AĞLATAN HİKAYELER

Yunus Emre’nin En Güzel Şiiri ” Sana İbret Gerek İse ” Nasıl Yazıldı ?

Yunus Emrenin En Güzel Şiiri

Yunus Emre'nin En Güzel Şiiri - Sana İbret Gerek İse Hakkında
Yunus Emre’nin En Güzel Şiiri – Sana İbret Gerek İse Hakkında

Yunus Emrenin en güzel şiiri başlıklı yazıda bugün bence Yunus Emrenin en güzel şiiri olan ” Sana ibret gerek ise ” şiirinin nasıl yazıldığı ve yaşadığı dönemdeki ruh hali betimlenerek Yunus Emre anlatılacak.

Yunus Emrenin En Güzel Şiiri Nasıl Yazıldı?

O köy senin bu köy benim, o han senin, bu han benim.!. Yunus, yıllardır gurbette pişiyordu. Aç, susuz kaldığı günler çoktu. Başında, sırtında yok, çarığı çarıklıktan çıkmış, Anadolu’yu geziyordu. Bir kez ona şeyhi, canından çok sevdiği Tapduk Emre ‘si: “ Kırk yıl gezeceksin… “dememiş miydi?

Yunus Emrenin En Güzel Şiiri - Sana ibret gerek ise
Yunus Emrenin En Güzel Şiiri – Sana ibret gerek ise

İşte geziyordu. Hanlar, hamamlar, sebiller, kervansaraylar, camiler, mescitler, köyler, konaklar, taze gelinler, kocamış kadınlar, yeniçeriler, beyler, iri kavuktu mezar taşları, yoksullar… Gözlerinin önünden akıp gidiyordu hep. En rahat ettiği, huzura kavuştuğu yerler mezarlıklardı. İnsanlar ölümden korktukları için daima mezarlıklardan kaçıyorlar, en sevdiklerini toprağa bıraktıktan sonra arkalarına bakmadan gidiyorlardı. Oysaki ölümü düşünmek, düşten sonsuza geçmeyi düşünmek… İşte asıl yaşamak, asıl anlamlı yaşamak buydu.

Bir yoksulun mezarı, gene yoksuldu… Başında, ayağında birer kaya parçası, hafif kabartılmış bir toprak, sonsuz yalnızlık ve her mevsimde üstünden esip geçen rüzgârlar, akıp giden bulutlar, kuşlar, kuşlar… Sonra toprağa değen yağmurun sesi, sonra gürül, gürül fırtınalar, sonra bembeyaz bir yorgan kar… Ve de hiç mi hiç hatırlanmamak… Ah en güzeli bunların bir ineğin, üstünde biten otları o ılıcık dudaklarıyla koparmasıydı.

Bir gelinin mezarı… Gelin yoksul ya da varlıklı olabilirdi.. Birleştikleri tek yön üstlerine bırakılan otlar, yapraklar, çiçeklerdi. Sonra koca günlerce gelir diz çöker ağlar, toprağını kabartır ama sonra o da unuturdu. Gelin yıldızlarla, bulutlarla, dünyalarca büyük yalnızlıkla baş başa kalırdı…

Sana ibret gerek ise …

Yunus Emrenin En Güzel Şiirleri - Sana ibret gerek ise
Yunus Emrenin En Güzel Şiirleri – Sana ibret gerek ise

Bir kendini beğenmiş zenginin mezarı… Akraba, çoluk, çocuk zengin olduklarını burada da görsünler, burada da sayılsınlar diye mermerden, taştan kabir yaptırırdı ölülerine. Gerçekte bu istekle değildi… Geleneği bozmamak ve yoksula baskı yapmak içindi. Üstüne çevresine çiçekler dikerler, sulakta su bulundururlardı her zaman. Kandillerde, bayramlarda topluca ziyaretine gelirler, tuttukları bocalara Hatim duası okuturlardı çoğunluk. Dilencilere de para serperlerdi. Sonra ne olurdu? O da gene yapayalnız kalırdı orada. O mermerlerin, çiçeklerin altında… Gece iner, gündüz gelir, günler, yıllar geçerdi üstünden… Sonra, sonra o ağlayanlar da unuturlardı onu. Bu doğanın insana verdiği bir unutkanlıktı. Ama gerçekti.

Yunus, koca Yunus, neler düşünmezdi bu her türden mezarlara baktıkça! Şu heybetli mermer mezarın yanında çiğnenerek kaybolmuş yoksulun mezarı ne anlamlı, ne yüceydi… Şu devrilmiş taşlar, kırılmış taşlar… Şu eskimiş taşlarla zaman alay mı ediyordu? Geçen zaman, geçen zaman vefasız, doymak bilmeyen zaman…

Ya yollarda rastladığı köy mezarlıkları? Öyle başlarında taşları falan da yoktu. Toprak kabartının başına bir kaya parçası, ayağına bir taş parçası konmuş hatta bazıları silinip gitmişti. Bir ağaç, küçük bir yeşillik yoktu. En güzel süsleri rüzgâr ve üzerlerinden akıp giden zamandı. Köyün varlıklı mı, yoksul mu olduğunu bu mezarlara bakmakla anlayabilirdi insan. Yunus, tüm bu mezarlıkları geziyor, onları yoksullukları içinde seviyordu. Son yazdığı koşma biçimindeki dinsel ilahileri hep ölüm üzerineydi. Gurbet bitmiyor, çilesi tükenmiyordu. Bildiği bir şey vardı Yunus ‘un, her geçen günle Allah’a daha çok yaklaştığı…

Yunus Emrenin En Güzel Şiiri başlıklı yazı hoşunuza gittiyse benzer yazılar için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz:

1-Nazi ve Psikiyatrist Kitabı
2-Sanchez’in Çocukları (The Children Of Sanchez)
3-Yusuf ile Züleyha Hikayesi

Yunus Emre’nin tüm şiirlerine buradan ulaşabilirsiniz

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı