BİLGİSAYAR

CompatTelRunner.exe Çözümü

CompatTelRunner.exe Dosyası Nedir – Ne işe Yarar ?

CompatTelRunner.exe dosyası ile ilgili yazdığım bu yazımda size bu .exe programının ne işe yaradığını kullanıcı için gerekli bir program olup olmadığını anlatmaya çalışacağım. Windows kullanıcıları bazen bilgisayarlarında tuhaf programların çalıştığını görebilirler. Çoğu zaman kullanıcılar bilgisayarı etkileyene dek bu programlar ile ilgilenmezler. Yüksek CPU kullanımı (central processing unit) başka bir deyişle yüksek işlemci kullanımı bilgisayarda bir şeylerin ters gittiğini gösterir. Bu yazımızda CompatTelTunner.exe nedir bu konu hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağım.  CompatTelTunner.exe dosyası virüs müdür ? Compattelrunner.exe nedir, bilgisayarın çalışmasını nasıl etkiler, ne işe yarar ? bunlardan bahsedeceğiz

CompatTelRunner.exe dosyası
CompatTelRunner.exe Programı

CompatTelRunner.exe Nedir

Öncelikle Compat Tel Runner.exe programının bir virüs olmadığını belirtelim. Bu program dosyası Microsoft’un bilgisayara uzaktan erişimini sağlayıp Windows’un uyumlu çalışmasını denetleyen bir Microsoft uyumluluk dosyasıdır. Bu program ayrıca bilgisayarın en güncel OS versiyonuna (İşletim Sistemi çeşidi… Windows 7,Windows 10 gibi) güncellenmesini sağlamak için en son güncelleme dosyalarının bilgisayara yüklenmesini sağlayan programdır.

Aslında CompatTelRunner dosyası yüksek işlemci kullanımına neden olduğu için Windows 7 ve Windows 10 kullanıcıları arasında kötü şöhrete sahiptir. Yani sizin bilgisayarınız da bu program nedeniyle yavaşlayabilir ve bunu çözmenin tek yolu bu durumda programı kaldırmaktır.

CompatTelRunner.exe Programı Nasıl Kaldırılır

Programın ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını anlattıktan sonra şimdi de bu program yüzünden bilgisayarda yavaşlık sorunu çeken kullanıcıların bu programı nasıl kaldırabileceklerini anlatalım.

Tüm Windows kullanıcıları için işlemler aynıdır

1- Bilgisayarın sol alt tarafındaki Windows logosuna tıklayıp arama kısmına Taskschd.msc  yazarak entera basın ve Görev Zamanlayıcı’ya gidin (Task Scheduler )

2- Görev Zamanlayıcı Kitaplığı ‘na gidin (Task Scheduler Library)

3-Buradan Microsoft-Windows- Kullanıcı Deneyimi(Application Experience) yoluyla Application Experience dosyasına ulaşın. Buradaki 3 dosyayı silin

Compattelrunner.exe nedir
Compattelrunner.exe nedir

Ayrıca Windows 10 kullanıcıları CompatTelRunner.exe dosyasını Registry kısmından da silmelidirler.Bunun için aşağıdaki yolu takip edebilirsiniz.

1- Bilgisayarın sol alt tarafındaki Windows logosuna tıklayıp arama kısmına Regedit.exe yazın sonra Regedit.exe dosyasına sağ tıklayp Yönetici olarak çalıştır seçeneğine basın.

2- Buradan HKEY_LOCAL_MACHINE – Software – Microsoft – WindowsNT – Current Version – AppCompatFlags – Telemetry Controller klasörüne gelin.

3- Telemetry Controller dosyasının adını TelemetryControllerX olarak değiştirin

4-Bilgisayarı tekrar başlatın.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı