MÜZİK DÜNYASI

Meat Loaf – Bilinmeyenler – Bat Out Of Hell – Şarkı Çevirileri – Şarkı Sözleri

MEAT LOAF VE UNUTULMAZ SÖZLER

Meat Loaf denince aklıma Bat out of hell şarkısının klibi geliyor. Bu grubu ilk keşfedişimdi. Meat Loaf özellikle albüme de adını veren bu şarkısıyla büyük bir çıkış yakalamıştı. Meat Loaf ‘u bence diğer gruplardan ayıran en önemli özellik şarkı sözlerindeki şiirsellik. Meat Loaf ‘un yaptığı ballad niteliğinde aşk şarkıları sizin üzerinizde derin etkiler bırakabilir. Sadece slow şarkıları değil diğer hareketli şarkılarında da şiirsellik ve özgün şarkı sözlerini bulabileceğiniz bir Adult Orianted Rock (Aor) grubu Meat Loaf. Ayrıca şarkıları inanılmaz uzunlukta olan Meat Loaf , vokal konusunda da çok farklı bir yerdedir.

Bat out of Hell

Bat out of Hell şarkısının Türkçe çevirisini yapalım biraz. Burada baştan aşağı bir çeviri yapmak yerine bazı yerlerini çevirme yolunu seçiyorum: “Güzelim sen bu dünyada tek saf, iyi ve doğru olansın. Ve nerde olursan ol, nereye gidersen git her zaman aydınlığı beraberinde götüreceksin. Fakat ayrılmam lazım, şimdi kaçmam gerek şafak sökmeden. Bu yüzden tek gecemizi olabildiğince birlikte geçirmeliyiz. Gecemiz bittiğinde ikimiz de çok yalnız kalacağız biliyorsun. Cehennemden çıkan bir yarasa gibi gündüz geldiğinde gitmiş olacağım. Gece bittiğinde ben de gideceğim. Ama gün sona erdiğinde, güneş battığında ve ay ışığı gökyüzü içinden tüm göz alıcılığıyla parladığında cennetin kapısına gelmeden önceki bir günahkar gibi sürünerek yine sana geri döneceğim… ”

Two Out Of Three Ain’t Bad (Üçte iki fena sayılmaz)

“Seni istiyorum , Sana muhtacım fakat senin sevebilmemin hiçbir yolu yok. Şimdi üzülme çünkü üçte iki fena sayılmaz” gibi kült sözleri içinde barındıran bir ballad.

For Crying Out Loud (Bağıra bağıra ağlamak için)

“…Ve şimdi serin Kaliforniya rüzgarı vücutlarımızı alaşağı ediyor ve serin Kaliforniya kumunun içinde gittikçe daha derine batıyoruz. Biliyorum ki sen acı çeken kalbime aitsin… Bağıra bağıra ağlamak için seviyorum seni ve bağıra bağıra ağladığında seni sevidiğimi unutma.”

I’ll do anything for love (Aşk için her şeyi yaparım )

“…Bazı geceler burnundan soluyorsun, bazı geceler buz kesiyorsun bazı geceler ise önceden hiç görmediğim ve sonradan da göremeyeceğim biri gibi oluyorsun. Belki çılgın biriyim evet çılgınca bunlar ama doğru. Beni kurtarabileceğini biliyorum. Başka kimse kurtaramaz şu an beni ama sen yapabilirsin. Gezegenler döndüğü sürece, yıldızlar parladığı sürece ve rüyaların gerçekleştiği sürece buna inansan iyi olur.

Life is a lemon and I want my money back ( Hayat bir Jackpot ve ben paramı geri istiyorum )

” … Havada ümitsizlik var, bu ümitsizlik tüm çamaşırlarında leke bırakıyor ve hiçbir deterjan bu lekeyi çıkartamaz… Hayat bir Jackpot (ve ben kaybettim) ve ben paramı geri istiyorum”

Objects in the rear view mirror may appear closer than they are ( Dikiz aynasından objeler olduğundan daha yakında görülebilir )

” Hava saf ve arazi yeşillikti güneş hiç olmadığı kadar parlaktı. En iyi arkadaşım Kenny ile birlikte büyürken kardeş gibi birbirimize yakındık. Her zaman yazdı ve gelecek bizi çağırıyordu. Maceralar için hazırdık ve tümünü yaşamak istiyorduk. Hayal edilecek çok şey vardı ve bu hayalleri gerçekleştirmek için çok da zamanımız. Fakat o gittiğinde gözyaşlarının bana verdiği acıyı hala anımsayabiliyorum. Bana senin kaza yaptığını ve yanarak öldüğünü söylemişlerdi. Niye bir çocuğun bu denli erken ölmesi gerektiğini hiçbir zaman öğrenemeyeceğim, biliyorum.

Yarışıyorduk senle ve geleceğin askerleriydik. Başımıza kötü şeyler gelse de atlatmanın bir yolunu bulurduk. Sanırım onu karanlığın içinden sıyrılırken gördüğüm zamanlar oldu. Sanırım şimdi o tam arkamda ve yaklaşıyor. Ama bu çok önceydi ve çok uzaktı Allahım. Hayat bir otoyolsa ve ruhumuz da bir araba, Dikiz aynasından baktığınızda objeler olduğundan daha yakında görülebilir(Geçmişte yaşadığınız bazı şeyleri sanki yakın zamanda yaşamışsınız gibi hissedebilirsiniz ) Güneş battığında ve gece zuhur ettiğinde, babamın tanıdığı herkese küfrettiğini duyardım. Tehlikeli, sarhoş ve hayata yenik düşmüş biriydi. Başarısızlık, kıskançlık ve öfke yüzünden çürümüştü. Bitmez tükenmez kışlar vardı rüyalar donardı. Ne saklanacak bir yer vardı ne de ağaçlarda yapraklar. Ve babamın bakışları anlamsız, boştu bana tekrar tekrar vururken…” Bence yazılmış en iyi şarkı sözlerinden biridir bu.

ÖLÜ İNSANLAR

Meat Loaf, Bat Out Of Hell
Meat Loaf, Bat Out Of Hell

Meat Loaf ölümden sonra da farklı bir hayatın olduğunu, hayaletlere inandığını ve ölü insanlar gördüğünü söylemiştir. Hayaletlerin alet kullanıldığında evet ve hayır diye cevaplar verebileceği K2 metre kullanarak hayaletlerle iletişime geçtiğini ve bir keresinde odada bir hayalet yakaladığını söylemiştir. Meat Loaf, grupla beraber Bat out of hell şarkısını yaparken üst kat balkonunda beyaz elbiseli sarışın bir kadın görür. Aşağı iner ve grup arkadaşlarına yukarı kat balkonunda bir kadın hayranlarının olduğunu söyler. Yukarı çıktıklarında ise kimse yoktur. Her ne kadar kendi anlatımı böyle olsa da inanıp inanmamak sizin elinizde…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı