TARİH

II. Katerina ve Aşk Hayatı

Baştan söylemek gerek burada anlatılacak hikaye II. Katerina bir diğer adıyla Büyük Katerina ile ilgilidir, I. Katerina ile ilgili değil. İnternette Çariçe ile ilgili bir araştırma yaptığımda karşıma ilginçtir insanların konu ile ilgili yaptığı şu aramalar çıktı: ” Rus Katerina Baltacı Mehmet, Baltacı Mehmet Paşa Katerina, Baltacı ve Katerina, Katerina kimdir ” İnsanların çariçe ile ilgili yaptığı bu aramaların ilginç bulduğum yanı hepsinin Baltacı ve Katerina aşkına odaklanmış olması. Fakat Baltacı Mehmet Paşa’nın çariçesi ne yazık ki I. Katerin olduğundan yazımızda bu aşk anlatılmayacaktır. Onun yerine Çariçe Katerina kimdir? yanıtlamaya çalışacağız

Rus Çariçe Büyük Katerina

O gün sarayda, peri masallarındakine benzer bir ziyafet veriliyordu yine. İçkinin su gibi aktığı devlet hazinesinin bol keseden harcandığı, çılgınlıkların da son haddine vardığı gecelerden biriydi bu…Kalabalık arasında her haliyle dikkati çeken bir güzel vardı. Herkesten ayrı ve herkesten başka. Neşeli görünüyordu ama aslında üzgündü, çünkü bu ihtişamın içinde halkının durumunu düşünüyordu. Ona göre var olmanın sırrı dışarda, gırtlağına kadar çamura batmış durumdaki halktaydı, sefillerdeydi… Şüphesiz göğsündeki kalp, onlarla beraber atıyordu.

Bir an öfkeyle patlayan bir ses bütün solonu sarstı: “Fazla ukala ve fazla cüretkarsınız siz madam. Üstelik haddinizi de bilmiyorsunuz. Benim bulunduğum yerde böyle konuşmaya nasıl cesaret edebiliyorsunuz… Sözleriniz değil, sadece varlığınız bile neşemi kaçırmaya yetiyor. Defolun buradan…”

Karşısında duran kişi, cümlesinin sonunu noktalamak istiyormuş gibi elindeki peçeteyi güzelin suratına fırlattı. Genç kadın sapsarı kesilmişti. Fakat başı yine dimdikti, kendisi de mağrur. Bütün gizli duyguları gözlerinde toplanmıştı sanki… Kin ve nefret doluydu bu gözler. Söz konusu kadın bir süre sonra tahta çıkacak, tarihe de Büyük Katerina olarak geçecekti. 34 sene müddetle tek başına Rus İmparatorluğuna şan, şeref, halkına refah getirmek için canla başla çalışacaktı. Ziyafet sırasında herkesin arasında ona hakaret eden adam da kocası veliaht 3. Petro idi. Evliliklerinin ilk yıllarında Petro çariçe ile bir ilişki yaşamayacak, geçen zaman içinde çariçe kocasının en yakın arkadaşı olan Soltikov ‘la yakınlaşmaya başlayacak ve bir gece beraber olacaklardır. O geceden sonra da artık sonu gelmez bir şekilde Katarina‘nın sevgilileri olacaktır.

Büyük Katerina Kimdir ?

Çariçe Katerina
Çariçe Katerina

2 Mayıs 1792 ‘de dünyaya gelen çariçenin asıl ismi Sofi idi. Alman asıllıydı Sofi. Veliaht Petro ile evlendirilmek üzere Rus sarayına davet edildiğinde henüz 15 yaşındaydı. Nişanlısından ilk görüşte nefret etmişti. Veliaht, kaba, şişman, çirkin suratlı, gaddar ve sapık bir insandı .Uzun bir nişanlılık devresinden sonra evlendiler. Sofi’nin dini Ortodoks oldu, ismi de Katerina…

Çariçe Elizabeth, 5 Ocak 1762de ölünce, bu veliaht koca, Üçüncü Petro olarak tahta çıkacak, fakat bir ayaklanma sonucu 2 Temmuz 1762’de öldürülecekti. Onun yerine karısı tahta çıkarılacak ve adına da İkinci Katerina denilecekti.

Çariçe, ülkesini ve milletini çok seviyordu. Nihayet tahta çıktıktan sonra birçok kanlı olayın patlak vermesine rağmen büyük hizmetler görmeyi, faydalı olmayı yine de başardı. Hayatta iki büyük tutkusu vardı: Birincisi devlet işleri, ikincisi de aşktı.

Büyük Katerina her gece başka bir erkekle birlikte oluyordu. Bu erkek kim olursa olsun… İster bir general, ister bir saray muhafızı. Erkekte aradığı şey rütbe ve kişilik değildi. Bazı geceler sırayla 4-5 erkeği birden yatak odasına aldığı oluyordu. Bu denemelerden ilkini 23 yaşında, sonuncusunu da beyin kanamasından öldüğü 60 yaşında olduğu söylenir. Bu konuda dillere destan olmuş gerçekten dikkate değer bir sürü macera yaşamıştı. İşte bunlardan biri şöyledir:

Söylentilere göre Büyük Katerina geceleri yatak odasına kapandığı zaman gönül eğlendirdiği kimselerin kendisini bir çariçe olarak değil, sadece kadın olarak görmelerini isterdi. Mesela bir akşam, aşıklarından Potemkin ile beraberken Potemkin birdenbire: “Şu anda bütün Rusya’yı kollarımın arasında tutuyorum” diye bağırmış. Bunun üzerine çariçe bozulmuş ve sinirli bir şekilde: “Hayır Potemkin, yanlışın var. Sen şu anda bütün Rusya’yı değil, sadece Katerina’yı kollarının arasında tutuyorsun” demiştir.

Büyük Katerina’nın Ölümü

Çariçelik görevi ile aşk hayatını aynı tempoda ve aynı süratle yürüttüğü halde bunları birbirine asla karıştırmayan Büyük Katerina ‘nın kendisi gibi büyük bir endişesi vardı o da oğlu Pol ‘du. Pol’un babası gibi kaba ve sapık olacağını düşünüyordu. Bu yüzden devleti ona bırakmak istemiyor, emeklerinin boşa gitmesinden korkuyordu. Niyeti tacı ve tahtı torununa bırakmaktı. Fakat bu arzusunu gerçekleştiremeden 1796 yılında ansızın öldü. Ecel onu, beyin kanaması seklinde son sevgilisi genç Platon Zubov ile beraberken yakalamıştı. Başka bir kaynağa göre çariçe banyo sırasında beyin kanaması geçirerek ölmüştür.

Annesi ölür ölmez yerine geçen oğlu Pol’ un ilk işi babasının cesedini mütevazı mezarından çıkartmak oldu. Büyük bir törenle ikisini birden gömdürmeyi aklına koymuştu.

Karlı bir gün bu isteğini yerine getirildi. O gün, birbirinden nefret eden iki insanın cenazesi yan yana gidiyor, tabutların hemen arkasında iki ihtiyar korkudan titreyerek Üçüncü Petro’nun kılıcını taşıyordu. Bunlar Katerin’in eski aşıklarından, kocasının da katillerinden Aleksi Orlov ve Bariatinsk’ ti.

Pol böylece hem annesinden, hem aşıklarından, hem de babasından intikam almış oluyordu. Annesiyle babası için yaptırdığı muhteşem mezarın tasına da söyle bir cümle yazdırttı Pol:

“Hayatta ayrı, ölümde beraber..”

Benzer Yazılar İçin:

1-Sokrates’in Son Sözleri : “Borçlarımı Ödeyin”
2-Gılgamış’ın Ölümsüzlük Arayışı
3-Adnan Menderes’in Çok Sevdiği Kadın Ayhan Aydan

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı