MÜZİK DÜNYASI

En İyi 5 Radiohead Şarkısı ve Analizleri

En iyi Radiohead Şarkıları

En iyi Radiohead Şarkıları listeme başlamadan önce şunu söylemeliyim ki yaptığım Radiohead top list benim sıralamamdır. Bu sıralamanın, Radiohead şarkılarının popülerliği ile hiçbir bağlantısı yoktur. Şimdi buyrun sıralamaya “Depresif Robot” (Paranoid Android) ile başlayalım.

1- Paranoid Android (Depresif Robot)

Radiohead Paranoid Android Şarkısının Anlamı
Radiohead Paranoid Android Şarkısının Anlamı

En iyi Radiohead Şarkıları listesinin 1 numarası öyle sanıyorum ki kimseyi şaşırtmamıştır. Paranoid Android muhtemelen şimdiye kadar yapılmış en mükemmel şarkılardan biridir. Bu gezegendeki herhangi biri tarafından yazılan bundan daha iyi bir şarkının çok az olduğunu düşünüyorum. Parça, Radiohead OK Computer albümünde yer alır ve albümün doruk noktasındaki şarkıdır.

OK Computer, Radiohead’in en iyi albümü olmakla kalmayıp müzik tarihinin gelmiş geçmiş en iyi albümleri arasındadır (Şimdiye kadar sayısız ödül kazanmıştır.) En iyi Radiohead şarkıları listesinde bir numaraya bu yüzden Paranoid Android’i uygun gördük. Şimdi Paranoid Android şarkı sözleri ne anlatıyor, ona bakalım

“Paranoid Android”, Thom Yorke’un, zihnin üç farklı zemini olarak gördüğü üç farklı ruh halini anlatır. Şarkının sözleri, Ok Computer albümünde yoğun olarak geçen delilik, şiddet ve kapitalizme karşı siyasi duruş da dahil olmak üzere bir dizi temayı işler. Yorke’un şarkı sözlerinin, Los Angeles barında yaşadığı tatsız bir tecrübeye dayandığı söylenir. Söylentiye göre Yorke, bara girdikten sonra etrafı kokain çeken, sarhoş birtakım insanlar tarafından sarılır. Bu sarhoş kişilerden biri bardaki kadınlardan birinin üzerine içki döktükten sonra kadın saldırganlaşır. Bu durum Yorke’u korkutur. Yorke kadını “insanlık dışı” olarak karakterize eder ve kadının gözlerinde daha önce hiç görmediği bir bakış olduğunu ve bu yüzden o gece uyuyamadığını söyler.

Şarkıya tamamen hakim olan tek bir şey var…kaos

2- Fake Plastik Trees (Sahte Plastik Ağaçlar)

Radiohead Fake Plastik Trees Şarkısının Anlamı
Radiohead Fake Plastik Trees Şarkısının Anlamı

Belki bazılarınız bu şarkıyı neden en iyi Radiohead şarkıları listesine koyduğumu anlamayabilir veya sırasını beğenmeyebilir. Aslında bu şarkı en iyi Radiohead şarkıları listesinin ilk sırasında yer alan Paranoid Android ile zirveyi paylaşmalıydı. Fakat burada popülerlikten dolayı zirveyi Depresif Robot ‘a verdim.

Sahte plastik ağaçlar şarkısı kapitalizme ve tüketici merkezli bir topluma karşı yazılmıştır. Söylentiye göre Thom, bu şarkıyı kaydetmeyi bitirdiğinde dizlerinin üzerine çökmüş ve ağlamaya başlamıştır.

Sahte plastik ağaçlar şarkısına ait klipte Thom’u, bir alışveriş sepeti içerisinde alışveriş merkezinde ürünler arasında dolaşırken görürüz. Tüm ürünler sadece birkaç renkle gösterilmiştir. Yani 5 farklı renk var desek aslında farklı 5 ürün olduğunu çıkartabiliriz. Yine de klipte insanların bir sürü şey almak için birbirleriyle yarıştığı görülür. Bu durum ile anlatılmak istenilen insanların sadece bir şeyler satın almış olmak için bir şeyler aldığı ve bu nedenle fazla tüketen bir toplum haline geldiğimizdir.

3-Karma Police (Karma Polisi)

Radiohead Karma Police Şarkı Sözleri Anlamı
Radiohead Karma Police Şarkı Sözleri Anlamı

Karma, eylemler ve sonuçları için kullanılan Sanskritçe bir terimdir ve genellikle yapılan eylemlerin sonuçlarını ele alır. Basitleştirilmiş bir Batı perspektifinden bakarsak, karma fikri, bir eylemi yaptığınızda eylemin niteliğine göre hak ettiğiniz sonucu almanızdır. Yani iyilik yapanın iyilik, kötülük yapanın kötülük bulmasıdır.

Karma police şarkısında, Karma’nın(karma polisinin) kişileri yaptıkları kötü eylemlerden dolayı cezalandırması anlatılmaktadır.

4- Street Spirit (Sokak Ruhu)

Radiohead Street Spirit Şarkısının Anlamı
Radiohead Street Spirit Şarkısının Anlamı

Bu şarkı ile ilgili Thom Yorke şunları söylemiştir:

Street Spirit, bizim en saf şarkımız. İlginçtir ki şarkıyı ben değil şarkının kendisi yazdı. Biz sadece bu şarkının elçileriydik veya biyolojik katalizörleri.Şarkının tam olarak anlaşılabilmesi benim açımdan bile mümkün değil. Bu şarkıyı yazdıktan sonra bir daha böylesine umutsuz bir şey yazmamaya karar verdim çünkü Radiohead olarak en üzücü şarkılarımızda bile bir yerlerde en azından bir ışık parıltısı varken Street Spirit (Sokak Ruhu) şarkısında hiçbir ışık parıltısı, bir umut yoktu. Street Spirit şarkısını sonunda ışığı olmayan karanlık bir tünele benzetiyorum. Bana göre bu şarkı, insana acı veren tüm trajik duyguları içinde barındırıyor.

Grup üyeleri olarak her birimizin bu şarkıyla başa çıkma yolları vardır, ben buna ayrışma diyorum. Özellikle ben, şarkı esnasında duygusal yanımı kendimden ayrıştırdım, aksi taktirde şarkıyı çalamazdım.

Street Spirit şarkısının klibinde şarkı sözlerini açıklamaktan ziyade parça parça görüntüler koyarak şarkıdaki duyguyu vermeye çalıştık.Görüyorum ki hayranlarım ya benden daha cesur ya da ne dinlediklerinin farkında değiller çünkü Street Spirit’i dinleyerek şarkının ruhlarına nüfuz etmesine izin veriyorlar.

Halen, bu şarkıyla duygusal açıdan başa çıkabilecek hayranlarımızın olduğuna inanamıyorum. Bu yüzden şarkının ne hakkında olduğunu bilmediklerini düşünüyorum. Street Spirit’i konserlerimizin sonlarına doğru çalıyoruz. Şarkı esnasında ben içten içe parçalanırken cıvıl cıvıl, gülümseyen binlerce kişiyi gördüğümde içim acıyor, şarkıda geçen trajediden kimsenin haberi yok. Bu tıpkı köpeğinizi azarladığınızda onun bunu anlamayıp size kuyruk sallamasına benziyor. Konserde Hepsi aynen böyle görünüyor ve bu benim kalbimi kırıyor.

Şarkının beni katalizör olarak seçmemiş olmasını dilerdim… bu şarkıyı ben yazmadım…

5-No Surprises (Hiçbir Değişim Yok)

Radiohead No Surprises Şarkısının Anlamı
Radiohead No Surprises Şarkısının Anlamı

No Surprises, Radiohead’in üçüncü albümü olan OK Computer ‘ın üçüncü ve son single’ıdır. OK Computer için kaydedilen ilk orjinal No Surprises kaydı beğenilmemiş ve aynı şarkının birçok farklı sürümü yapılmıştır. Fakat Yorke’un deyimiyle bütün versiyonlar hep ilk versiyonun golgesinde kaldığı için grup tekrar orijinal kayda geri dönmüştür.

Fitter, Happier’de aşılanmak istenen fikirler bu şarkıda da karşımıza çıkar. Bize herkese iyi davranma, arkadaş edinme, evlilik yapma, birkaç çocuk sahibi olma, güzel büyük bir evde sakin bir hayat yaşama vb. içeren ideal bir hayata sahip olma düşüncesi benimsetilmiştir. Fitter, Happier şarkısında anlatıcı, bize dayatılan bu hayatı yaşamanın inanılmaz derecede robotik olduğunu fark eder. Bu aynı,kafes içinde ilaç deneylerinde kullanılmak üzere tutulan domuzlar gibi insanların da gücü elinde bulunduran kişiler tarafından kullanılmasına benzer. Alınan yeni telefon, yeni ev gibi şeylerle mutlu olmak üzere proglanmış hayatlar her yerde…No Surprises şarkısında Thom bu hayatın onu nasıl yavaş yavaş öldürdüğünü anlamıştır.

No Surprises şarkısının klibinde, Thom’un kaskı yavaş yavaş su ile dolar ve nerdeyse Thom boğulmaktadır fakat buna rağmen bu durum karşısında çok kayıtsızdır. Aslında bu, şarkının iyi bir özetidir. Yani bu değişimin, sürprizlerin olmadığı(No Surprises) sıkıcı, mükemmel ! ! yaşam bize bazı daha yüksek güçler (siyasi, ekonomik vb.) tarafından dayatılıyor. Materyalist hayatlar manevi yaşamı dışlıyor. Halbuki ölümden başka bir çıkış yolu yok ve bu yüzden o maddeye tapan hayatların sonu ebedi mutsuzluk… Thom’un videoda bu durum karşısında bir seçim yaptığını görüyoruz, kafeste yaşamaktansa barış içinde ölmeyi tercih ediyor.

Hayatımızı, korunaklı bir balon içerisinde veya  Thom’un giydiği gibi bir koruyucu kask içerisinde yaşıyoruz ve bu kalkan bizim asıl hayatı görmemizi, o hayatı yaşamamızı engelliyor. Başımızdaki kaskı çıkarmazsak sonunda hepimiz Thom gibi boğulacak… No Surprises çok umutsuz bir şarkı, çünkü gerçeği, hepimizin yaşadığı hayatı, anlatıyor.

Benzer Yazılar İçin:

1-Metallica Hakkında Bilinmeyenler
2-Meat Loaf Hakkında Bilinmeyenler – Bat Out Of Hell
3-En iyi Heavy Metal Grupları

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı