MÜZİK DÜNYASI

METALLİCA – BİLİNMEYENLER

METALLİCA HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Metallica One
Metallica One

Metallica One

Metallica One… Her şeyi bu şarkıya borçluyum sanırım. Benim müziğe başlamama neden olan şarkı şüphesiz Metallica’nın One parçasıdır. O zamana kadar Tarkan, Hakan Peker, İzel, vs… dinliyordum. Bir gün Can adında bir arkadaşım bana bir şarkı dinletmek istediğini söyledi. O zamanki adı Milli Piyango Anadolu Lisesi olan okulumda sıradan bir öğle paydosunda Can’la gezintiye çıkmıştık. Can bana bir şarkı dinleteceğini ve benim de sevebileceğimi söylemişti veya ben böyle hatırlıyorum. Kaseti Metallica One şarkısına kadar sarıp walkmani bana verdi. Bu arada o zamanlar mp3 yoktu kaset vardı. O yüzden şimdiki mp3 çalarlar yerine bizde walkman vardı.

Metallica One şarkısını dinlemeye başladığımda giriş kısmı tanıdık geldi . Sanırım 90lı yılların sonunda televizyonda yayımlanan bir müzik programının girişinde veya sonunda çalıyordu Metallica One parçasının bir kısmı. Çok melankolik çok güzel bir girişi vardı, aşık olmuştum şarkıya. Ama hissettiğim şey tamamen ritimden kaynaklanıyordu çünkü şarkıyı anlayamıyordum. Tabi İngilizcemiz olmadığından değil çat pat vardı okuldan öğrendiğimiz kadarıyla fakat ilk defa yabancı bir şarkı dinliyordum. O günün gecesi bile rüyamda aynı şarkıyı dinliyordum, çok etkilenmiştim. İşte o gün benim tüm hayatım değişti. Tüm hayatım değişti diyorum çünkü müzik beni en fazla şekillendiren şey oldu hayatım boyunca. Metallica One şarkısı ile internet cafeli günlerimiz de başlamış oldu. Herkes oyun oynamaya gidiyordu internet cafeye bense yazabildiğim kadar şarkı sözü yazmaya çalışıyordum. Çıktı almak pahalıydı, 1 veya 2 simit alacak kadar param oluyordu onu bilgisayar açtırmak için kullanıyordum ,o da 30 dakika…

Metallica One Hikayesi – Johnny Got His Gun

Gelelim şarkının neyi anlattığına. Şarkı Johnny got his gun adlı bir romandan aynı ad ile sinemaya uyarlanan filmin sahnelerini barındırıyor. Çoğu kişi bilmez ama One şarkısının çoğu klip sahnesi aslında “Johnny Got His Gun” filminin orijinal sahneleridir. Şarkı savaşın kötü yönlerini Johnny üzerinden anlatıyor. Muhtemelen filmden etkilenen Metallica üyelerinden biri yazdı bu şarkıyı. “Hiçbir şeyi hatırlayamıyorum, gerçekten yaşıyor muyum yoksa rüya mı görüyorum bilemiyorum…” ile başlıyor şarkının sözleri. Peki bu sözlerden önce yaşananları çok kısaca anlatalım şimdi. Johnny geleceğe dair bazı beklentileri olan bir arkadaş. Tam da aradığı aşkı bulduğunu görüyoruz filmde. Sonra Johnny 1. Dünya savaşına katılıyor , savaş sonrası da evine dönüp sevdiği kızla evlenmeyi düşünüyor. Devam eden sahnelerde Johnny’i cephede görüyoruz, top mermilerinin art arda düştüğü savaş alanında top mermisi çukurlarından birine giriyor. Çünkü inanışa göre top mermisi aynı yere iki kez düşmez, fakat düşüyor…

Johnny’nin Kolları ve Bacakları Kesiliyor

Hastaneye kaldırılan Johnny kurtarılıyor ama kolları bacakları kesiliyor. Ağzı, dili, kulağı hatta tüm yüzünü kaybettiği için bir maske örtüyorlar yüzüne. Önceleri rüya gördüğünü düşünüyor fakat sonra birden yaşadığının farkına varıyor. Yavaş yavaş uzuvlarını yitirdiğini, duyamadığını, konuşamadığını anlamaya başlıyor.” İçten içe bağırmak istiyorum ama bu sessizlik durduruyor beni” ile devam eden şarkı sözlerinde ayrıca Johnny’nin nefesini tutup ölmeye çalışmasına da yer verilmiş fakat makineye bağlı solunum cihazı ile nefes alıp verdiği için bunu da yapamıyor. Nihayet Johnny iletişim kurmanın bir yolunu buluyor. Rüyasında babasının ona Mors Alfabesini öğrettiği anı gören Johnny Mors Alfabesi ile iletişim kurabileceğini düşünüyor ve başarıyor. Kafasını haraket ettirerek anlatmak istediklerini anlatmaya başlıyor. İletişim kurmaya başladığında seviniyor çünkü artık yaşamak istemediğini söyleyebilecekti ve onlar da makinenin fişini çekip onu huzura kavuşturacaklardı. Fakat “Şu an dünya üzerinde yaşam sona erdi ve tek yaşayan ben kaldım” sözlerinden anlaşılacağı üzre Johnny’nin bu isteğine izin verilmeyip ona cehennemden bir hayat bahşediyor komutanlar.

Çok uzatmak istemiyorum Metallica One parçasını dinlemeyenler veya dinleyip de şarkının gerçek öyküsünü bilmeyenler için bu yazımın yararı olmuştur diye düşünüyorum. Şimdi gelelim Metallica ile ilgili bilinmeyen veya az kişinin bildiği şeylere.

1-JAMES HETFİELD’IN İLK GRUBU

Obsession
Obsession

Metallica grubu vokali James Hetfield ‘ın ilk grup deneyimi Obsession ile olmuştur. Vokal Michael Vescera ile bilinen Obsession grubunda ayrıca Metallica grubunun ilk bas gitarcısı Ron McGovney da yer almıştır. Fakat ilk kasetleri Kill ‘Em All çıkmadan önce Ron McGovney gruptan ayrılmış yerine Cliff Lee Burton gelmiştir.

2-JAMES HETFİELD’IN İLK ENSTRÜMANI

Hetfield , piyano
Hetfield , piyano

James Hetfield’ın ilk enstrümanı sanılanın aksine gitar değil piyanodur. Müziğe olan ilgisi 9 yaşında piyano çalmayı öğrenerek başlamıştır.

3- CLİFF LEE BURTON ÖLÜM NEDENİ

Cliff Burton , Ölüm
Cliff Burton , Ölüm

Metallica grubunun efsane bas gitaristi Cliff Lee Burton ya da kısa adıyla Cliff Burton bir otobüs kazasında hayatını kaybetmiştir. Cliff Lee Burton ölümüyle ilgili birkaç rivayet vardır. Kaza yaptıkları gece öncesi grup üyeleri kart çekme oyunu oynarlar. Tur otobüsünün konforsuz olduğundan şikayetçi olan Metallica üyeleri kazananın istediği yatağı seçeceği bir oyun oynarlar. Maça asını çeken Cliff Burton oyunu kazanır ve Kirk Hammett ‘ın yatağını seçer. Gece yolda ilerlerken bir anda yoldan çıkan otobüs devrilir. Kaza esnasında camdan fırlayan Cliff Burton üzerine otobüsün devrilmesiyle ciddi bir şekilde yaralanır. Otobüsü Cliff Burton üzerinden kaldırmak için gelen vinç de ne yazık ki tekrar Cliff Burton ‘ın yaralanmasına neden olur ve aldığı ağır yaralar sonrasında Cliff Burton ölür.

Hetfield polislere kazanın nedeninin şoförün sarhoş olarak otobüs kullanması olduğunu söyler. Bir gazetede ise yaşanan otobüs kazası ile ilgili yapılan araştırmalara dayanarak benzer şekilde gerçekleşen kazalarda şoförün genellikle direksiyon başında uyuyakalmasının kazaya neden olduğu yazılmıştır. Şoför kaza sonrası kendini yolda gizli buz olduğunu söyleyerek savunmuştur fakat yolda gizli buza rastlanmamıştır ayrıca kaza yaşandığı sırada sıcaklığın 0 derece üstünde olduğu ve gizli buz görülmeyeceği kayıtlara geçmiştir. Yapılan duruşmalar sonucunda kazayı yapan şoför suçsuz bulunmuştur.

4-CLİFF BURTON VE TAROT KARTLARI

Cliff Burton , Tarot
Cliff Burton , Tarot

Cliff Burton Tarot kartlarıyla oynamayı severdi. Kimi kaynaklara göre oynadığı Salem Witch Trials Tarot oyunundak tarot kartları onu ele geçirmişti. Salem Cadı mahkemeleri 17. yüzyılın son çeyreğinde cadılıkla suçlanan 150den fazla kişinin yargılanmasına bakmıştır. Bunların çoğu suçsuz olan kişilerden oluşmaktadır. İçlerinde cadı oldukları belirlenen 29 kişi çeşitli şekillerde ya öldürülmüş ya da ölüme mahkum edilmiştir. İşte Salem Cadı Mahkemeleri Tarot kartları da bu mahkemede yargılandığı düşünülen kişilerden oluşmuştur. Oyuncular kimin cadı kimin masum olduğunu bulmaya çalıştıkları oyunda birçok değişik Tarot kartı bulunmaktadır. Söylentiye göre bu Tarot kartları tarafından ruhu ele geçirilen Cliff Burton yine bu Tarot kartları yüzünden kaza yapmış ve ölmüştür. 17. yüzyılda cadı olduğu gerekçesiyle öldürülen ve gerçekten cadı olan kişilerin Tarot kartları vasıtasıyla Cliff Burton ile iletişime geçmesi ve onu ele geçirerek yanlarına alması asılsız bir iddia gibi duruyor.

5- METALLICA YEŞİL RİDE THE LİGHTNİNG ALBÜM KAPAĞI

Yeşil Ride The Lightning
Yeşil Ride The Lightning

Bunu gören Metallica fanları şaşırabilir çünkü Ride The Lightning orijinal albüm kapağı renginin mavi olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat basım hatasından dolayı 400 kadar Ride The Lightning albüm kapağı yeşil olarak basılmıştır. Koleksiyoncular için çok değerli olan bu albüm kapaklarını ebay gibi sitelerinden bulmanız mümkün fakat çok sayıda fake kapağın olduğunu da unutmamak lazım.

6- EN ÇOK SATIŞ YAPAN METALLİCA ALBÜMÜ

Metallica Black
Metallica Black

Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere Metallica ‘nın Metallica veya Black adıyla anılan albümü en çok satış yapan albümdür. Şu an bile albüm güncel satış verilere göre ilk 30 içindedir. Metallica ‘nın Unforgiven , Nothing Else Matters başta olmak üzre Wherever I May Room , Enter Sandman , Sad But True gibi en çok hit parçalarını içeren Black albümünün bu satış rakamlarına ulaşması ve Metallica ‘nın en çok satış yapan albümü olmasına şaşırmamak gerek.

7- SPASTİK ÇOCUKLAR GRUBU

Spastic Children
Spastic Children

Fotoshop değil gerçek… Metallica grubu üyelerinden Hetfield (ortada) Kirk Hammett (solda) ve Cliff Burton ‘ın içinde bulunduğu Spastik Children grubu deneysel bir grup olarak bar, gece klüpleri gibi yerlerde sahne almıştır. Metallica grubunda vokal ve gitarda bulunan Hetfield Spastik Çocuklar grubunda bateri çalmıştır. Cliff Burton iki grupta da bas gitar çalmıştır. Metallica ‘da solo ve ritim gitarda bulunan Kirk Hammett ise Spastik Çocuklar grubunda bas gitar çalmıştır. Metallica ‘nın metal sounduna karşın Spastik Children grubu punk türünde parçalar çalmışlardır.

8- DİZİLERDE METALLİCA SAHNELERİ

American Dad dizisinde James Hetfield ‘ın boy gösterdiği sahne.

Dave The Barbarian dizisinden Lars Ulrich ve James Hetfield ‘ın seslendirmeleri

Simpsons dizisinde Metallica üyelerinin göründüğü bir sahne

9- LOAD ALBÜM KAPAĞI

Load Albümü
Load Albümü

Metallica ‘nın Load albüm kapağı sığır kanı ve Andres Serrano ‘nun sperminin karışımından oluşmuştur. Andres Serrano ‘nun 3. sanat çalışması olan Blood and Semen III ‘ün albüm kapağında kullanılması Hetfield ile Kirk Hammett’ ın gay olduğu söylentisini doğurmuştur. Fanları tarafından da kötü bir albüm kapağı seçimi olarak görülen Load albüm kapağı Andres Serrano’nun geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlamıştır. Kan ve Sperm serisinin ilk iki çalışmasını da sırasıyla altta görebilirsiniz.


10- KİRK HAMMETT ‘IN GİTAR HOCASI

Kirk Hammett, Joe Satriani
Kirk Hammett, Joe Satriani

Kirk Hammett Metallica ile birlikte ilk yaptıkları Kill ‘Em All albümünden sonra gitar tekniğini geliştirmek için efsane gitar virtüözü Joe Satriani ‘den gitar dersi almıştır.

11- HETFİELD ‘IN KOLUNUN YANMASI


1992’de Kanada’nın Montreal kentindeki Montreal Olimpik Stadyumunda gerçekleşen konser sırasında Hetfield yanarak yaralanmıştır. Fade to Black şarkısı çalınırken görsel şov olarak planlanmış ateş püskürmesi Hetfield ‘in yanmasına neden olmuştur. Konserde yanma anı tam görünmese de Hetfield ‘a bir şey olduğu ritim gitarın susmasından anlaşılabiliyor. Jason Newsted , Metallica ‘nın Cliff Burton ‘dan sonraki bass gitaristi, Hetfield ‘ın derisinin Toxic Avenger filmindeki gibi su toplayıp şiştiğini söylemiştir.

12- THE GOD THAT FAİLED KİMİN İÇİN YAZILDI

Hetfield, The God That Failed
Hetfield, The God That Failed

Metallica ‘nın Black albümündeki The God that failed şarkı sözleri Hetfield tarafından ölen annesi için yazılmıştır. Şarkı sözlerinde çok miktarda tanrıya sitem bulunur . Hetfield ‘ın annesi kansere yakalandıktan sonra inancı gereği medikal tedaviyi reddetmiş ve Allah’tan gelen musibetin yine Allah tarafından ortadan kaldırılabileceğine inanmıştır. Tedavi olmadığı için genç yaşta vefat eden annesi Hetfield üzerinde derin izler bırakmıştır. Hetfield şarkının içinde “Bir çocuğu kurtarmak için ona verdiğin inanç (iman) seni öldürdü beni de mezara gömdü ” sözüyle tüm suçun inancından kaynaklandığını ve bu nedenle ölen annesinin onun üzerindeki derin izlerini anlatmıştır.

13-DAVE MUSTAİNE GRUPTAN NEDEN AYRILDI?

Metallica ilk olarak 1981 yılında James Hetfield ve Lars Ulrich tarafından kurulmuştur. Sonra gruba gitarist alımı için verilen ilana Dave Mustaine cevap vermiş ve Kendi kurduğu Panic grubunu bırakarak Metallica grubuna katılmıştır. Kill ‘Em All albümünde katkıları bulunan Dave Mustaine sonrasında agresif, megaloman tavırları, alkol ve uyuşturucu kullanımı yüzünden gruptan atılmıştır. Sonrasında Mustaine Megadeth grubunu kurmuştur. (Megadeth ile ilgili az bilinenleri öğrenmek için tıklayabilirsiniz. ) Gruptan ayrılan Mustaine yerine Exodus grubundan Kirk Hammett geçmiştir. Kirk Hammett, Metallica ‘ya katılması için ilk arandığında kendisine 1 Nisan şakası yapıldığını düşünmüştür fakat tekrar arandıktan sonra bunun şaka olmadığını anlamıştır.

Yazıma burada son verirken sizi gerçek korku hikayeleri konulu yazımı okumaya davet ediyorum 🙂

Benzer Yazılar İçin:

1-Megadeth Hakkında Bilinmeyenler
2-En İyi Radiohead Şarkıları
3-En iyi Heavy Metal Grupları

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı