ona sesleniyor ve ölmüş akraba ve arkadaşları olduğunu iddia ediyorlardı. Bunun üzerine Frederinch Jürgenson birkaç yıl boyunca Stockholm yakınlarındaki Mölnbo’daki evinde bu konu üzerine çalıştı. Çalışmalarının sonuçlarını 1964’te “Kainattan Sesler” adlı kitabında yayımladı.

Kainattan Sesler Kitabı ve Hiçbir Yerden Gelen Sesler

Frederinch Jürgenson’ın yazdığı Kainattan Sesler kitabı Alman Psikolog Profesör Hans Bender’in ilgisini çekti. Psikolog Hans Bender, Freinburg Üniversitesi’ndeki Parapsikoloji Enstitisünün müdürüydü. Bu kürsünün masrafları hükümet tarafindan karşılanmaktaydı. Profesör, bilim adamlarından oluşan bir ekip kurdu. Deneyler tekrarlandı ve sonuçlar analiz edildi. Bilim adamlarının konuyla ilgili raporunda şunlar yazılıydı:

Mezardan Gelen Sesler
Mezardan Gelen Sesler

“Fabrikadan yeni çıkmış bir kaset, sessiz ortamda normal bir teybe takılıyor. Olay yerinde kayıt yapılıyor. Dinlendiğinde kasetten konuşan insan sesleri duyuluyordu. Bu yeraltından gelen sesler incelendiği halde kökeni çağdaş bilimce açıklanamıyor.Seslerin kendileri normal insan sesleri gibi izler oluşturuyor. Bu yüzden yerin altından gelen bu seslere, “Hiçbir yerden gelen sesler” adını verdik.”

Kabirden Gelen Sesler

Dr. Bender’e göre bu olay insanlık için nükleer fizikten bile önemli. Olayın paranormal kökenli olması da çok muhtemel. Jügenson’un garip keşfinden diğer bilim adamları da etkilendiler. İsveç’teki Uppsale ve Sovyet Rusya dönemi Riga Üniversitesi’nin eski profesörü Dr. Konstantin Raudive de olayla ilgilendi. Bu Psikoloji profesörü, 1965‘te Jürgenson’un deneylerini duyduğunda Almanya’da yasıyordu. Dr. Konstantin Raudive, ünlü Psikolog Carl Jung’un eski bir öğrencisiydi. Prof. Dr Raudive de esrarlı seslerle deneyler yaptı. 1965’ten 1974’deki ölümüne dek çok başarılı kayıtlar yaptı. Ekibindeki başarılı isimlerden biri de Theodor Rudolp’tu. Sıkı laboratuvar şartlarında 100 binden fazla kayıt yapıldı. Çalışmaların analizleri incelendi. 1960’lı yılların sonunda sonuçlar bir kitap olarak yayınlandı.

Kainattan Sesler - Kabirden Gelen Sesler
Kainattan Sesler – Kabirden Gelen Sesler

Peter Bender, Kainattan Sesler kitabı önsözünü yazmıştı. Yazısında teypte ilk tuhaf sesi nasıl duyduğunu anlattı. Ayrıca sonrasında gelişen olaylar şöyle anlatılıyor: Colin Smythe yeni bir kaset alarak Dr. Raudive’nin talimatlarına uygun bir şekilde kayıt yaptı. Kayıtlarda insan sesine benzer ritimler duyuldu. Ancak Dr. Smythe ne olduğunu anlayamadı. Peter Bender, kasetin o kısmını 2, 3 kez dinledi. Sonra birden sesin ne dediğini anladı. Almanca olarak ‘Kapıyı aç” diyordu. Ses bir kadına aitti ve Bender’e göre bu ses ölmüş olan annesinin sesiydi…

İlginizi Çekebilecek Benzer 3 Yazı:

1-Elke Sommer’in Yaşadığı Gerçek Hayalet Hikayesi
2-İntihar Ettiren Yasaklanan Şarkı Kasvetli Pazar
3-Korku Seansı Filminin Lanetli Bebeği Annabelle ‘in Gerçek Öyküsü

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı