MÜZİK DÜNYASI

Tüm Zamanların En iyi 10 Heavy Metal Grubu

Tüm Zamanların En iyi 10 Heavy Metal Grubu

Arkadaşlar baştan söyleyeyim ” Tüm zamanların en iyi 10 Heavy Metal Grubu ” yazım sadece en iyi heavy metal grupları dahil edilecek şekilde yazılmıştır . Eğer heavy metal grupları üzerine değil de en etkileyici gruplar üzerine bu yazıyı yazsaydım liste çok daha değişik olacaktı . Burada adı geçmeyen birçok değerli heavy metal müzik grubu var fakat listeyi elimden geldiğince daraltmaya çalıştık. Bunu yapmak gerçekten  zor oldu çünkü Metallica gibi bir grubu bile elemek durumunda kaldık. Neden mi ? Çünkü Metallica Master of Puppets , Fade to Black , Creeping Death…. gibi şarkılar yapmak yerine daha popüler bir sounda kaydı ve bizi kaybetti. Şimdi gelin en iyi 10 heavy metal grubu inceleyelim.

En iyi Heavy Metal Grupları

10. Napalm Death

Napalm Death Grindcore müzik tarzını yaratan gruptur.  Kendi zamanlarında kurulan birçok metal grubunu etkilemişlerdir, özellikle de doom ve death metal gruplarını. Cathedral ve Carcass gibi ünlü gruplarla da çalışan yetenekli grup üyeleri gelip geçmiştir gruptan

Napalm Death
Napalm Death

9. Death

Orijinal metal müzik yapan gruplardan biri de Death ’tir. En iyi heavy metal grupları ile ilgili bir yazıya neden Death ‘i dahil ettiğimi merak ediyor olabilirsiniz. Bundaki neden Death ve özellikle Chuck Schuldiner ‘in bende özel bir yeri olmasıdır. Her ne kadar grup Death Metal tarzında bir müzik de yapsa Black Sabbath gibi metal müziğe yön veren nadir gruplardandır.

Geç dönemde gruba katılan Chuck Schuldiner çoğu kez Death Metal müziğin babası olarak anılmıştır. Yaptıkları müziklerle Cannibal Corpse ve Napalm Death gibi grupları etkilemiş ve onların önlerini açarak tanınmalarını sağlamışlardır. Bu arada death metal türünün ortaya çıkmasını sağlayan Chuck Schuldiner beyin kanserinden dolayı genç yaşta aramızdan ayrılmıştır. Ölümü sonrası Chuck’ın annesiyle yapılan röportajı okumak isteyenler buraya tıklayarak bu röportajı okuyabilirler.

Death
Death

 

8. Slayer

Slayer benim Black Sabbath, Metallica ve Manowar ’dan sonra kesfettiğim gruptur. Metallica , Anthrax ve Megadeth ile birlikte Trash Metal ’in 4 büyüklerini oluştururlar. Slayer Speed Metal müzik tarzının oluşumuna büyük katkı sağlamıştır.  Seasons in the Abyss (onları keşfettiğim şarkı ), Angel of Death, Black Magic  ve Raining Blood gibi çılgın rifflere sahip şarkıları yapmaları onların bu listeye girmesine yetiyor.

Slayer
Soldan Sağa: Tom Araya, Gary Holt, Paul Bostaph, Kerry King

7. Manowar

Bu grup tamamen Can isminde bir arkadaşımın bana kazandırdığı bir grup. Lisede teneffüs aralarında walkman elimizde Manowar, Metallica dinlediğimiz günler oldu. Hatta arkadaşın Ebru Gündeş dinlerken kafa sallamasının nedeni de bu gruptur . O kadar etkileyici şarkıları var ki arkadaşım etkisi altından kurtulamayıp sonrasında dinlediği Ebru Gündeş kasetinde kendini kaybetmiş ve kafa sallamaya devam etmiştir. Bütün bunlar bir tarafa Manowar gerçekten iyidir. Power Metal tarzında müzikler yapar. Çoğu zaman mzüiklerinde işlenen konu Heavy Metal Krallığı kurmaktır. Ayrıca düşsel öğeler , efsaneler sık sık şarkı sözlerinde geçer. Şarkılarda genellikle heavy metal adına savaşırlar. Günümüz gruplarından Hamerfall , Dragonforce ve Blind Guardian gibi grupları etkilemişlerdir. Bunu bu grupların şarkı sözlerinin Manowar ile benzerliğinden anlayabilirsiniz.

Manowar
Manowar

6. Celtic Frost

Celtic Frost grubu etkileyici bir Gothic Metal grubudur. Sadece grubun albüm kapaklarına bile bakmanız bunun için yeterlidir. Metal müzikte artık gelenekselleşmiş olan kasvetli hava soundu bu grup yardımıyla oluşmuştur.

Celtic-Frost
Celtic-Frost

5. Venom

Venom grubunu Samsun’da benim dinlememi sağlayan arkadaş şu an ne yapıyor bilmiyorum ama konuya zamanında kaset alacak paramızın olmadığıyla başlayabilirim . O yüzden çoğunlukla paramızı biriktirir kaset çektirirdik kardeşimle. İşte ben bir gün “ Başlangıcından Bugüne Heavy Metal ” isimli kitabı okurken bu grubu keşfettim ve grubun zamanında çok önemli bir yerde olduğunu öğrendim. Büyük ihtimalle Death Metal Black Metal tarzını bulan gruptu Venom. Zaten Death Metal ile Black Metal arasında çok fazla fark olmamakla beraber en önemli farkları Black Metal gruplarının çoğunlukla şeytanı ve kötü şeyleri övmesidir.

Venom ilk elden Slayer’ı etkileyen müzik grubudur. Şarkılarında şeytanı betimlemeleri ve onla ilgili değişik hikayeler anlatmaktan korkmamaları, ünlerini artırmıştır. Çok bilinen bir grup olmamasına karşın müzik soundları ve şarkı sözleri, bazı günümüz metal gruplarını etkilemiştir.

Venom
Venom

 

4. Motorhead

Şarkılardan başlayalım… Aslında grubu anlatmak yerine sadece Overkill , The Ace Of Spades ve Bomber şarkılarını saysak bile yeter Motorhead grubunu listeye almamıza. Lemmy’nin pütürlü sesi ve sert bass riffleri o zamana kadar hiçbir grupta olmayan veya duyulmamış özelliklerdi. Motorhead ‘in metal müzik dünyasını etkilememiş olması düşünülemez.

Motorhead
Motorhead

3. Iron Maiden

New Wave British Heavy Metal tarzı metal müzik üzerinde en çok etkisi olan ve metal müziğin başlamasını sağlayan akımdır. Iron Maiden da NWOBHM akımının temsilcilerindendir. En iyi heavy metal grupları ile ilgili yazımızda Iron Maiden gibi baba bir grubu atlamak olmazdı. Özellikle benim gibi 80lerde doğan ve ergenliğinde heavy metal müzikle tanışan kişilerin çoğu ne demek istediğimi anlamıştır.

Iron Maiden ‘ın diğer gruplar arasından sıyrılıp zirveye yükselmesini sağlayan vokallerinin etkileyici sesi , çekici ve hafızada yer eden unutulmaz şarkı sözleri ve melodik şarkılarıdır. Power metal ‘i şarkı sözlerinin içeriği bakımından etkilemişlerdir. Bugün bile hala güçlü duran grup ” Tüm zamanların en iyi 10 Heavy Metal Grubu” listemizdeki en etkili isimlerden biri.

Iron Maiden
Iron Maiden

2. Judas Priest

Judas Priest benim ilk 10 keşfettiğim metal grubundan biri . Beni Judas Priest ‘te en etkileyen şeyler vokalin eşsiz ,inanılmaz sesi ve solo gitaristlerinin melodik ve teknik sololarıdır. NWOBHM akımı doğrultusunda müzikler yapan Judas Priest birbirinden yetenekli iki solo gitarist ve metal müziğin şu ana kadar gördüğü en ince sese sahip vokaliyle başlamıştır müziğe. Painkiller , Beyond The Realms Of Death (özellikle melodik solosu) , Breaking The Law  gibi bence klasikleşmiş parçalara sahip grup şüphesiz bazılarımız için gelmiş geçmiş en iyi heavy metal grupları arasında ilk 3’e girer.

Judas Priest
Judas Priest

1. Black Sabbath

Bu yazıya okumaya başladığınızda eminim 1. Sıranın kime ait olabileceğini tahmin ettiniz. İlk heavy metal grubu olan Black Sabbath ‘a listemizde 1. sırayı uygun gördük. Benim keşfettiğim ikinci metal grubuydu Black Sabbath onları Seventh Star albümleriyle tanıdım. Daha detaylı bilgi için onlarla ilgili yazdığım yazıya bakabilirsiniz bu linkten . Black Sabbath ‘ı bence Black Sabbath yapan Tony İommi ‘dir . Hem geçen süre içerisinde değişmeyen tek üyedir hem de gitar tekniği ve kendine has aksak ritimleriyle bu övgüyü sonuna kadar hak eder kendisi.

Dedik ya metal müzik Black Sabbath ile başladı. Symptom of the Universe adlı şarkıları Trash Metal ; Iron Man ve War Pigs şarkıları Epik Metal türüne yakındır. Vokal ve solo gitarın mükemmelliğinin yanında Geezer Butler ‘ın  eşsiz şarkı sözlerinden de bahsetmeden geçmeyelim. Kısaca Black Sabbath sadece bizim ” Tüm zamanların en iyi 10 Heavy Metal Grubu ” listemizde değil herhangi bir metal müzik listesinde şüphesiz yine zirvede görebileceğiniz bir grup çünkü dediğimiz gibi metal müzik onlarla başladı….

Black Sabbath
Black Sabbath

En iyi heavy metal grupları ile ilgili yazıma burada son verirken, beğenebileceğinizi düşündüğüm yazılarımın linkini de aşağıda paylaşmak istedim.

Beğenebileceğiniz diğer yazılar:

1-Metallica Hakkında Bilinmeyenler
2-Megadeth Hakkında Bilinmeyenler
3-Meat Loaf Hakkında Bilinmeyenler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı