GİZEMLİ OLAYLAR

Nazi Deneyleri

Nazilerin İnsanlar Üzerinde Gerçekleştirdiği En Kötü 10 Deney

Nazi Deneyleri İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin özellikle insanlar üzerinde gerçekleştirdiği korkunç deneylerdir. Nazilerin savaş dönemi boyunca gerçekleştirdikleri korkunç olayları kabul etmeyenimiz yoktur sanırım. Holokost muhtemelen bunların arasında bilinen en kötü insanlık suçlarından biriydi. Toplama kamplarında birçoğumuzun bilmediği birçok insanlık dışı şey oldu. İnsanlar üzerinde yapılan deneyler bunlardan biriydi. Sigmund, Josef Mengele, vb… gibi doktorlar tarafından yürütülen Nazi Deneyleri bunların arasında en korkunç olanıydı. Mahkumlar sonu genellikle ölümle biten sayısız deneyde denek olarak kullanıldı. Bu yazımda bahsi geçen korkunç insan deneyleri nelerdir, anlatacağım

10- Kan Pıhtılaşması İle İlgili Nazi Deneyleri

Dr. Sigmund Rascher, Dachau toplama kampında mahkumlar üzerinde kan pıhtılaşması ile ilgili nazi deneyleri yürütmüştür. Sigmund, pancar ve elma kullanarak Polygal adını verdiği bir ilaç üretmiş ve bu ürettiği ilacın yaraya yapılan cerrahi müdahelede kanamayı durdurabileceğine inanmıştır.

Yapılan deneylerde önce deneklerin her birine Polygal adlı ilaçtan verilmiş ve sonra boyun ve göğüslerinden silah ile vurularak ilacın kanamayı durdurmadaki etkinliği test edilmiştir. Daha sonra bu mahkumların bacakları herhangi bir anestezi uygulanmadan kesilmiştir. Ayrıca Dr. Sigmund Rascher mahkumları işçi olarak kullanarak  aynı ilacı üretebileceği bir şirket de kurmuştur.

9-Sülfamit Deneyleri

2. Dünya Savaşı Korkunç Deneyleri
2. Dünya Savaşı Korkunç Deneyleri

Ravensbruck toplama kampında bazı mahkumlar üzerinde sülfamit içeren ilaçlar kullanarak bu ilaçların etkinliğini test edilmiştir. Deneyde mahkumların ayak bilekleri derinin üzerinden kesilerek açılmış ve sonra yaranın üzerine bakteri içeren bir karışım dökülerek yaraların üzerine dikiş atılmıştır. Ayrıca savaş senaryosu gereği mahkumların yaralarının içine cam parçacıkları da batırılmıştır. Fakat sonradan, tutsaklara uygulanan bu deneyin, savaş koşulları ile karşılaştırıldığında hafif kaldığı düşünüldü. Bu  yüzden kurşun yaralarını simule etmek için tutsakların kan damarları iki taraftan da sıkıca bağlanarak kan dolaşımları durdurulmuş ve sonrasında deneklere içinde kükürt ihtiva eden ilaçlar verilmiştir. Yapılan bu nazi deneyleri ile bilimsel ve farmakolojik alanda yaşanılan gelişmelere karşın mahkumlar deneylerin sonunda ya kalıcı olarak sakat kalmış ya da korkunç acılar çekerek ölmüşlerdir.

8- Donma ve Hipotermi Deneyleri

Nazi İnsan Deneyleri
Nazi İnsan Deneyleri

Alman ordusu doğu cephesinde yaptıkları çatışmalarda soğuğa karsı önlem almadıkları için binlerce askerini kaybetmiştir. Bu durum üzerine Dr. Sigmund Rascher, Auschwitz ve Dachau toplama kamplarındaki tutsaklar üzerinde Nazi deneyleri gerçekleştirmiştir. Bu deneylerde tutsaklar içi buz dolu bir havuza sokularak hipotermiye girmeleri sağlanmıştır. Dr. Sigmund Rascher bu deney sonunda iki şeyi öğrenmek istiyordu. Bunlardan birincisi tutsakların düşen vücut ısılarına ne kadar dayanabildiği ve ne kadar süre sonra öldükleriydi. İkincisi donarak ölenlerin tekrar hayata döndürülüp döndürülemeyeceğiydi.

Çıplak denekler ya içi buz dolu bir havuza girdiriliyorlardı ya da ısı sıfır derecenin altındayken dışarda bırakılıyorlardı. Deneyler sonrası çoğu denek öldü. Hayatta kalan deneklerden bazıları da bilinç kaybı sonrası ağrılı tedavi süreçlerine maruz kaldı. Bu tedavi süreçlerinde denekler ciltlerini yakan kavurucu ultraviyole lambaları altına yerleştirildi, vücut ısılarının artmaları için kadınlarla çiftleştirilmeye zorlandı, üzerlerine kaynar su döküldü veya sıcak su havuzlarına yerleştirildi.

7- Fosfor Bombası Deneyleri

Nazilerin Yahudiler Üzerinde Yaptıkları Deneyler
Nazilerin Yahudiler Üzerinde Yaptıkları Deneyler

1943 ve 1944 yılları arasında Buchenwald toplama kampında üç ay boyunca, yanıcı bombalar tarafından verilen fosfor yanıklarının ne derece ilaç ile tedavi edilebilir olduğunu test etmek için mahkûmlar üzerinde deneyler yapıldı. Mahkumlar kasıtlı olarak fosfor bombaları ile yakılarak şiddetli ağrılara maruz bırakıldılar. Bu deneylerde çoğu mahkum ağır yaralandı.

6-Deniz Suyu Deneyleri

Auschwitz Toplama Kampındaki Çocuklar
Auschwitz Toplama Kampındaki Çocuklar

Deniz suyunu içilebilir hale getirmenin yollarını bulmak için Dachau’ daki mahkûmlar üzerinde deneyler yapıldı. Denekler dört farklı gruba ayrıştırıldı. Bunlar sırasıyla; su içmeyen grup, deniz suyu içen grup, Berka Yöntemi ile ayrıştırılmış deniz suyu içen grup ve tuşsuz deniz suyu içen gruptu.

Deneklere, ilgili gruplarına göre izin verilen suyun dışında başka hiçbir yiyecek veya içecek verilmedi. Deniz suyu içen gruptaki mahkumlar şiddetli ishal ve havaleye gelişti. Ayrıca birçok mahkumda halüsinasyon görme, aklı yitirme hatta ölüm gibi sonuçlarla karşılaşıldı.

5-Zehir Deneyleri

Yahudiler Üzerinde Yapılan Deneyler
Yahudiler Üzerinde Yapılan Deneyler

Buchenwald toplama kampında zehrin insanlar üzerindeki etkilerini belirlemek için mahkumlar üzerinde deneyler yapıldı. 1943’te gizlice mahkumlara zehir verildi.

Bazıları yiyeceklerine katılan zehir ile doğrudan öldüler. Hayatta kalanlar ise otopsileri yapılmak üzre öldürüldü. Bir yıl sonra mahkumlar, deneylerin hızlandırılması için zehirli mermilerle vurularak öldürülmeye başlandı. Bu denekler muazzam derecede acı çektiler.

4-Sterilizasyon Deneyleri

İnsanlar Üzerinde Yapılan X-Ray Deneyleri
İnsanlar Üzerinde Yapılan X-Ray Deneyleri

Naziler, Arı ırktan olmayanların imha edilmesinin bir parçası olarak, farklı toplama kamplarındaki mahkumlara sterilizasyon deneyleri yaptılar. Bunu yapmalarındaki amaç en az zaman ve para harcayarak gerçekleştirilen kitle imha metodunu bulmaktı.

Bir dizi deneyde, fallop tüplerini bloke etmek için kadın deneklerin üreme organlarına kimyasal tahriş edici bir madde verildi. Deney sonucu bazı kadınlar öldü. Kalanlar ise otopsi için öldürüldü.

Bir başka deneyde mahkumlar mideleri, kasıkları ve kalçalarında ciddi yanıklara neden olan yoğun X-ışınlarına maruz bırakıldı. Deney sonunda mahkumların vücudunda tedavi edilemez hasarlar meydana geldi. Bazı denekler öldü.

3-Kemik, Kas ve Sinir Rejenerasyonu ile Kemik Transplantasyonu Deneyleri

Doktor Josef Mengele'in Üzerlerinde Deney Yaptığı Çocuklar
Doktor Josef Mengele’in Üzerlerinde Deney Yaptığı Çocuklar

Yaklaşık bir yıl boyunca, Ravensbruck toplama kampındaki mahkûmlar üzerindeki kemik, kas ve sinirleri yeniden canlandırma üzerine Nazi deneyleri yapıldı. Bu deneylerde mahkumların bacaklarından sinir segmentleri çıkartıldı.

Kemik üzerinde yapılan deneylerde mahkumların bacakları üzerinde çeşitli kemikler kırıldıktan sonra tekrar yerlerine takılmaya çalışıldı. Doktorlar iyileşme süreci üzerinde çalışmak ve çeşitli iyileşme yöntemlerini test etmek istedikleri için mahkumların vücudundaki kırıklar daha kaynamadan doktorlar tarafından tekrar kırılıyordu. Kırıkların kaynaması için yeterli zaman tanınmadığından mahkumlar sakat kaldı.

Doktorlar ayrıca, kemik dokuların yenilenmesini incelemek için deneklerin kaval kemiklerinin birçok kısmı çıkartıldı. Kemik doku nakli, sol bacaktan alınan dokunun sağ bacağa nakli veya tersi şeklinde yapılıyordu. Bu deneylerde mahkûmlar inanılmaz acılar çekti ve çoğunda kalıcı hasarlar meydana geldi.

2-Tifüs Deneyleri

Korkunç Nazi Deneyleri
Korkunç Nazi Deneyleri

Buchenwald ve Natzweiler toplama kamplarında görev yapan doktorlar, 1941 sonlarından 1945 başlarına kadar mahkûmlar üzerinde Alman silahlı kuvvetlerinin yararına Nazi deneyleri yaptılar. Doktorlar Tifüs hastalığının ve bazı aşıların insan üzerindeki etkilerini test etmek için mahkumları kullandı.

Deneklerin yaklaşık% 75’ine Tifüs için geliştirilen  aşılar yapıldı  ve Tifüs’ü tedavi etmek için bünyelerine kimyasal madde verildi. Daha sonra vücutlarına Tifüs virüsü enjekte edildi. Bu deneye katılan mahkumların yüzde 90’ından fazlası öldü.

Virüs, geri kalan %25lik denek gurubuna, önceden bir aşı yapılmadan Verildi. Çoğu mahkumun bünyesi virüse yenik düştü. Doktorlar mahkumlar üzerinde sarı humma, çiçek ve diğer hastalıklarla ilgili deneyler de yaptı. Yüzlerce tutuklu hayatını kaybetti ve pek çok kişi dayanılmaz acı çekti.

Yazı Devam Ediyor…

Beğenebileceğiniz diğer yazılar için:

1-Nazi ve Psikiyatrist
2-İntihar Ettiren Yasaklanan Şarkı “Kasvetli Pazar”
3-Korku Seansı Filminin Lanetli Bebeği Annabelle’in Gerçek Öyküsü

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı